kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
*

ünlü ressam vincent van gogh'un köylülerin toprağı işleyen asil dürüstlüklerine hayran kalması ile bunu resimlerine işleme isteği ile ortaya çıkardığı tablosudur.
tablonun ortaya çıkma süreci, gogh'un anne ve babasının yanına hollanda'nın küçük köyü nuenen'e gitmesi ile başlıyor. babasıyla arası kötü olmasına rağmen ailesinin yanına giden ressam orada köylülerden ilham alıyor. köylülerin yoksulluk ve sefaletine odaklanıyor. köylülerin bu zorlu yaşamını romantikleştirmiyor. aksine onların akşam yemekleri için verdikleri zorlu mücadeleyi göstermek istiyor. dokumacı köylüleri de izliyor ve onlardan esinlenerek gri renk tonuna ağırlık veriyor resminde. babasının ölmesi ile 1885 yılında "patates yiyenler" tablosunu tamamlıyor.
van gogh kardeşine yazdığı mektupta bu resimde anlatmak istediklerinden şu şekilde bahsediyor:
"kendi küçük lambalarının ışığında patates yiyen bu insanlar, tabaklarına koydukları bu yiyeceği kendilerini bu ellerle, toprakta işliyor; bu yüzden tablo el emeğini ve yiyeceklerini kendilerinin dürüstçe hak ettiklerini gösteriyor."
devamını gör...
aklıma hemen bela tar'ın torino atı filmini getirmiş tablodur. zira o filmde de, iç anadolu köylüsünün 'allah'ın ... ettiği yer' tarifine tam uyan ücra bir mekanda, karın fırtınanın ortasında, kötürüm bir babanın, kızının ve sıska atlarının sadece patates yiyerek yaşamaya çalışmaları yine aynı duyguları hissettirmişti. van gogh kardeşine iyi hoş yazmış da bir de köylülere sormak lazım.
devamını gör...
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
hollandalı ressam vincent van gogh'un 1885 yılında yapmış olduğu tablo.
dikkatle incelendiğinde, büyük ihtimal akşam yemeğinde, tek bir gaz lambası ışığının altında, beş kişiden oluşan ailenin yemek masasında yalnızca patates ve çay görülüyor. yani resimde , patates geldikten sonraki yüzyıl boyunca avrupalı ailelerin sefaletine değinilmiştir.
devamını gör...
resimde arkası dönük olan küçük kız daha sonra arthur d'oritos ile evleniyor.
devamını gör...
resim, karanlık ve sıkışık bir odada patates ve kahveden oluşan mütevazı bir yemek yiyen köylü bir aileyi tasvir etmektedir. kaba ve abartılı yüz hatlarıyla resmedilen figürler, yaşadıkları hayatın sertliğini ve o dönemde van gogh'un tarzı üzerindeki gerçekçilik ve natüralizm etkilerini yansıtmaktadır. resim aynı zamanda van gogh'un ışık ve gölgenin etkilerini yakalamaya olan ilgisini, toprak renkleri ve etkileyici fırça darbeleri kullanımını da göstermektedir.

resim, köylülerin gerçekçi bir temsili olmaktan ziyade, onların onurunun ve insanlığının sembolik ve duygusal bir ifadesidir. van gogh, onların "yiyeceklerini dürüst yollarla kazandıkları" fikrini aktarmak istemiştir. ayrıca kent ve kırsal yaşam arasındaki zıtlığı ve köylülerin basit ve dürüst varoluşlarının manevi değerini de göstermek istiyordu. kardeşi theo'ya şöyle yazmıştır: "lamba ışığında patateslerini yiyen bu insanların, tabağa koydukları elleriyle toprağı kazdıklarını göstermek istedim"

bu resim sadece bir sanat şaheseri değil, aynı zamanda van gogh'un tutkusunun ve kendini işine adamasının da bir kanıtıdır. köylüleri incelemek ve çizimlerini yapmak için aylarını harcamış, hatta yaşamlarını daha iyi anlayabilmek için bir süre onlarla birlikte yaşamıştır. resim üzerinde çalışırken birçok zorluk ve eleştiriyle de karşılaştı, ancak azmetti ve vizyonunu savundu. kardeşi theo'ya şöyle yazmıştı: "tek bir köylünün ya da işçinin bile satın alamayacağını çok iyi biliyorum, ama bu resmi yapmamak için bir neden değil. ben köylüler ya da işçiler için değil, onlarla ne söylemeye çalıştığımı hisseden insanlar için resim yapıyorum".
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"patates yiyenler tablosu" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim