körlerin kanser olmamasının nedeni olan kimyasal. zira, bu kimyasal üçüncü göz de denilen epifiz bezi tarafından biz gece uyurken salgılanır.
devamını gör...
uzmanların saat 22:00 ile 05:00 saatleri arasında beynimizi salım salım saldığını söylediği hormon. bu saatler arasında uykuda olmamızı, akşam saatlerinde çok fazla ışığa maruz kalmamamızı salık verirler ki uyuyup büyüyelim, kırlarda koşup oynayalım.
devamını gör...
yaklaşık 3 aydır melatonin takviyesi alıyordum aşırı uyku problemi yaşadığım için ve şunu söyleyebilirim ki şu ana kadar kullandığım tüm uyku ilaçlarının pabuçlarını dama attı, mükemmel bir şeymiş. bebekler gibi uyutuyor.
devamını gör...
ışığa duyarlılığı ispatlanmış, yalnızca karanlık ortamlarda ve gece yarısına yakın bir saatten, gün doğumuna dek ola saatler içerisinde beyinde salgılanan, temel işlevi ise vücudun biyolojik ritmini dengede tutmak olan bir hormondur.
insan vücudunun abs freni gibi bir şey bu da.
devamını gör...
epifiz bezinden salgılanan bir hormondur.

biyoritim üzerinde munzam bir etkisi var.
gündüz saatlerinde salgılama değeri düşük iken gece saatlerinde artış gösterir.
elektromanyetik dalgaların yoğun olduğu bir ortam, salgılaması üzerinde inhibisyon etki gösterir.
vücudumuzda fazla üretilmesi durumunda:
-depresif ve yorgun bir ruh hali oluşturur.

az üretilmesi durumunda ise:
-kanser riskini kat kat artırır.
-bağışıklık sistemini zayıflar.
-hücre yenilenmesinde doğal denge bozulur. bu yüzden de normalden dahs hızlı bir yaşlılık ortaya çıkar!

görme engelli olan kişilerde oksipital lob ışık ile uyarılmadığı için gündüz vaktinde de melatonin seviyesi yüksektir.
ve bu gruptaki insanlarda kanser görülme oranı oldukça düşüktür.
bu nedenle lösemi vb. kanser hastaları kesinlikle karanlık ortamlarda uyutulması istenilir.

mesleği gereğince gece nöbetine kalan insanlar bu hususa dikat etmeleri gerekir.
gündüz evinde uyurken mümkün olduğu kadar uyuyacağı ortamı ışıktan izole etmesi, sağlığı açısından çok önemli.
devamını gör...
vücudun dengesinde önemli bir hormondur. 12-4 saatleri arası sentezlenir, 2-4 arası en çok sentezlendiği saatler. sentezi kanserin önlenmesi, bağışıklığın güçlenmesi için önemlidir. bu vakitlerde mutlaka uykuda olmak gerekir. ayrıca odada en ufak bir elektronik cihaz ışığı olması bile sentezini engelleyebilir.
devamını gör...
köy insanlarının mutluluk formülü. akşam erken yat, sabah erken kalk. her gece melatonin salgılananması kaç şehirliye nasip olur.
devamını gör...
uyuyamayanlar için hapı var bu arkadaşın.
devamını gör...
gece-gündüz/uyku-uyanıklık döngülerini düzenleyen, epifiz bezinden salgılanan hormon.
devamını gör...
insan vücudunda doğal olarak bulunan ve uyku ve uyanıklık döngüsünü düzenleyen hormondur.
epifiz bezi tarafından salgılanır.
bu bilgiyi öğrenmem bir rap şarkısı sayesinde olmuştu. köst adlı rapçi saian ile yaptıkları bir parçada şöyle diyordu.
melatonin salgılar saksın, ahraz yapı dimağın kayar şuur içi algın ve bende araştırmıştım.
devamını gör...
kendileri çok yakinim olurlar. kendisine kısaca karanlıklar hormonu diyebilirz.

melatonin, beyin tarafından özellikle geceleri salgılanan bir hormondur. başlıca görevleri arasında vücudun biyolojik saatini koruyup ritmini ayarlamak olan melatonin hormonunun salınımı, gecenin erken saatlerinde hava karardıktan sonra başlayıp, saat 02.00-04.00 gibi en yüksek seviyeye çıkar.

tablet şeklinde de alınabilinen bir formu vardır. bir süredir akşamları almaktayım. 2 adet 1mg. ilaç olmadığı için bir yan etkisi yoktur. uykusuzluk sorunu çekenlere yardımcı olabilir.

ayrıca bitki ve gıdalarda da bulunur. fındık melatonin içerir. ancak bir öneri olarak uyku öncesi finduk yemeyin. ben gece fındık yesem.

neeeeyse.
devamını gör...
ilginç bir bilgi de şurada olsun. eğer aşkı engellemek istiyorsanız kendinize melatonin enjekte edin. tabi bunu yapmanız imkansız.

sakinleşmenize yarar bu hormon ve uykunuzu getirir. gece boyunca uyuyabilmenizi sağlar. yeterli oranda salgılanmazsa insomnia gibi bir hastalığa sebep olur. bazı insanlara ilaç da kar etmez.
devamını gör...
hayvanlar, mikroorganizmalar ve hatta bitkilerde dahi sentezlenen melatonin hormonu biyoritmi düzenlenmesinin yanı sıra güçlü bir antioksidan özelliği taşımaktadır. memelilerde yalnızca beyindeki epifiz bezi tarafından sentezlenen bu hormon antioksidan özelliği sayesinde kanser baskılayıcı bir faktör olarak tanımlanır. melatonin sentezi ve salgısı üzerinde doğrudan etki gösteren başlıca fiziksel etmenlerden biri ışıktır. yapılan çalışmalar canlıların gececil ya da gündüzcül olmasına bağlı olmaksızın melatonin üretimini geceleri gerçekleştirdiğini göstermektedir. karanlıkta sentezlenen hormon kısa süre içerisinde kan ve serebrospinal sıvıya geçerek bütün vücutta yayılır. melatoninin karanlığa bağlı olarak sentezlenmesi retinadan gelen sinyallere bağlı olarak anterior hipotalamusta bulunan süprakiazmatik çekirdek (scn) ismi verilen bölge tarafından yönetilir.

karanlık-ışık döngüsüne bağlı olarak değişen melatonin sinyali hücrelere, dokulara ve organlara günün hangi vakti olduğu bilgisini taşır. melatonin, sentezinin merkezi biyolojik saat (scn) tarafından yönetilmesi nedeni ile en güvenilir ve istikrarlı periferal zamanlama molekülüdür. ışığın varlığında süprakiazmatik çekirdek epifize melatonin salgısını baskılayacak sinyaller gönderirken, ışığın yokluğunda ise melatonin sentezini arttıracak sinyal gönderir. memelilerde melatonin ritminin sinyal mekanizması incelendiğinde clock (saat) genleri (clock, bmal1, cry1, cry2, cry3, per1 ve per2) olarak isimlendirilen bir dizi genin süprakiazmatik çekirdek ve epifizdeki 24 saatlik ekspresyonuna bağlı olduğu görülmektedir. sirkadiyen saat ve bu saatin ritmine bağlı fizyolojik olaylar clock genlerinin ekspresyonuna bağlıdır. fizyolojik ya da farmakolojik düzeyine bağlı olmaksızın uyku kontrolü, sirkadyen ritim, retinal fizyoloji, mevsimsel üreme aktivitesi, kanser gelişimi, immün aktivite, antioksidan ve serbest radikal indirgeme, kemik metabolizması ve gastrointestinal fizyoloji gibi birçok faklı fizyolojik süreçte rol oynamaktadır.
devamını gör...
2000'li yılların başında ankara gazi üniversitesi çıkışlı heavy-thrash metal grubuydu.
kendi besteleri ve demosu vardır.
festivallerde besteleri dışında da heavy metal coverları çalarlardı. solitude'un kankalarıydı ayrıca.
devamını gör...
bünyenin türlü bahanelerle salgıladığı hormonlardan bir diğeridir.

arkadaş, varsa bir derdin açık konuş. yok şöyle oldu serotonin; yok efendim östrojen; o da olmadı melatonin.

bu kadar hile hurda başka canlıda yok.
devamını gör...
bir ara ilacını kullanmıştım melatonina işe yaradı mı anlayamamıştım.
devamını gör...
formülü c13h16n2o2‘dır. insan vücudunda epifiz bezinden salgılanan bu hormon biyolojik saatimizi ayarlamada ve gece-gündüz döngüsünü başarılı şekilde tamamlayabilmemizi sağlar. karanlıkta salgılanmaya başlanan melatonin; bağışıklık sisteminin korunmasında, hücre yenilenmesinde ve hatta göz sağlığında önemli rol oynar. melatonin hormonu harici olarak insomnia tedavisinde oral olarak alınır.
devamını gör...
en yoğun salgılandığı saatler 22:00-02:00 aralığıdır. ancak bu saat aralığı yeterli miktarda salgılanması ve verim almamız için yeterli değildir.

saat 22:00-02:00 aralığının en az 2 saatini iyi karartılmış bir odada uyuyarak geçiriyor olmak ihtiyacımız olan melatonin hormonun salgılanması için yeterlidir. mümkünse tamamını uyuyarak geçiriyor olmak en ideal olanıdır tabii ki.

hormonal faaliyetlerimiz beden ve ruh sağlığımız üzerinde etkilidir. melatonin daha yüksek mental enerji sağlayan bir hormondur. bu açıdan önemlidir.

ayrıca o saatler arasında uyuyor olmak ve aktivite düzeyinize göre günde en az 6 saat uyumak sadece melatonin değil, testosteron/östrojen, büyüme hormonu başta olmak üzere tüm hormonal aktiviteler için önemlidir. özellikle spor yapan bireylerin yaptığı spordan verim alabilmeleri için dinlenme çok önemlidir. dinlenme dediğimiz şey de işte uyku yani. yıprattığınız kaslarınız bu uyku sürecinde onarılır. bu süreçte de büyüme hormonu etkilidir. antrenman gücünüzün, hırsınızın, mental enerji ve sağlığınızın, kaslarınızın onarımı için uyku ve uyku saatlerine dikkat.*

kısacası;
1) yağ tüketimine dikkat ediyoruz. ihtiyacımız olan kalorinin %30’unu sağlıklı yağlardan, yağın da %30 kadarını hayvansal yağlardan karşılıyoruz.
2) günde en az 6 saat iyi karartılmış ortamda uyuyoruz. fiziksel aktivite ve antrenman düzeyinize göre uyku süresi artırılmalıdır.
3) saat 22:00-02:00 aralığının en az 2 saatini, mümkünse tamamını, iyi karartılmış odada uyuyarak geçiriyoruz.

daha enerjik beden ve zihin, daha mutlu ve sağlıklı bir yaşam.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"melatonin" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.