fındığı ile meşhur olan bir şehirdir.
devamını gör...
karadeniz'in fındık merkezidir. çok güzeldir.
devamını gör...
dereleri dillere destan güzide şehrimizdir.
devamını gör...
karadenizin en güzel merkezine sahip ilimizdir. durugöl, akyazı ve bahçelievler mahallesi yaşanacak yerlerdir. fidangör ve boztepe candır. şu virüs bitince tekrardan gidip kalacam özledim. üniversite okumaya geldiğimde burada ne yapacam demiştim fakat ilk 1 haftayı atlattıktan sonra 5 sene içinde toplasam 20 kere memlekete gitmemişimdir.
devamını gör...
askeri güç. kara, hava ve deniz olmak üzere farklı varyasyonları vardır.
devamını gör...
komşusu giresun ile kanlı bıçaklı olan yerleşim yeri.
devamını gör...
sözlükte ne kadad ordulu varmış.
devamını gör...
1. türkiye cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan doğu karadeniz ili.
2. askeri bir terimdir.
devamını gör...
fidangörüyle, sahiliyle ve boztepesiyle her daim gidilip görülesi karadeniz incisi şehir. diğer karadeniz illerine göre insanları çok sakin ve mütevazidirler.
devamını gör...
karadenizin en şirin illerinden biridir. şehir merkezi küçüktür 1-2 ay kalsanız her yeri ezberlersiniz. altınordu merkez son derece gelişmiştir.
devamını gör...
buralar eskiden hep topraktı ...
gerçekten kendimi en rahat hissettiğim il , küçük ve şirin , il dışına çıktığımda kendimi çok kötü hissediyorum . orduya dönüş yolunda da huzurlu ...
devamını gör...
1- devletlerin silahlı kuvvetlerinin tümü.
2- orta karadenizde bir il.
devamını gör...
küçük ama yaşanacak iller sıralamasında mutlaka en üstlerde yer alır. yaz aylarında il dışından çok fazla insan gezmeye gelir. akşamları sahil de adım atacak yer bulamazsınız. şehirdeki tek sıkıntı iş imkanlarının kısıtlı olmasıdır.
devamını gör...
14. (tematik)
türkiye istatistik kurumu (tüik) verilerine göre nüfusu 761 400 kişi olan şehirdir.
devamını gör...
dereler ve yaylalar şehri. o yüzden coğrafyası şırıl şırıl ve yemyeşil. isviçre köyleri gibi, hatta oradan da güzel yaylalara sahip. şehrin güzelliği ve büyüsü, teleferikle çıkılan boztepe'den bakılınca anlaşılıyor.
devamını gör...
türkiye'de ismi türkçe olan ender mekanlardan birisidir, -yer ve mekan adları ile birçok türk etno-sembolü de barındırmaktadır.- ordu köktürkçe döneminden bu yana şehir, yurt, başkent gibi anlamları ifade etmektedir.

genel olarak hacıemiroğulları beyliği önderliğinde çepni türklerinin yoğun göçüyle bölge türkleşmiştir.

karadeniz'in trabzon, rize, artvin gibi bölgelerde rum, ermeni, laz gibi toplumsal karışmalar-çeşitlilikler görülürken. giresun, ordu, samsun gibi bölgelerde nüfus genellikle sade kalmıştır.

yüksek kesimlerinde ve fatsa gibi ilçelerinde alevilik inancı yaygınken sahil kesimleri zamanla sünni mezhebi seçmiştir. yer adlarında ise alevilik inancının etkileri yine mevcuttur. ordunun sınır komşu ilçesi olan piraziz ve halk içerisinde abdal olarak tanımlanışı bunu tanıtlamaktadır.

bölgesel kahramanlardan birisi giresunlu topal osman ağa gibi kurtuluş savaşı kahramanları gibi kahramanları da sahiplenmesinde ben pek bir beis görmüyorum. giresunlular ve ordulular birbirini pek sevmese de özellikle ordu merkezden ilerisi giresun kültürüyle tamamıyla iç içeyken, ordu ve giresun çoğunlukla aynı kültüre sahiptir. tek bir il olsaydı da değişen pek bir şey olmazdı demek yanlış olmayacaktır.

pidesi, boztepesi, yaylaları, türkiye'deki ender güzelliklerinden birisi olan ve şehirle iç içe yaşayan sahili, şehir içi ulaşım kolaylığı, üniversitesi, mekanları ile dertsiz istanbul benim için. tek sıkıntısı alışveriş ki bence böyle daha iyi her yerde avm ve mağaza olması şehri kötüleştirirdi.

ordu merkez gerçekten büyükşehir olmayı hak eden yerlerden birisi. burada yaşayan bir orta sınıfın şu konuda eksik kaldığım diyebileceği şey sayısı bence çok azdır.

ordu merkez'deki insanlar da kendi halinde yaşayan kimse karışmayan tiplerdir. yazın sahildeki giyim kuşam rahatlığı ve insanların birbirlerine karışmaması ile sosyal-demokrat bir kent olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.

akp'nin kazanmasının sebebi ise büyükşehir olduktan sonra köy nüfusunun da belediye seçimine katılmasından kaynaklanmaktadır.

yaylalarını da doğu karadenize tercih ederim, hem daha bakir hem de bana daha fazla orta asya esintisi verdiği için seviyorum. rize'de yağmurla tulumdan başka bir şey yok. eti bile düzgün pişiremiyorlar ve turizm yüzünden berbat hale gelmiş.
devamını gör...
plaka numarası 52 olan karadeniz bölgesi şehridir.
devamını gör...
türkiye'nin ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken şehirlerinden biri.
doğa ile şehir iç içedir bu şehirde. son zamanlarda da bayağı gelişim göstermiştir. türkiye'nin en çok yaylaya sahip olan şehridir aynı zamanda.
gezilecek görülecek çok yeri vardır. ama merkezi yani altınordu 'da gezmek için sadece fidangör caddesi ve boztepe vardır.

bu şehri gezmek için altınızda bir araba olmalı o zaman bu şehri 10 gün doya doya gezebilirsiniz.
size en çok tavsiye edebileceğim yer ise ulubey ilçesinde bulunan ulugöl tabiat parkıdır. fotoğrafı aşağıdadır. eğer ordu'ya yolunuz düşerse mutlaka buraya da bir uğrayın derim.
devamını gör...
teleferiğe binip tepeden bakması çok güzel. karadeniz'in en güzel şehri olabilir. çok il var karadeniz'de, durup dururken sözlük'ün yarısını karşıma aldım bak görüyor musun?
devamını gör...
karadeniz sahil şeridinin en güzel ilidir. tam yaşanacak yer burası. altınordu merkez tipik ege ve akdenizi andırıyor. üniversite açıldıktan sonra şehir biraz daha canlandı.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"ordu" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim