çok basit bir işlemle kaldirilabilen hane. ufak bir dilekçesi var. erkek bireyseniz bu işlemden sonra nüfus müdürlüğü ile türk silahlı kuvvetleri arasında bir faks alışverişi olur.
devamını gör...
laik olduğunu iddia eden bir ülkedeki çelişkidir. zira; kimseyi hangi dine inandığını ya da bir dine inanıp inanmadığını beyan etmeye zorlayamazsınız.
devamını gör...
saçma bir şey. adamın dini neyse ney kime ne bundan? devlete ne? dinin inanan, inanmayan ile; inandığı veya inanmadığıyla arasında olduğunu ne zaman kavrayacaklar? gerçi dini kullanıp yıllardır bu insanlardan oy alıp iktidar olanlar var, kime diyorsak.
devamını gör...
kimlikte böyle bir yerin olması saçmalıktır, kimsenin dini görüşü kimseyi ilgilendirmez devleti bile.
devamını gör...
çocuğum doğduğunda ideallerim ile çocuğumun geleceği arasında beni tercih yapmak zorunda bırakan eziyet. hani diyorlar ya türbanımızı takmamıza izin vermiyorlar bu bir zulümdür diye, aslında bu da eşdeğer bir zulümdür.
devamını gör...
olmasının insanları neden rahatsız ettiğini bir türlü anlamlandıramadığım hanedir.
çok istiyorsan oraya ateist yazdır, pastafaryan yazdır ben öldüğümde dinimin ne olduğunun bilinmesi gerektiğini düşünüyorum belki müslüman bir aile içinde hristiyanlığı seçtim ve ölünce ailem bana karşı olduğu için müslüman adetlerine göre defnedecek ama ben öyle defnedilmek istemiyorum.
devamını gör...
yeni kimliklerde (neyse ki) bulunmayan hane.
devamını gör...
şimdi düşününce, ne kadar çağ dışı bir "hane" imiş. yıllarca her söylediğimde linç yemiştim, şimdi sessiz sedasız kaldırıldı. ha unutmadan yeni kimliklerde "doğum yeri" de yazmıyor. o da milliyetçilik ifşası idi...
devamını gör...
nufüz cüzdanımdaki din hanesi sildirilmesi hakkı tanındığında ilk başvuruyu yapanlardandım. yasal olarak hak verilmesine rağmen bunun için hala için amansız bir mücadele vermek gerekiyordu. uzun bürokratik işlemler ve yargılayıcı bakışlardan bahsetmeyeceğim bile.
o yıllarda nüfus cüzdanındaki din hanesi sildirmek için önce muhtarlıktan gidip kağıt almak gerekiyordu. kağıdı alabilmek için dininiz ne sorusuna cevap vermek zorundaydınız. muhabbet şöyleydi
- önce dinini yazmamız lazım. dinin ne ?
- abi dinimden sanane, sildircem ben zaten.
-tamam anladım ama sildirmen için önce bizim buraya yazmamız lazım.
- agnostiğim ben.
-agnostik yazamayız, din olmak zorunda
-budistim ..
-yok müslüman, hristiyan, yahudi ... bunlardan biri olacak
- niye abi..
-böyle ancak bu seçenekler var
sonunda en çok tepki çeken ve bu amcanın en çok nefret etme ihtimali olan dini seçtim.
-tamam yahudi yaz abi ... en azından azınlıklara faydamız olsun.

din hanesinindeki dini sildirmek için bile insanları din seçmek zorunda bırakmak ve bu seçimi sadece kendi dinleri tarafından kabul edilen dinlerle sınırlama saçmalığıyla uğraşmak zorunda bırakmak ancak bu ülkede yaşanır.

sözlük sayesinde nihayet nüfus cüzdanlarından din hanesinin kaldırıldığını öğrenince çok mutlu oldum. umarım yakında kadınlar kocalarının soyadlarını nüfus cüzdanlarına eklemeyi bırakırlar ve çocuklar hem annenin hem babanın soyadını taşır. gelecekte istediklerini seçebilirler.
devamını gör...
kimseye sorulmadan doldurulmuş olan nüfus cüzdanı bölümü.
devamını gör...
(bkz: derdini seveyim butonu)
devamını gör...
yeni kimliklerle artık olmayandır.
devamını gör...
yeni kimliklerin yüzeyinde yazmıyor ama çipinde kayıtlıdır. isteğe bağlı çipe kaydettirmeme özgürlüğünüz de mevcut.
devamını gör...
din yazmayan kimlikler ateist diye geçiyor. default olarak.
devamını gör...
yeni kimliklerde yoktur. lakin yeni kimliklerde de en büyük sorunsal şu. tek bir çip okumasıyla, basit mahalle bekçisi 7 sülale geçmişini öğreniyor. bırak böyle hukuk devletini böyle aşiret devleti de olmaz.
devamını gör...
oluşu saçmaydı. yenilerde olmayışı iyi. yani kim ne yapsın benim dinimi?
devamını gör...
kimlikte olması doğru olan şeydir. bu kadar zoruna giden varsa hemen kaldırabilir.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"nüfus cüzdanındaki din hanesi" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.