1.
italyada rönesans’ın başladığı sanat ve kültür şehri.
devamını gör...
2.
toskana bölgesinin başkenti, arno nehri'nin çevresinde kurulmuş bir kuzey italya kenti. 15. yüzyılda buraya hakim olan medici ailesinin sanata ve sanatçılara verdiği destekle sehir en önemli dönemini yaşadı. leonardo da vinci ve michelangelo burada yetişmiştir.
uffizi galerisi, duomo katedrali, medici ailesinin sarayı palazzo vecchio, şehrin iki kısmını birbiriyle birleştiren ponte vecchio, merdivenlere oturup gün batımını ve bütün şehri izleyebileceğiniz michelangelo tepesi bu sehirdedir. hayatımda görüp görebileceğim en güzel şehirdir, eğer istanbul bana küsmezse.
devamını gör...
bir dönem fatih terim'in çalıştırdığı fiorentina futbol takımının şehri.
devamını gör...
italyanın en tatlı şehirlerinden biri. vallah seviyorum ben böyle şehirleri tamam roma'da güzel ama cok pahalı her şey orada.
devamını gör...
kısa bir dönem de olsa italya krallığı'na başkentlik yapmış olan italya şehridir.

(bkz: arno nehri) çevresinde kurulmuştur.
devamını gör...
şehrin futbol takımı fc fiorentina'dır. maçlarını artemio franchi stadında oynar. bir dönem teknik direktörlüğünü fatih terim yapmıştır.
devamını gör...
zamanında medici ailesinin yönettiği, sanatı ve sanatçıyı destekleyerek avrupa rönesans'nın başlamasına çok büyük destek sağladığı ve bugünkü açık hava müzesi halini almasını sağladığı, arno nehri üzerindeki ponte vecchio ile büyüleyici güzellikteki italya şehri.
devamını gör...
buram buram tarih kokan büyülü bir şehir.
devamını gör...
tarihin şehridir.
devamını gör...
düşlerimin şehridir. üzerinde yaşayıp sokaklarında aşık olmak istiyorum.
devamını gör...
osmanlı'nin levanten ticaretini venedik ve ceneviz tekelinden kurtarmak için çoğu kez ticari anlaşmalar yaptığı italyan şehir devleti.
devamını gör...
euro’nun böyle olduğu değil 2tl civarlarından 3,5u görene kadarki zamanlarında, öğrenci bütçesi denebilecek paralarla yaptığımız italya seyahatlerinde birkaç kere ziyaret edebildiğim şehirdir. zira 50 euro’ya uçak bileti, 9 euro’ya hızlı tren bileti alıp kişi başı 8 euro’ya yemek yiyip doyuyorduk, muhtemelen halen öyledir. bahsi geçen ülkedeki favori şehrimdir.

sokaklarında gezmenin bile müze gezmiş gibi hissettireceği bu şehirde uffizi gibi bir değer var bir kere. sanatla azıcık ilgilenen kimseyi mutlu eder. ziyaret edilmesi şart olan birçok noktası birbirine yürüme mesafesindedir. arno nehrinin karşı tarafı dahil. benim bu şehirdeki favori yerlerimden biri boboli bahçeleridir, bahçe deyip atlanmamalı. azıcık yeterli günü olan* da otobüsle yarım saatte ulaşabildiğiniz villa di pratolino’ya gidip appenine colossus’u da görmeli.
devamını gör...
machiavelli'nin memleketi.
devamını gör...
hannibal'ın ilk erkek olduğu yerdir..
devamını gör...
dünyanın en güzel şehridir bana göre. sokakları, tarihi yapısı herşeyiyle
devamını gör...
seks partileri bayağı meşhur diyorlar.
devamını gör...
bildiğim kadarıyla dante'nin, medici ailesinin , da vinci'nin yurdu ve roma ve antik yunan çağına duyulan merakın hayranlığın ilk başladığı yerlerden birisi olan kenttir. sanırım uzun süre etrüsk kenti olarak var olmuş daha sonraları romaya bağlanması ile zamanla latinleşmiştir. ayrıca yanlış anımsamıyorsam eğer dante ilahi komedya'sında bu durumdan söz etmekte ve devamıda ailesinin latinleşmiş değilde doğrudan latin kökenli olduğunu söyleyerek övünmektedir.
devamını gör...
italya'nın dillere pelesenk olmuş güzel bölgesi, ama ben verona'cıyım yahu
devamını gör...
floransa varken neden başkent roma'dır dedirten büyüleyici atmosferi olan tarihi muhteşem şehir.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"floransa" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim