1.
içki yoldaşı
devamını gör...
patrona halil isyanı zamanı isyankarlardan kaçarken damdan düşüp ölen şair.
devamını gör...
lale devri şairi olarak bilinir. şarkı türünün en iyi örneklerini vermiş ve türk edebiyatındaki temsilcisi olmuştur.ayrıca mahallileşme akımının da öncüsüdür.
devamını gör...
"nedym" diye yazılır nedim diye okunur :)
castle rısıng yavrusu,
türk yarışçılığının en büyük efsanesi bold pilot' ın ekürisi,
1996 gazi koşusunun tempo belirleyicisi.
devamını gör...
1681-1730 yılları arasında yaşamış divan edebiyatının en neşeli eserlerini yazmış şairdir. neşelidir çünkü 1718-1730 arasında lale devri olarak bilinen yıllarda eserlerini yazmıştır.
dönemin kudretli sadrazamı nevşehirli damat ibrahim paşa'nın himayesinde olan şair, sarayda olmanın tadını şiirlerinde de hissettirir.
lale devri eğlence, zevk ve sefa ile anılan bir dönemdir. garip bir şekilde herkes kendini eğlenmeye vermiştir. nedim de yapısı gereği bu dönemin hem tadını çıkarmış hem de güzel eserleriyle dönemin şairi olmayı başarmıştır.
şiirlerini daha çok şarkı adı verilen türde yazmıştır. geleneksel gazel kalıbının dışına çıkmıştır.
özel hayatı ile ilgili değişik rivayetler bulunur tıpkı ölümü ile ilgili olanlar gibi. damdan da düşmüş olsa, kalp krizi de geçirmiş olsa lale devrini bitiren patrona halil isyanı sonrasında hayatını kaybettiği kesindir. naaşı karacaahmet mezarlığına defnedilmiştir.
devamını gör...
şarkı türünde verdiği eserlerle meşhurdur.
devamını gör...
patrona halil ayaklanması sırasında öldüğü ve öldüğünde ellili yaşlarında olduğu söylenmektedir. ölümü hakkında birden fazla düşünce bulunur:
damdan dama kaçar iken ayağı kayar ve düşerek can verir,
içkiye düşkünlüğü sebebi ile titreme hastalığına yakalanır ve eceli gelir,
damat ibrahim paşa'nın başına gelenlerden korkar ve vehim hastalığına yakalanarak ölür.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"nedim" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim