1.
bir kuş türü

eski zamanlarda at arabalarıyla su dağıtan kişilere verilen isim
devamını gör...
2.
başında ve boynunda kırmızı, sarı tüyler bulunan, güzel öten kuş
devamını gör...
3.
kaliteli bir su markası
devamını gör...
4.
eskiden su dağıtımcısı.
devamını gör...
rum güzeli adıyla da anılan güzel ötüşlü kuştur. yüzünün ön kısmındaki kırmızılıkla tanınır.
inanışa göre isa çarmıha gerilirken başına dikenli daldan bir taç geçirilmişti. saka da gelip isa'nın tacındaki dikenlerden biri kopartmış bu esnada yüzüne isa'nın kanı bulaşmış. sakanın yüzündeki kırmızılığı o günden beri taşımaktadır.
devamını gör...
cephede su dağıtan kişiye denir. "saki" vardır birde oda alkollüsünü dağıtır.
devamını gör...
irani kavimlerin, milattan önce, irani olmayan dışarıdan gelenlere verdikleri isim. her nedense bu kadim etnonim (türkiye dışında) bugün, (doğu) iranlı anlamında kullanılıyor. sakalar konusunda uzunca bir yazı sakalar başlığına girilmeli, şüphesiz. sakaların türk olduğunu söylemek, muzaffer dedeye torunun ismi olan berke can diye seslenmeye benzer. ama değinmek istediğim konu şu: bu batı terminolojisi tarihin kadim etnonimlerine, devletlerine ve dillerine türk damgası vermekte neden hep çekimser kalır. bu çekimser durum hala varlığını koruyorsa, türkün kadim medeniyetlerle ilişkisini ortaya çıkarması için kurulan türk tarih kurumu henüz ata'nın istediği ülküye ulaşmamış demektir.
devamını gör...
ph değeri olarak sağlıklı olsada tadını beğenmediği m su markası
devamını gör...
orta asyada eskiden yaşamış bir halk.
devamını gör...
ağır içimi olan bir su markası. ph ve mineral oranının yüksekliğinden dolayı diğer marka sulardan ayrılıyor. içimi öyle bir çarpıyor ki ilk denememde ve ilk defa da su içerken gözümde şimşekler çaktı.
devamını gör...
şu dağıtan kişi, bir su markası, bir kuş türü ve türkçe karakter bulunmayan bir klavyenin esprisidir.
devamını gör...
evlere çeşmeden,ırmaktan,kuyudan vb.genellikle hayvan sırtında su taşımayı meslek edinmiş kişi veya bir iş uğruna birçok yere uğramak zorunda kalındığında kullanılan isim.benim ikinci soyismim ve yaptığım işte dağıtımını yaptığım ürünün ismi.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"saka" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim