fransız nüfusunun, yüksek miktarda doymuş yağ alımına rağmen, oldukça düşük kardiyovasküler hastalık riski altında olması durumudur. koruyucu etkiler, nispeten yüksek şarap tüketimine atanmıştır.
devamını gör...
fransızlar dünyadaki herkesten daha fazla peynir ve şarap tükettikleri halde fransa kalp hastalıklarının en az görüldüğü ülkelerden biridir. başlığı ilk açan yazarı tebrik ederim. sözlükte bunlarda var demek ki.
devamını gör...
franszılar ayçiçek yağı tüketiminde high oleic ayçiçek yağı kullanıyorlar bildiğim kadarıyla.ne derece yaygın bilmiyorum.
ama bizim tükettiğimiz ayçiçek yağı zararlıyken oleic asit miktarı yüksek ayçiçek yağı kullanmaları da sağlıklı olmalarının sebeplerinden birisidir.

ülkemizde high oleic ayçiçek yağı üretimi ancak numunelik olarak yapılmaktadır.
kalp damar sisteminin dostu bu yağ bizim marketlerimizde çpk sınırlı ölçüde uer almakta ve üretimi neredeyse yok denecek kadar azdır.
devamını gör...
bana göre fransa nın yüksek demokrasi ülkesi görünmesine rağmen zaman zaman en fazla eleştirilen ve protestolara sahne olan ülkelerden biri olması.
devamını gör...
bi alakası yok ama,
(bkz: paris sendromu)
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"fransız paradoksu" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim