lezbiyen, gay, biseksüel, transgender, interseks vb. cinsel yönelimlere sahip insanlardır. lgbti bireyi sıradan eşcinsellerden ayıran en önemli özellik politik bilince sahip olmaları ve kamusal hakları için sivil toplum faaliyetlerinde bulunmalarıdır.
devamını gör...
son yıllarda daha çok kabul edilmeleri gerekirken, şu sıralar daha bir ötekileştirilmeye çalışılan topluluk.

onlar arasında arkadaşlarım var ve bilinçli güzel insanlar.

umarım ülke olarak bir gün bizde bu bilince sahip oluruz.
devamını gör...
saygı duyduğum, haklarını aramalarını gayet desteklediğim, bazı arkadaşlarımın da buna dahil olduğu zaman zaman dünyanın çeşitli yerlerinde ve ülkemde hunharca bir haksızlığa maruz kalmış insanlar.

bazı zihinlerce her bireye kötü biriymiş gibi yaklaşıldığı olsada aslında gayet farkındalıkları yüksek, karakterli insanlar çoğunlukta içlerinde. her toplulukta olduğu gibi zihniyetsiz insanları öne sürerek kurunun yanında yaşı yakma çabası ise cahilce görünüyor. seversiniz,sevmezsiniz eğer karşınızdaki insan karakteriyle saygıya layık biri olabiliyorsa bize de diğer etkenler bağlamaksızın saygı duymak düşer.
devamını gör...
benim bizzat gördüğüm kadarıyla cinsel yönelimleri vb ile ön plana çıkmaya çalışan insanlar. sizden ricam kendinizi bu kadar basite indirgemeyin.
devamını gör...
bir şairin "bizim orada .... ... derler" sözünü hatırlatmış sözdür.
"lgbt birey" nedir? niye çoklu kişiliği var gibi davranıyorsunuz? ya l'dir, ya g'dir, ya b'dir, hepsi birden olup birey olamaz.

iş adamı, iş kadını gibi sözleri bile cinsiyetçi bulup lgbt birey diye ayrıca cinsiyetci bir tanımlama yapmakta zaten sizin gibi çingene pembesi mabadlılara yaraşırdı.
devamını gör...
insanları sadece insan olarak görüp değerlendirirsek çağdaş bir ülke olacağız.din görüşü,giyimi, siyaseti, futbol takımı vs tartışmaları hep vardı,son yıllarda netflix'in etkisiyle dizi,film ,kitaplarda eş cinsel karakterler artınca insanlar tepki göstermeye başladı.oysaki aşk aşktır, kimin kimi seveceğine karışmak insanların haddine mi kalıyor?
devamını gör...
bir zamanlar şahsım demiş ki:
twitter.com/mustafa57513959...
devamını gör...
olmayan bireydir. olamayacak olan bireydir de. neye göre çoğaltıyorlar bu ismi anlayamadım. adam lgb üyesi olcak hop lgbt oluyor. tamam ben artık lgbt bireyiyim diyor hop lgbti oluyor, bu son olsun bu son diyerek cem karacanın kulaklarını çınlatıp gerine gerine ben lgbti üyesim diyecekken dur bir dakika o geçti lgbtiq oldu diyorlar ona da eyvallah çeken bireyimiz artık biçare şekilde kendini sınıflandıracakken bir akıllı çıkıp o da bitti biz kıçına + koyduk diyorlar(lgbtiq nin kıçına yanlış anlaşılmasın, hoş mesele zaten çoğunlukla kıça koymak veya koydurmakla alakalı ama o mevzu beni aşar çok hakim olmadığımı belirtir susarım.) velhasıl olmayan kendini sınıflandıramayan bireydir. üzülerek söylüyorum ki 10 tane de rakam var bence bunlar daha rakamda ekleyecekler azizim.
devamını gör...
cinsel yönelimleriyle ön plana çıkmaya çalışan insanlar değil. cinsel yönelimleri yüzünden türlü baskı ve zorbalıklara maruz bırakıldıkları için kimliklerini toplumda normalize etmeye çalışan insanlar.

bu insanları görmezden gelmeye, yok saymaya devam ettikçe, toplum kabullerini geçerli normlar olarak değerlendirdikçe yalnızca lgbti bireylerden değil, farklı olan herkesten rahatsızlık duyacaklar. tüm farklılıklar saygıyı hakediyor. birilerinin kırılgan fikirlerine zeval gelecek diye kimse olduğu insandan ödün vermeyecek. herkes birbirine saygı duymayı öyle ya da böyle öğrenecek. yanınızdayım, destekçinizim. bu düzen bizim değil ama bu ülke bizim. bu köhne zihniyeti elbet revize edeceğiz.
devamını gör...
dinen caiz olmasa dahi bu insanların kendi kararıdır... saygı duyarım... lakin insanların kutsalına dahi saygı göstermeyen kimselere kusura bakmayın lakin bende saygı duyamam...
devamını gör...
sizin veya benim gibi insandırlar. ne eksik ne fazla.
devamını gör...
lgbti'nin din ile ne alakası var. hem dine ne oluyor da insanların davranışlarına karışıyor. din dediğiniz şey tanrılar tarafından gönderilmedi, insanların kendi elleriyle yarattığı bir kurallar, maddeler. tanrıların işi gücü yok da dünyaya din gönderecek, gel de gülme. insan yine kendi yarattığı din ile yine insana karşı. gülünç. 21. yüzyılda hâlâ din mi kaldı.
devamını gör...
cinsel tercihi dolayısıyla, toplumun tasvip etmediğim şeyleri yapan fertler grubuna giren kişidir. ille beni seveceksin, her zaman bana saygı duyacaksın diye ısrar etmediği sürece hiç bir sorun yaşamayız. gerisi kendisini ilgilendirir.
devamını gör...
insanın kutsalı dediğiniz şey o insanın ölümünü buyuruyorsa o kutsallık değildir.

dinin başı onları lanetliyor, ülkenin başı onları lanetliyor, ordu desen erkek, yasalar zaten onları korumuyor, aile desen toplum ne der diyerek reddediyor, arkadaş çevresi kaçıyor.

kendi kendilerine bir birlik yarattılarsa ne alâ, başka da bir yaşam alanı kalmıyor onlara.
devamını gör...
insanlarin kendi karari degildir. oncelikle bunun bilinmesi gerek. ayrica lgbti bireyi ifadesi sanki bir ter*r orgutu uyesiymis havasi uyandiriyor gercek manada. lgbti+'nin ortaya cikis hikayesi 30-40 yil oncesine dayanmaktadir cunku 'gay toplulugu' ifadesi yetersiz bir ifadedir, interseks ve transseksuel insanlari kapsamamaktadır. bu bir orgut ya da kurulus olmamakla birlikte bir toplulugu temsil eder, cogunlukla aktivist insanlardan olusur. sahsen ben nasil bir erkek bir kadini seviyorum dediginde - ya da tam tersi- ona heteroseksuelsin yani? denilmiyorsa bir erkek bir erkegi sevdiginde de kendisine homoseksuel etiketinin yapistirilmasini dogru bulmuyorum. insan insandir ve etiketlenmemelidir, artik toplumdaki bu ayrimcilik bitmelidir. insan, insan oldugu icin sevilmelidir ve sayilmasi, saygi gosterilmesi birbirimize her turlu etiketi vurarak ya da yaftalayarak olmamalidir, lutfen arastiriniz. dergipark.org.tr/en/downloa... (buradaki homofobi tanimi benim cok hosuma gitmekte.).
devamını gör...
cinsel "tercih" denmesine ifrit olur hepsi.* zira bu bir tercih, arzu edildiğinden ötürü günlük hayatta "gelişmiş" bir şey değildir, nasıl sen hetero doğuyorsan, onlar da lezbiyen, biseksüel, gay doğarlar.

önce bunu bir anlayalım da, hepsini sevip sevmeyeceğiniz zaten size kalmış, insanların insanlık haklarını istemeleri "alayımızı sevmek zorundasınız" demek değildir, unutmadan.
devamını gör...
çoğunlukla rahatsız olduğum bireylerdir. hayatımda gördüğüm en düzgün gay ile bile konuştuğumda, o bile bana inceden yürümüştü. özellikle internet ortamında çok fena yürüyorlar. fakat doğruya doğru, hiç bir kıza yürüyen lezbiyen görmedim ben. gay olunca bile erkek erkektir, huyu değişmez. yürümeye devam eder yani. bir de şeyi de sevmiyorum mesela, bayraklarını. hep bir ayrımcılık var. aslında bana göre bu benim şahsi fikrim, lgbt diye bir kavramın olması bile, yani bayrakları falan bunlar bile ayrımcılıktır abi. özellikle şu "legebete" meselesi gündem değilken, kimsenin gaylere, lezbiyenlere falan sataştığı yoktu. fakat adamlar bayraklarıyla çıkıp protestolar başlatınca ve bu protestolar gündeme oturunca ve hatta bu protestolarda aşırıya kaçtıklarında, elalem artık noluyo lan dedi. bir de, en ünlü entelektüeller bile şu lgbt olayına sıcak bakmıyor. saygı duyuyorlar ama sıcak bakmıyorlar. neden? çünkü artış var. iyice artıyorlar. e ne var bunda diyebilirsiniz. fakat bir lgbt bireyi değilseniz, herhalde, gelecekte, erkeklerin erkeklerle, kadınların kadınlarla beraber olduğu bir hayatı düşünmek size garip gelecektir. ve bu insanların çoğunluk olduğunu düşünün. günümüzde lgbt bireyleri dışlanıyorsa, gelecekte, lgbt bireyleri, heteroseksüelleri dışlayacaklar. çünkü azınlık her zaman dışlanır. dolayısıyla, hiçbir zaman eşitlik olmayacak.
devamını gör...
doğuştan gelen bir özellik. nasıl insanların ten rengi eleştiri konusu değilse, bu da değil. sonradan tercih edildiğini varsayalım. öyle bile olsa hiç kimseyi ilgilendirmez. bu insanlara yapılanlar yeter artık gerçekten! din konusuna gelince, herkes aynı inanca sahip değil. kimse kimseyi inanciyla degerlendiremez. ayrıca var mı dinin tüm gereklerini yerine getirebilen, hiç günah işlemediğiden emin olan?
devamını gör...
insan. cinsel yönelim bir tercih değildir, doğal olarak bunu yargılamak ırkçılık yapmak ile aynıdır.
devamını gör...
kendi tercihi, kararı veya kaderidir her ne derseniz artık. ama alakalı alakasız her yerde lpgli oldugunu gözümüze sokmasına gerek yoktur. boğaziçi nde rektöre eylem yapılıyor adam ankara da boğazici adı altında gökkuşağı resmiyle bağırıyor. anladık özgürsünüz tamamda gözümüze sokmayı bırakın şu olayı artık.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"lgbti birey" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu online yazarlar kütüphaneden kitap talep et kulüpler normal sözlük rehberi puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim