1.
yazı yazma aracı.
devamını gör...
2.
kılıçtan daha keskin olan eşya
devamını gör...
çoğu şahaserin kullanarak bize güzel kitaplar yazdığı araçtır kendileri.
devamını gör...
kalem yazı yazmaya yarayan araçtır.
hani derler ya söz uçar yazı kalır diye o yüzden kalem oldukça önemli bir araçtır kalıcılığı sağlamak için.
devamını gör...
(bkz: hame)
devamını gör...
medeniyetin başlamasını sağlayan gereçtir. medeniyeti başlatan olgu da yazıdır. insanlar içinse vazgeçilmez bir eşyadır.
devamını gör...
kaliteli olanı tercih edilmezse her seferinde ucuz ve kötü olanına gereksiz para ve zaman harcayacağınız ürün. şu ürünü tavsiye ederim: (bkz: rotring tikky).
devamını gör...
kelamın sekreteri.
devamını gör...
bitkilerde uygulanan bir aşı çeşididir efenim..daha otraklı bir tanımla; anaç üzerinde aşılanan çeşidin oluşturuğu bitki parçasına kalem denir..
organ naklinin bundan feyz alındığını düşünürüm her zaman...
devamını gör...
orijinalinde kamıştan yapılmış ve yazı yazmaya yarayan alete denir; sonradan elle yazı yazmak için kullanılan (bilgisayar hariç) tüm araçlara bu ad verilmiştir;

maden veya taş üzerine kazarak yazmaya yarayan keskin uçlu metal alet;

tülbent ve kumaş üzerine boya çekmek için kullanılan ince fırça;

yazı çeşitlerinden her biri;

bir listede yazılı maddelerden her biri;

yabani ağaçları aşılamak için kullanılan kısa dal parçası;

resmi dairelerden her biri, kalem olarak adlandırılır.
devamını gör...
kişisel zaafım. evde zibilyon tane kalem var, hala kırtasiyeye girince ne güzel kalemler var deyip yenilerini alırım. ay bunun pembesi, ay şunun yeşili.
devamını gör...
-kalem
dudakları kilitli dili bağlı olsa da
yazıp çizip döktüğü ilan-ı malumsa da
her sevenin aşk hali başkadır kitaplarda
kelimeler ki; bilir, anlatır ariflere
kelimeler ki; sestir, duyabilen kalplere
devamını gör...
günümüzde birçok farklı çeşiti vardır. en basitinden , teknolojik olanlarına kadar birçok farklı çeşit. peki kalem nasıl icat edildi?
antik mısır tanrılarından olan khepri ( bok böceği ile temsil edilirdi) ne çektik şu temsil işinden diyerek, mısır medeniyetine yazıyı ve yazmak için kullanılan kalemi armağan etti. tek amacı isminin kullanılmasıydı. mısır halkına yazıyı öğretirse artık temsil yerine isminin yazılıcağını düşündü. artık bok böceği ile temsil edilmesine gerek yoktu. ama alışmamış gö*** don durmazış anlayışını benimseyen mısır halkı yine alıştıkları şekilde "bok böceği" ile temsil ettiler. sonuç olarak bir antik dönem tanrısının kendini kurtarma çabası kalemin icadını sağladı. ve o gün başlayan kalemin evrimleşmesi bu gün iped kalemine kadar geldi. nerden nereye. bugünde kültürlendiğimize göre dağılabiliriz.
kaynak: vücudumuzun oturma işlevini sağlayan kısmı.
devamını gör...
türk dil kurumu güncel türkçe sözlüğe göre altı farklı anlamı olan sözcüktür. ve elbette ki altı anlamını da yazıp alakalı alakasız bazı düşüncelerim ve anılarımla süsleyerek anlatacağım.

1. isim. yazma çizme vb. işlerde kullanılan çeşitli biçimlerde araç:

kırtasiyeye girince gözü dönenlerdenim ben de ama ille de kalemler. öğretmen olmanın verdiği mantıklı bir bahane ile sürekli kalem alabiliyorum. çünkü ihtiyacım var. dolma kaleme de, tükenmez kaleme de, uçlu kaleme de, kurşun kaleme de, ispirtolu kaleme de, tepesi püsküllü olanlara bile.

ama bir tür kalem vardı ki bir teknoloji harikası. şimdi bulsam alırım, hem de onlarcasını. içinde on kadar uç olurdu. bir uç azalınca onu tepeye takar ondan sonra gelen ucu kullanırdık. on uç sonra o ilk uç gelince eski bir arkadaşı görmüş gibi de sevinirdik. şöyle bir şeydi:
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

2. isim. resmî kuruluşlarda yazı işlerinin görüldüğü yer:

okuduğum kitaplarda “kaleme gidenler” olurdu ve orda özel kalem diye bir ile görüşürlerdi. işte o an çocuk aklımda çok önemli bir andı benim için. özel kalem benim zihnimde: tepesinde silgi olan bir kalemdi. ama silgi fötr şapka şeklinde. boynunda kravat. takım elbiseli.

sonra özel kalemin normal bir insan, kalemin ise memurların bulunduğu bir daire olduğunu öğrenince yıkıldım ama iyiyim şimdi. merak etmeyin.

3. isim. yontma işlerinde kullanılan ucu sivri veya keskin araç:
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
babam bir resim öğretmeni ve ressam olduğu için bu aletten birkaç boy bulunurdu evde. ama çok anlamsız gelirdi bana. kardeşime de öyle. zaten bana tuhaf gelen bir şey kardeşime anlamlı gelemez. ben abiyim. tornavida değildi ama çok da benziyordu. kürek değildi ama biraz andırıyordu. çekiç havası da vardı çivi havası da. dayak yemeden önce babanın oyma aletleri ile oynarken ona hiç dokunmazdık. insan anlamlandıramadığı şeylerden korkuyor.

4. isim. çeşit, tür. :

bu kullanımı da kitaplardan ve filmlerden biliyorum. kaç kalem mal aldıklarını sorduklarında hep aynı salaklığımla bunlar neden kalem alıyor diye düşünüp dururdum. sürekli kalem alan kerli ferli adamlar. tuhaf bir dünya bu.

5. isim, mecaz. bazı deyimlerde yazmak:

kaleme almak deyiminde görürüz bu kullanımı. yazdı demekten çok daha havalıdır. bir kitabı yazmak bambaşka şeydir, kaleme almak bambaşka. yazmak daha alelade bir eylemden kaleme almak daha ciddiyetli bir iştir.

6. isim, mecaz. yazar:

bu anlamı ile ilgili anlatacak bir şeyim yok açıkçası. edebiyatla ilgili olan yarım yamalak bilgim ile yazarlardan bahsedecek halde değilim.

kaleminiz daim olsun.
devamını gör...
okul hayatında vazgeçilmez yeri olan eşyadır. çöp kutusunun yanında sohbet etme nedenidir.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"kalem" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim