1.
ülkemizdeki insanların siyasi, dini yada anlamı olmayan birçok konuda birlik olmak yerine kutuplaşması. çözülmesini umduğum bir problem.
devamını gör...
2.
mimarı olan kişi (bkz: recep tayyip erdoğan)
devamını gör...
3.
iki kutup arasındaki dünyadan habersiz kişilerin hali. halbu ki en zor yaşantılar muhtemeldir ki kutuplara yakın kısımlardadır. hadi ekvatorda yaşayalım.
devamını gör...
dünyanın her tarafında, özellikle sağ siyasetçiler tarafından başarıyla uygulanan, toplumu birtakım ihtilaflı konularda taraflara ayırma işidir. bu yolla toplumun çeşitli tarafları birbirine öfke duyan, uzlaşamaz, bir araya gelemez hale getirilerek iktidar sahiplerinin iktidarı perçinlenir. az gelişmiş, düşük eğitim seviyesine sahip, ekonomik olarak zayıf, genel bir refah seviyesi yakalanamamış toplumlarda kutuplaştırma politikalarını uygulamak daha kolaydır. neticede kazanan hep kasa olurken halk hep fakir, hep muhtaç hep sömürülmeye hazır olarak kalır. aslında böyle kalması istenir. aksi halde talep edecek, sorgulayacak ve kolay razı olmayacaktır.
devamını gör...
sömürü düzenlerinin olmazsa olmazı olan fitne yapısı.

güya kemalistlere göre, adnan menderes sağcı ve islamcı. ismet inönü, sosyalist ve kemalist.

ismet paşa, iktidarlığıyla birlikte, kemal paşa'nın izlerini silip kendi izini koyuyor. halk oyu ile iktidara gelen adnan menderes, bir daha kimse kemal paşa'nın izlerine dokunmasın diye öyle bir yasa çıkarıyor ki yıllarca sürecek vesayete neden oluyor.

karşınızda " atatürk'ü koruma yasası" ve maskesinin altında her türlü muhalefeti atatürk düşmanlığı bahanesi ile susturabilme hakkına sahip zihniyet.

evet, adnan menderes sağcı ve islamcı. neremle güleceğimi şaşırdım artık, bu komedilere.
devamını gör...
kutuplaşan kitleye bir faydası olmayıp, ütüne bir de körleştiren; kutuplaştıran erki bir süre ihya edip, daha da diktalaştıran; sonucunda ise her ikisini de bitirip tüketen ve tarihten silen; bilindik en basit siyasal tuzak..
devamını gör...
ülkemizde nirvana da olan olay.

herkes herkesten nefret ediyor...
devamını gör...
(bkz: kutuplaştırmak)
devamını gör...
(bkz: uyuşmazlık)
devamını gör...
çoğu anlamda aynılığın dışında kalan durumdur. sürekli aynılaşmak problemli olduğu gibi ayrışmak da problemlidir. sürekli aynılaşmanın sonu faşizme kayabileceği gibi sürekli ayrışmak da faşizmin beslendiği damarları doldurabilir. her daim çatışma ve dönüşmenin olduğu sosyal alanlar inşa edildip burada birleşildikçe aynılaştığımız alanlarda ortaklaşabilir ve bu alanlarda tekrar çatışarak, gereksizleştiğinde ortadan kaldırarak yahut yenilerini kurarak ilerleyebiliriz.

bu süreci çatışmanın nitelikleri belirler. her çatışma birleştirici olmayabilir.
çatışmaların çoğu duvarlar çekme, karşı tarafı yok sayma yahut yok etme durumlarında da görülürler.
bunun zirvesi kutuplaşmadır. kutuplaşan zihinler birbirlerine duvarlar örerler.
devamını gör...
türkiye de çok sık yaşanan durum. sağcısı solcusu ateisti müslümanı hepsi kaostan besleniyor. ortadoğu turnusolü yani.
devamını gör...
çok can sıkmış durum. artık o kadar can sıkmıştır ki insanın başka birinin fikrini duyası gelmiyor. siyasi kutuplaşma zaten mâlumunuz. onun dışında en basitinden bir spor haberinin yorumlarına bakıyorsunuz. çöp, şikeci, türlü hakaretler vb. sinema, müzik aynı şekilde. konuyla ilgili bir yorum bulmak imkânsız. bulunanlara da pek saygı yok. işler artık işler iyice saçma bir hâl aldı. bu kadar rahatsız olan ben bile kutuplardan birindeyim belki de. gelecekte neye evrilecek bu durum çok merak ediyorum.
devamını gör...
ülkemizde bol bulunur, sen alevisin, sen kürtsün, sen sünnisin, sen bektaşisin, sen şucusun sen bucusun.
hiçbiri değilim lan, insanım insan!
devamını gör...
taraf tutmak. çok örneği vardır, say say bitmez.
devamını gör...
empatinin kurulmadığı yerlerde daha çok oluyor sanırım. ülkenin başındakilerden tut, bir üniversitenin, bir lisenin, bir anaokulunun içinde bile oluyor kutuplaşma.

sen şusun, sen busun, kapına çarpı koyarak, senin mezhebinden olanı dışlayarak, senin dininden olmayanı afaroz ederek, senin renginden olmayanı öldürerek

kafam onunla uymuyor diyerek yerine kendini koymadığın her canlıyı öteleyerek
ona selam vermeyerek, gözüne bakmayarak, insan olduğunu zannetmeyerek.

oturduğu evin kapısına çarpı koyarak, bizler çoktan kutuplaşmış vaziyetteyiz.

aynı kutup da olsak, farklı da, itiyoruz nedense.
devamını gör...
kıt zekalıların yuttuğu yem.
az aklı olan büyük resmi görebilir.
devamını gör...
görüyorum ki sözlük içinde de fazlasıyla mevcut. yapman guzum. iki üç bir şey karalayıp zaman geçiriyoruz şurada. bu kadar ciddiye alınmamalı bence bir şeyler. isteyen istediği yerde yazar çizeerr.
devamını gör...
fransızcası..

(bkz: polarizasyon)
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"kutuplaşma" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim