kısaltması f1 olan, bir yıl boyunca, her birine grand prix adı verilen ve değişik ülkelerde özel yarış pistlerinde düzenlenen yarışlardan oluşmaktadır. yıl sonunda toplanan puanlara göre pilotlar şampiyonluğu ile takımlar şampiyonası ödülleri verilmektedir.
10 takımın ve 20 pilotun yarıştığı yarışlarda, f1 arabaları tekerlekleri ve sürücü kısmı açık olarak tasarlanmıştır. hafta sonları, cuma günü antreman turları, cumartesi günü sıralama turları ve pazar günleri yarışın kendisi olmak üzere 3 gün boyunca sürmektedir. (bkz: race week)
cumartesi günü, sıralama turlarında en hızlı turu atan pilot pole pozisyonunu almaya hak kazanarak yarışa 1. sıradan başlar.

jules bianchi‘nin kazasının ardından, takımlar tarafından halo teknolojisi geliştirilerek, sürücülerin başlarının olası bir kazadan korunması hedeflenmiştir. bu yıl düzenlenen sakhir gp’de halo teknolojisi sayesinde haas f1 takımı pilotlarından olan romain grosjean yanan arabadan kurtulmayı başarmıştır.
f1 araç motorları belirli firmalar tarafından üretilmektedir. mercedes, ferrari, renault ve bu yıl çekileceğini duyuran honda kendi takımları ve diğer takımlar için f1 motoru üretmektedir.
2022 yılında değişecek kurallar dahilinde, yarışların daha rekabetçi bir ortamda yapılması hedeflenmektedir.

bugüne dek pilotlar sıralamasında 7 şampiyonlukla en çok kazanan pilot alman michael schumacher iken, 2020 türkiye gpinde kazandığı zaferle, lewis hamilton şampiyonluk sayısını schumacher’a eşitlemiştir.
yine en çok pole pozisyon rekorunu da bu yıl schumacher’den lewis hamilton devralmıştır.
yarışlara en çok çıkan pilot olma ünvanını ise iceman olarak bildiğimiz, kimi raikkonen elinde tutmaktadır.
takımlar şampiyonasında* ise ferrari liderliği hala elinde bulundurmaktadır.
devamını gör...
ülkemizde izleyeni de sevenide az denemeyecek kadardır. ilk kez geçen aylarda olan istanbul yarışını seyretmiştim seveni değilimdir.
devamını gör...
mesela futbol, basketbol gibi sporlarda bazı temel şeyleri bilmek keyif almanızı sağlar ama f1 öyle değil.

"ya abi bende f1 izlemek istiyorum ama hiç birşey anlamıyorum" diyorsanız öncelikle en az 1-2 hafta formula 1 ile ilgili temel bazı şeyleri öğrenmeniz gerekiyor. özellikle yarışçıları, kimin kiminle mücadele ettiğini, hangi arabanın ne kadar hızlı olduğunu, hava şartları lastik kullanımı vs.

bunları bildikten, bazı temel şeyleri öğrendikten sonra keyif almaya başlıyorsunuz. ki bence futboldan 1-2 tık daha zevkli bir spor.
devamını gör...
2005 yılında ilk kez ülkemize gelen yarış organizasyonu. oradaydım ..
devamını gör...
dün getirilen yeni kuralla birlikte, 2021 sezonu için tüm takımlara yarış haftasında 2 sert, 3 orta ve 8 yumuşak hamur pirelli lastik verip, bu setlerle yarış haftasonu stratejisi yapmasını bekleyecek dünyanın en büyük motorsporları organizasyonu.
devamını gör...
en büyük motorspor organizasyonu.
güncelde 10 takım ve 20 f1 pilotu mücadele etmektedir.
güncel itibariyle favori takımlar(bkz: mercedes) ve (bkz: red bull racing point); favori pilotlar ise (bkz: lewis hamilton) ve (bkz: max verstappen)'dir.

tabiki gönüllerde hep kazanan rahmetli (bkz: ayrton senna)'dır.
devamını gör...
bu sezon ülkemizde tekrar düzenlenmesi gündemde olan motor sporları organizasyonu. geçen yıl olduğu gibi bu yıl da takvimden çıkarılması gündemde olan ülkeler var pandemi sebebiyle. dolayısı ile eğer bir yarış takvimden çıkarılırsa türkiye kulislerde konuşulduğuna göre ilk sırada düşünülüyor yarış için.
devamını gör...
bu sezon 3 ekimdeki singapur yarışının covid-19 nedeniyle iptal edildiği resmi olarak açıklanan organizasyon. yerine türkiye, çin veya abd'de ikinci bir yarış düşünülüyormuş. hevesimiz kursağımızda kalmıştı. bu sefer olsun bari
devamını gör...
formula 1'i popüler ve bilinir yapan şey dramlar,hikayeler ve kazanmak için her şeyi yapabilecek gözü dönmüş pilotları izleme keyfidir. eğer bu sporu uzun yıllardır yakından takip ediyorsanız, insanların efsane dedikleri pilotların aslında hırstan kendini kaybetmiş insanlar olduğunu bilirsiniz. en bilinen isim olan michael schumacher'in aslında kazanmak için her türlü ''pisliği'' yapmaya hazır olduğunu görmüşsünüzdür. öyle ki, 1994 yılında avusturya grand prix'sinde şampiyona lideri ve şampiyon olmasına ''ramak kalan'' damon hill'e kaza yaptırarak yarış dışı bırakmış ve şampiyonluğa ulaşmıştır.damon hill'e çok büyük haksızlık yapılmış olmasına rağmen schumacher diskalifiye edilmemiş, pazarlaması ve bilinirliği daha yüksek olduğu için kazanmasına göz yumulmuştur tık
aynı şeyi 1997 yılında jerez'de villeneuve e yapmış ancak artık fia schuminin kontrolden çıktığını düşünerek bu sefer turnuvadan diskalifiye etmiştir.tık tık
özellikle baricello'ya yaptığı bir savunma vardır ki resmen adamı bile bile ölüme gönderecekti buradan.
bunları kesinlikle schumi'nin değerini düşürmek için yazmıyorum. bunları size anlatmamın sebebi formula 1 gerçekten ter ve gözyaşından ibarettir, gözü dönmüş ve bütün kuralları kazanmak için bükmeye çalışan insanlar formula 1'i formula 1 yapmıştır. özellikle bu sezonda silverstone'da lewis'in max'ı pist dışına atması da yeniden bu heyecanı sezona getirmiştir. 2016 sezonunu izleyen bilir, rosberg ve hamilton kapışmasında neredeyse birbirini öldürecek kadar gözü dönmüş iki insanın yarışını izlemiştik. tamamen politika ve taktiksel savaş içerisinde olan iki takım arkadaşının savaşından rosberg galip çıkmıştır ancak 1 hafta sonra formula 1'den emekliliğini açıklamıştır.gerçekten mental açıdan öyle bir sağlamlık gerektirir ki bu spor, rosberg gibi bir profesyonellik abidesini bile ben bu manyak evladıyla başa çıkamam deyip kariyerinin zirvesinde sporu bırakmaya itmiştir.
işte bu yüzden aşığız biz bu spora.
her motor sesini duyduğumuzda her geçişte, her en hızlı turda kalbimiz hızlanıyorsa, bunların en büyük sebebi bu hikayelerdir.drive to survive izleyenler bilir, pierre gasly gibi bir gencin sıfırdan başlayıp hayalindeki takıma girmesini, orada çok kötü performans yaşayıp takımdan atılmasını, sonra en yakın arkadaşının f2'de yarışırken ölmesini yaşamış, ancak sonra çok çalışmış,küllerinden doğmuş ve 2020 monza'da yarışı kazandığında kilometreler öteden bu sporun tutkunu beni hüngür hüngür ağlatmıştır.
2021 sezonu şimdiden bile yıllarca hatırlanacak anlara sahne olmuştur. mercedes koltuğu için çekişen bottas/russell kazası, max'in harika performansları, lewis'in 2016 mindset'ine geri dönmesi ve tamamen gemileri yakması,silverstonedaki yıllarca konuşulacak max/lewis kazası ve perez'in redbull'un aradığı wingman olarak pistlerde olması.
motorsporlarının zirvesi olan bu harika organizasyon, teknik özelliklerine indiğiniz zaman uçan sinekten bile enerji üretebilecek potansiyeldeki mühendislerin müthiş zekalarına tanık olmanızı sağlar. açıklama videolarını izlerken yahu burdan da beygir gücü sağlamazsın dediğiniz her yerden güç sağlayan psikopat manyak ruh hastası mühendislerle dolu bir yerdir formula 1.
lütfen futbol fanatizmini formula 1'e taşımayın. evet formuladaki insanlar kazanmak için her türlü itliği yapacaklar, evet mübah değil, evet onun hakkı o değildi evvet ve evet onurlu bir savaş olmadı ama bunlar formula 1'in yazısız kurallarıdır. o yüzden max şöyle şerefsiz lewis böyle haysiyetsiz gibi şeyler yazdığınız zaman gerçekten komik gözüküyorsunuz(lafım meclisten dışarı, bu sözlük için konuşmuyorum).
efendilik isteyen clio cup izlesin, burası sıkıntılı elemanların kapıştığı, yazılı olmayan kuralların yazılı kurallardan daha geçerli olduğu bir dünya.
devamını gör...
yaklaşık 20 yıldır keyifle izlediğim spor organizasyonudur. bu hafta hollanda'dayız yani max verstappen'in evinde. hadi bakalım. iyi olan kazansın.
devamını gör...
mercedesin dominasyonuyla başlayan durgunluk sürecinden sonra son yıllarda rekabetin artmasıyla ve netflix belgeselinin başarısından sonra günden güne eski popülaritesine yaklaşan yarış organizasyonu.
devamını gör...
türkiye gp bir türlü izleme şansım olmadı. geçen sefer yapılan yarışa virüs nedeniyle seyirci alınmamıştı.
devamını gör...
uzun süredir mercedesin domine ettiği bir seri haline geldi. fia git gide formulayı izlenilmeyecek kadar sıkıcı hale getiriyor.
devamını gör...
bu hafta sonu türkiye'de gerçekleşen organizasyon.
benim büyük ile ortanca gitti, anlata anlata bitiremiyorlar.
bu kadar kibar insanı birarada görmeyi beklemiyorlarmış.
bende mi gitseydim.
hem araba seviyorum, hem küfür sevmiyorum.
devamını gör...
5 dakika sonra son zamanların en kıyasıya mücadelesini, şampiyonluğun düğümünün çözüleceği yarışı izleyeceğiz.
devamını gör...
umarım startla beraber direkt kaza olur. kaos istiyoruz.
devamını gör...
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

müthiş spor. ılık popolu futbol bağımlısı erkekler ağlamasın.
devamını gör...
bir yazar yazmış; ne anlıyorsunuz? arabalar vızzzz vınnn geçiyor, neyinden heyecan duyuyorsunuz?
evet, eğer hiç izlemedi ise haklıdır, ama şu var, f1 bir kültürdür, bir birikimdir, lise yıllarımda odamın duvarında ayrton senna posteri vardı benim, şumi'nin son yıllarında bir zenci peydah olmuştu, daha bebeydi, lan dedim zenciden f1 cimi olur? dalga geçmiştim. adam şu an elime veriyor...
devamını gör...
bilgisayar oyunu muhteşem oluyor, aşırı zevk oynuyorum.
devamını gör...
yarışan araçlarda bulunan 120 adet sensörün saniyede 1.1 milyon telemetri verisini pit'e gönderdiği organizasyon. bu devasa verinin işlenmesi için de aws'den (amazon web services) destek alınıyormuş.

araçların etkileştiği tüm şartlar (tirbülans, aerodinamik, bastırma kuvveti, rakiplerin yarış durumu) 1150 işlem çekirdeğine sahip aws sistemlerinde simüle edilip yarış stratejisi oluşturuluyor ve sezon içinde veya sonrasında daha performanslı araçlar için daha doğru ekipman değişiklikleri yapılıyormuş.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"formula 1" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim