2017 yılında nobel edebiyat ödülünü alan kazuo ishiguro'nun 1989'da yayımlanan üçüncü romanıdır.
kitabın arka kapağından:
"ingiliz malikânelerinin ihtişamını yitirdiği dönemin son büyük başuşaklarından biridir stevens. amerikalı yeni işvereninin arzuladığı düzeni kurmak için birlikte çalıştığı eski kâhyayı ziyaret etmeye karar verir ve ingiliz taşrasında bir yolculuğa çıkar. yol boyunca karşılaştığı manzaraların ve insanların yarattığı izlenimler anılarıyla ve mesleğinin gereklerine dair düşünceleriyle birleşerek, özenle bastırdığı duygularını ortaya sererken, hayatını idealleri uğruna harcayan stevens basmakalıp fikirleri ve saplantılarıyla okurun kalbini fetheden eşsiz bir kahramana dönüşür."
kitabı okuduktan sonra yorumumu bu işbu entryi editleyerek paylaşacağım.
devamını gör...
genelde pasta, poğaça, yaprak sarma ve kısır gibi gıdalar olur günden kalanlar. *.

oldukça lezzetlidirler.
devamını gör...
kazuo ıshıguro romanıdır.

zamanı doldurmak için bir şeylerle uğraşmak insanoğlunun toplumsal hafızasına kazınmış bir meşgale. gün boyu uğraşıp didindikten sonra, yapmamız gerekenleri yaptıktan, kendimize ait an parçalarını biriktirdikten sonra yorgun bir mutlulukla yatağa girdiğimiz anda aklımızda olan tek şey günden kalanlardır. bir muhasebe defterine döner zihnimiz ve hesaplaşma başlar.

bunu daha büyük ölçekte yaptığımız zaman hesaplaşma da büyür ödeyeceğimiz bedeller de. uzun bir yaşamı ortaya döküp olumlu ve olumsuz yanlarını ayıklamak en az o yaşam kadar uzun ve meşakkatli olacaktır.

bekçi mürteza’yı ilk olarak okuma fırsatını bulmadan izlemek durumunda kalmıştım. belki 10 belki 11 yaşında idim. o zamanlar vazife aşkı diye bilinen şimdi ise işkoliklik diye adlandırılıp anlamı bozulan o takıntının ne menem bir şey olduğunu bekçi mürteza ile anlamıştım.

günden kalanlar’daki stevens’ı da vazife aşkı ile yanıp tutuşan ve işini vakar içinde yapmak için ter döken bir başkahya. biz kitap boyu kendimizi onun yerine koyarak hikayesini, onun için günden kalanları takip ediyoruz.

ishiguro’nun her kitabı gibi bu kitap da gerçeğe farklı bir bakış açısı getirirken içimizdeki merhamet duygusunu okşuyor. büyüksün ishiguro!
devamını gör...
2017 yılında nobel edebiyatı almış, japon asıllı ingiliz yazar kazuo ıshiguro' nun romanı.

yazarın okuduğum diğer kitapları; bilimkurgu, dispotik sayılabilecek eseri beni asla bırakma ve ilk romanı uzak tepeler arasından en sevdiğim eseri günde kalanlar diyebilirim.

eğer albert camus'un hiçbir şeyi takmayan, her şeye kayıtsız karakterinin olduğu yabancı'sını; alışkanlıklara mahkum olmuş, hep bir şeyler olmasını bekleyen ana karakterin olduğu dino buzzati'nin tatar çölü'nü beğendiyseniz bu kitap da sizi etkileyecektir. tabii her zaman klasik mottomu da yazayım; beklenti hayal kırıklığıdir. o nedenle eserleri bir beklenti içinde kesinlikle okumayın.

günden kalanlar; mesleğine körü körüne bağlı, yaşamını, aşkını, duygularını arka plana atmış sadece işini düşünen ingiliz beyefendisi bir uşağı konu alıyor.

ingiltere'de malikanelerde uşaklar artık yavaş yavaş demode olmaya başlamıştır. artık son demlerini yaşıyordur. malikaneyi alan amerikalı olan yeni ev sahipleri uşağın işine son vermek yerine onu tatile gönderirler. bu tatilde uşağımız seyahat ederken kendi hayatına da bir yolculuk yapacaktır.
ingilizlerin meşhur sadık, beyefendi, karizmatik bir uşağı karşımıza çıkıyor bu kitapta. bir farkla duygularına gem vuran, işi her şeyden önce gelen bir uşakla karşı karşıyayız.
ilginç bir karakteri tanımak, yaptığı hatalardan ders almak adına okunacak güzel bir kitap. ayrıca dili ve anlatımının akıcı olmasıyla da sevdiğim bir eser.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"günden kalanlar" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
radyo & dergi sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim