sözlük tanımı karşımıza "içe kapanık insan" olarak çıkar. fakat asıl anlamı "gücü kendinden alan insan"dır. kişi, enerjisini kendi üretir, yani kendi kendinin dostudur.

bu kişiliğe sahip insanlar dışarıdan farklı görünürler. onları "soğuk, asosyal" gibi kelimelerle tanımlarlar. aksine introvert kişilik sahibi insanlar sosyal bireylerdir. insani ilişkileri iyidir. sadece kalabalık arasında fazla durmak onları yorar. yorulduklarını hissettiklerinde ise bir köşeye çekilir ve kendilerini şarj ederler.

onları huzursuz eden, sıkan bir durum olduğunda oradan kaçmak isterler. bir gün öncesinde sizinle saatlerce eğlenen o kişi, akşam olduğunda birkaç güne kadar çıkmamak kaydıyla evine kapanır.

ah, benim kişiliğim de bu! *
devamını gör...
kendimi asosyal zannederken bu kişilik tipine uygun olduğumu malûm sözlükte görmüştüm. şaşırmıştım. normal insan diye bir imge var ya hani, o imge tüketim çılgınlığının bir tezahürü gibi sanki. çok farklı kişiliğe sahip insanlar var. binlerce kişiye karşı konuşabilirim ama ikili konuşma sevmem. kafe sevmem. haydi takılalım diye dışarı çıkmayı sevmem. belirli bir plan dahilinde dolaşmak ve gezmek hoşuma gider. garip bir kişilik.
devamını gör...
sahip olduğum kişilik türü. introvert insanlar yaşam enerjisini diğer insanlardan değil, kendi iç dünyalarından alırlar. bu nedenle başka insanlarla vakit geçirmek introvert biri için yorucu bir eylemdir.
devamını gör...
pandemi ile açılan özelliğim. (bkz: pandeminin kazandırdıkları)
devamını gör...
geçen sene yasaklarda oh be ne güzel oldu alüminyum diye 45 gün evden çıkmadan, 3 ay da kimseyle yüz yüz görüşmeden yaşamak bana müthiş bir terapi gelmişti.

içe kapanık olduğumu biliyordum ama terapi düzeyinde oluşması, rahatlamam garibime gitmişti.

şimdi mesela oh yarın ne güzel iki gün evdeyiz diye yarını planlıyorum. eşim çocuklarım ve ben gerisi boş.
devamını gör...


türkçe'de içe dönük olarak da tasvir ettiğimiz, enerjisini yalnız kalarak yeniden toplayan ve fazla sosyal etkileşimlerde bu enerjiyi kaybeden kişilerdir. dışa dönük ve içe dönük beyinler arasındaki fizyolojik farklılıklara işaret eden pek çok heyecan verici araştırma bulunmaktadır.


içe dönük -introvert- ve dışa dönük -extrovert- terimleri insanların kişiliklerini ve sosyal etkileşimin enerji düzeyleri üzerindeki etkilerini tanımlamak için kullanılır. bazı insanlar bu etiketleri önemsiz olarak görürken, birçok kişi bunları dünyadaki yerlerini, kendi beyinlerinin nasıl çalıştığını ve başkalarıyla en iyi nasıl etkileşimde bulunduklarını anlamanın bir yolu olarak kullanıyor.
hiç kimse tamamen içe ya da dışa dönük değildir.
eminim burada da birçok kişi duruma ve hatta etrafındaki insanlara göre kendini daha dışadönük ya da içedönük hissediyordur.

içe dönük kişilerin özelliklerinden bahsetmek gerekirse, ilk önce yalnız kalmayı severler demeliyiz. ancak bu, insanları sevmedikleri anlamına gelmemektedir. gerçek şu ki, içe dönük biri, kendisinin ayırdığı zamana çok değer verir. içine kapanık bir kişi için yalnız başına zaman geçirmek, enerji deposunu yeniden doldurma şansı demektir.

yüzeyselden çok derinliği olan gerçek etkileşimleri tercih ederler. özgünlük, özellikle içe dönük kişiliğe sahip birçok kişi için her türlü ilişkinin temel unsurudur. sığ olduğunu düşündükleri insanlarla arkadaşlık kurmakta zorlanabilirler. içedönükler, enerji israfı gibi hissettiklerinden, genellikle mümkün olduğunca sığ etkileşimlerden kaçınırlar.

empatiye değer verirler, karşısındaki insanı anlamak isterler. tamamen sosyal çevreden kopuk olduklarını söylemek yanlış olur, sadece gerçekten zaman geçirmek istedikleri insanlarla sosyalleşmek isterler. zorunlu sosyalleşme gibi durumlar enerjilerini ever.

ve son olarak, aslında bir yerlere davet edilmek isterler. bazen insanlar, içedönük arkadaşlarına sosyal bir olaydan uzak durarak bir iyilik yaptıklarını düşünürler. bu, rahatlamadan daha çok incinmeye ve yanlış anlamaya yol açar. bir sosyal etkinliğe katılmak isteyip istemediklerine karar vermeyi kişiye bırakmakta fayda var. bir davete dahil olmak zorunluluk ("davet edildim, bu yüzden gitmem gerekiyor") değil, bir fırsat ("bu yapmak istediğim ve enerjiye sahip olduğum bir şey mi?") ve bir onaylamadır ("insanlar beni etrafta istiyorum! ”). kimse dışlanmış hissetmek istemez.


kaynak
devamını gör...
genellikle asosyallikle karıştırılan kişilik tipidir.
devamını gör...
ben kendime yeterim dokunmayın salça olmayın işime yeterli bana
devamını gör...
bu karakterler kendi kendilerine iyi zaman geçirebilir, günlük rutinlerini keyifle yerine getirirler. çoğu zaman geniş arkadaş çevreleri ve sağlam dostlukları vardır. beni aramadın unuttun vb. triplere girmedikleri için onlarla ilişki kurmak kolaydır.
bu karakterlerin partner olarak dışadönük tiplerle daha uyumlu oldukları söylenir *
ben daha dışadönük bir tip olarak açıkçası içedönüklerle daha iyi anlaşıyorum. ya da belki dışadönük değilimdir.
ay ne bileyim ben.
devamını gör...
kabızlık yapar. evet abartmadım. bağırsak şikayetleri çeken insanların çok çok büyük çoğu içe dönük insanlarmış (valla ben demedim gastroenterolog söyledi).
devamını gör...
içe dönük insandır
!dikkat!
içine kapanık demiyorum. içine kapanık insanlar duygularını bastırır ve bazen kendileri bile kendilerini anlayamazlar bu sebeple. içe dönük insanlar sosyalleşmeyi sever ancak kendisiyle zaman geçirmeyi tercih eder. böyle insanlar kendilerini daha çabuk tanır ve daha çabuk olgunlaşır. etrafında kimse olmadığında "yalnızım" diye değil "kendimleyim" diye düşünür. bu da her andan zevk alabilmesine yol açar. sevdiğim bir kişilik tipidir.
devamını gör...
birçok nedeni olabilen, yetişitirilme ya da büyüme tarzına göre şekillenebilen davranış tarzı.

kendisiyle daha çok zaman geçirdiği için kendine daha fazla yetebilen, bu nedenle karşı cins tarafından "sorunlu" bulunan takım.

zaman içerisinde introvert olmanın zorlukları ile yüzleşmiş, onları göğüslemiş insanlardan maske takıp introvert olarak görünmeyen kişiler oluşabilir.

bu kişileri kolaylıkla tanıyamazsınız, durum ve şartlara göre extravert ya da kimi şahısların deyimiyle sekstrovert olarak görünebilirler.

eğer birkaç gün geçirebilirseniz ancak o zaman kişilerin gerçek yüzlerini görebilirsiniz.

**
devamını gör...
biraz yorucu bir kişilik ama kişinin kendisi için.

iş gereği aşırı sosyalleşmem gereken ortamlar oluyor ve şirket politikası gereği şirketin çoğunluğu dışa dönük kişilerden oluşuyor, evet şirket işe alımlarda bazı testler yapıp pozisyona uygun kişilik tipine göre alım yapıyor, saatlerce sürekli anlatacak bir şeyleri olan insanları dinlemek zorunda kalmak ciddi manada yorucu bir iş benim için, zaman zaman tuvalete kaçıp biraz sessizliğin tadını çıkartmak zorunda kalıyorum. olumlu etkileri de yok değil tabii iyi bir dinleyici olmamı, en azından öyle görünmemi*, sağlıyor.

yaş ilerledikçe de dışa dönük davranmayı, ya da rol yapmayı belki, öğreniyor insan; böyle olunca daha kullanışlı sanki içe dönük olmak, neye ihtiyaç varsa ona göre davranıyorsun. dışa dönük olup sonradan içine yönelen var mı bilmiyorum tabii.
devamını gör...
(bkz: içten yanmalı motor)
devamını gör...
bu arkadaşları da mı övüyoruz?

muhteşem bir kişiliktir. bambaşkalıktır. zordur amma harikadır. ıntrovert kişilik o kadar iyidir ki internette extravert kişiliğe dair tek post görmezsiniz fakat introvert kişiliğe dair postları çok görürsünüz. çünkü popülerdir. çünkü asildir. çok şekil, çok şuküldür.

ah serde introvertlik olmasa var yaa...
devamını gör...
yalnız iş görmekten zevk alan, öze dönük zekaları parlak, içten denetimli, öz düzenleme ve otokritik becerileri yüksek ancak sosyal ortamlarda bulunmaktan yorulan kişilerin karakteristik özelliğidir. kısaca abdülhey gibi yalnız gezer yalnız yaşar yalnız ölürler. cimri, empati yoksunu, asosyal ve hatta antisosyal tiplemelerle karıştırılmamalıdır. çocukluk çağı deneyimleri (özellikle anne baba tutumları) kazanılması konusunda etkilidir.
devamını gör...
beni de kapsayan kişiliktir
devamını gör...
kişilik tipi değil, özelliğidir zira insan kişiliği tek bir özelliğin etrafında yekpare bir hâlde şekillenen bir olgu değildir. internetten ve bilumum testlerden psikoloji öğrenmek de zararlıdır. *
devamını gör...
hakkındaki detayları merak ettiğim kişilik türüdür. biriyle bir şey yapmaktansa kendi başıma aynı etkinliği yapmaktan keyif alıyorsam introvert miyim?
devamını gör...
ona göre dizayn edilmemiş günümüz dünyasında kişi bu özelliğini doğru bir biçimde kanalize edemezse oldukça acı çekecektir.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim