yarı kutsal aydınlık.

başlıca kaynağı bizde güneş, başka evrende başka bişi olabilir bilmiyorum, önemi de yok zaten.

bir de kişisel ışıklar var, / eğer şanlıysanız / hayatınızın bir anında karşınıza çıkıp sizi ve dolaylı olarak çevrenizi aydınlatan.

benim de var bi tane, içindeki tüm korkuları bastırıp benim için, 1 hafta öncesine kadar varlığını bile bilmediği benim için kendini öne attı, dur dedi bana.
öyle tesadüfi ve öyle içiçe yollardaydık ki biz, anlatsam inanmazsınız.

"dur" dedi,
"ama ben böyleyim?" dedim,
"olsun, razıyım. " dedi.

bana verdiği her sözü tuttu, yanımdan milim ayrılmadı, tüm acılarıma üzüldü, tüm sevinçlerime güldü.

çok şanlıyım, çizilen bir resme, yaptığı resimdeki bir mavi'ye, elimdeki şarkıyı benden 1 sn önce olması gereken yere koyduğu için minnettarım.

o benim ışığım.

ve onun dediği gibi ;

"bir şarkı bir düşü, bir düş de bu akşamı hatırlatacak"

hep ve iyi ki!
devamını gör...
evrendeki bilinen en hızlı şeydir.

hem dalga hem parçacıktır.

bu dalga-parçacık durumu da simülasyon teorisinin kanıtlarından biridir bana göre.
devamını gör...
fiziğin önemli konularından biridir.


 elektromanyetik spektrumun insan gözü tarafından algılanabilen kısmı içindeki elektromanyetik radyasyon.

görünür ışık genellikle 400-700 nanometre (nm) aralığında ya da kızılötesi ve morötesi arasında 4.00 × 10−7 ile 7.00 × 10−7 m dalga boyları olarak tanımlanır.

bu dalga boyu yaklaşık 430-750 terahertz (thz) frekans aralığı anlamına gelir.

ışığın özellikleri arasında şiddeti, yayılma yönü, frekansı, kutuplanması ve vakumda 299,792,458 m/s olan hızı yer alır.

ışık da diğer elektromanyetik ışınımlar (emı) gibi foton adı verilen "paketlerden" oluşur. fotonlar dalgaların ve 
parçacıkların özelliklerini gösterir. bu, fizikte dalga parçacık ikiliği olarak adlandırılır.
ışığı inceleyen fiziğin alt dalı optiktir. optik, modern fiziğin önemli bir araştırma alanıdır.ışığın boşluktaki hızı yaklaşık 300,000 km/s'dir.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
görsel kaynak
www.google.com/search?q=%C4...
devamını gör...
gözümün titrek ışığı söndü.
kötü şansım döndü, yine döndü.
karanlıkta kötü şansla kaldım,
gittim, sağım soldu, yanlış yöndü.

k., mayıslardan yirmi beş.
devamını gör...
hayatımızda sandığımızdan daha fazla etkisi olan mefhum. insan psikolojisi üzerinde kanıtlanmış ciddi etkileri var. sorgu odalarında, tavandan tam sorgulanan şahsın tepesine kadar inen insanı kör edercesine parlak sarı ışığın sinematografik olmasının yanında psikolojik olarak sorgulayan ile sorgulanan arasındaki hiyerarşiyi tayin eden, sorgulanan kişinin kendini baskı altında hissetmesine neden olan bir işkence etkisi var. böylece sorgulanan kişinin daha kolay çözüleceği bekleniyor. diğer taraftan lambanın o kadar alçak ve parlak olması nedeniyle sorgulanan, sorgulayanın yüzünü göremezken, sorgulayan, sorgulananın yüz ifadesindeki değişimleri net olarak izleyebiliyor.

eski büyük mabedlerin, kiliselerin, camilerin tasarımında tavan yüksekliği ile birlikte pencerelerin yeri ve genişlikleri ve dolayısı ile ışık, binaya kattıkları estetik yanında içeri girdiğinizde içinizdeki o uhrevi hissi , göğsünüzde hissettiğiniz o sonsuzluk hissini devşiren bir şeydir.

gündelik hayatta çok farkında olmadığımız etkileri görsel anlatımda çok önemli bir yer tutar.
örnek olarak aşağıdaki gifte, karakter ifadesini hiç değiştirmemesine rağmen sadece ışığın açısının değişmesi ile karşıya aktardığı duygunun nasıl değiştiğini görebilirsiniz.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

sadece açı ile sunulan bu örneğin ötesinde ışık açısının yanında, ışığın rengi ve ışığın şiddeti de dahil edildiğinde üç boyutlu hale gelir ve bu üç boyuttaki değişimlerle karşımızdaki kişinin, uyuduğumuz odanın, çalıştığımız iş yerinin ruh halimiz üzerinde ne kadar etkili olabileceğini bir daha düşünmek gerekmez mi?
devamını gör...
uzun süreler boyunca kaynağı tartışılmış şey. ışığa şey dedim çünkü kendisi hem parçacık hem de dalga davranışı gösterebilmektedir. evet, kuantum cehennemine hoşgeldiniz...

ayrıca, bir zamanlar cidd ciddi ışığın kaynağının göz olduğu da düşünülmüştür.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"ışık" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim