1.
lügat
devamını gör...
ilkokulda alınan sonra pek kullanılmayan nesne
devamını gör...
bu başlığı uygun gördüm, yazdım. anlamadığım şey sürekli bir kavga var. yok buna hakaret edildi, yok şuna hakaret edildi. sözlük burası sözlük. 72 milletten insan varmış gibi düşün, yüzlerce ideolojik fikir var, binlerce düşünce var. herkes her düşünceyi onaylamak zorunda değil. memnun değilsen engellersin yazarı, konu kapanır. sözlük yönetimi hangi birine yetişsin. sözlük ne güzel sana bir seçenek vermiş: tanımları engelle diye. başlığı görünce de sinirlenmene gerek yok. yazmazsın olur biter. niye çok kasıp bu sözlüğü hayatınızın bir yerine koymaya çalışıyorsunuz hiç anlamıyorum. bu sözlük yokken daha birbirinizi fikirlerini bilmiyordunuz, sözlükle mi yatıp kalkıyorsunuz, bunu da cidden anlamıyorum. burası bir internet sitesi, çarpı'ya bastığında yok olup gidiyor. yemek+uyku+sözlük takılırsanız daha çok burada böyle konularda tartışırsınız. hayatınız da böyle çok basit konuları kafanıza takarak, ne sinirlenmeye ne de strese girmeye gerek yok. ömrünüzden çalarsınız, başka hiç bir şey olmaz. çarpı'ya bastığınız da burası sizin için bitmeli, nasıl diğer siteleri kapattığınız sizin için bitiyorsa öyle bitmelidir. artık bu konular tamamen kapanmalıdır. onu sil, bunu kaldır demeyin. bırakın kim ne yazmak istiyorsa, öyle tanımlar girenleri siz engellediğiniz de size tanım olarak ulaşamadığında zaten daha çabalamaz. siz onlara yazdıkça ekmeklerine bal sürüyorsunuz, olay kızışıyor. böyle böyle sizin kızgınlığınızdan prim yapıyorlar, prim yapmalarına izin vermeyin. herkes birbirine saygı duysa burada bir tane böyle gerginlik olmaz.
devamını gör...
bir dile ait kelime ve deyimlerin alfabe sırasına göre dizilip her kelimenin ve deyimin ayrı ayrı tanımlarını yapan, o dil içerisinde kullanımını açıklayan, başka dillerdeki kelimelerle karşılıklarının da yazılı olduğu hali de bulunan basılı veya dijital eserdir. (bkz: leksik)

yani diyor ki; cumhuriyet dönemi deyişler ve özdeyişler sözlüğü, kamusı türk gibi eski dönem türkçe-türkçe sözlük de rusça-türkçe gibi karşılaştırmalı sözlük de olabilir diyor.
devamını gör...
alfabetik sıraya göre kelimenin anlamını, söylenişini ve kökenini anlatan başvuru kaynaklarıdır.
devamını gör...
(fr.) dictionnaire
devamını gör...
bilgileri öğrenmeye yarayan şey.
devamını gör...
iletişim aracıdır. bir bilgiyi, doğru bir biçimde karşıya aktarmak yada karşıdan verilen bilgiyi doğru bir biçimde anlamak için kullanılır.
sözlüklerin ana amacı ''anlaşmak''tır.
2009 senesinde, kuş gözlemciliği sevdam, kuş halkalama istasyonunda, kuş halkalamacı olarak çalışan bir arkadaşımın yanına gezmeye gitmemle başladı. aslında amacım gezme değildi ; 5 senelik sıkı arkadaşlardık, okul temelli bitmişti, memlekete dönüyordum ve helalleşmeye gitmiştim.
15-20 dakika kalıp geri dönmeyi planlıyordum.
ama 3-4 gün kaldım, aktif olarak çalıştım ve ben bu işi çok sevdim. zaten memlekete gelince memleketimde bulunan kuşçularla iletişime geçtim. o gün bugün, kuş gözlemcisiyim.
neyse efenim hikaye uzun..
orada mike vardı. kendisi güney afrikalı beyazdı. sömürgeci ingiliz atalarının, yüzyıllar önce afrika'ya yerleşmesi ile ''afrikalı beyaz'' olmuştu mike.
yaklaşık 60 yaşında olan bu bey amca, gemi kaptanıydı. ve profesyonel bir kuş halkalamacısıydı. 60 yaşında olmasına rağmen çakı gibiydi.
sabah erken saatte kalkar, çok uyuduğumu söyleyerek, uyandırırdı. böyle bir disiplinli bir yerdi. geç kalkamazsın.
kendisi ''anlaşma''nın en iyi yolunun sözlük olduğunu kavramıştı sanıyorum.
size fotoğrafını çektiğim, konteynırın duvarına özenle yazılmış ''mike'ın sözlüğünü'' göstermek istiyorum. ne zaman eski fotoğraflarımı karıştırırken görsem , gülümsüyorum.


kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
kelimelerin anlamlarını açıklayan kitap, kitapçık.
devamını gör...
kütüphanelerde kataloglanırken temel girişleri kafa karıştırır. mesela şu an elimde ahmet cevizci tarafından hazırlanan felsefe sözlüğü* var. şimdi bu sözlüğün yazarı ahmet cevizci midir? yoksa ahmet cevizci bu sözlüğü yayına mı hazırlamıştır? sonuçta içerisinde var olan kavramlar ve manaları zaten biliniyor. yazar bunları bir araya toplayıp sözlük formatında basılı hale çevirmiş. temel girişi yapıt adından yapmak lazım. *

* cevizci, ahmet. felsefe sözlüğü/istanbul: say yayınları, 2015
devamını gör...
the devil's dictionary tanımı: bir dilin gelişmesine ket vurmak, onu katı ve gevrek bir hale getirmek için kullanılan bedhah bir edebi araç.
devamını gör...
sözlük, sözcükleri ve sözcük gruplarını tanımlayan kaynaklardır normalde.ama sözlükten kastımız bir sosyal medya mecrasıysa iş değişir.mesela "masa", "komünizm", " hayat", "adalet", "uzay" gibi kelimeleri tanımlayabiliriz.ama "kişinin 17 yaşındaki haline vereceği öğüt", "şu tarihte şu olayın olması" gibi başlıkları nasıl tanımlayacağız.bu başlıkları tanımlamakta ziyade açıklama yapabiliriz sadece.diğer türlü, yaptığımız tanım zorlama ve uydurma olacaktır.peki madem yazarlardan tanım yapması isteniyor, neden hepimiz birden atilmiyoruz ki sözlükten?ben, her entrysinde tanım yapan bir yazar görmedim.e durum böyleyse bu siteyi neden "sözlük" olarak tanımlıyoruz?bence bu tür mecralara bir isim verilebilir.
devamını gör...
yaklaşık 9 yıldır başkalı başkalı yerlerde yazarken artık oralardan emekliliğimi istediğim, başlık açılan ve tanım girilen platformlardır benim için. diğer sözlüklerin net bir şekilde bozulduğunu söyleyebilmem mümkündür. fakat ve lakin geldiğim yerde de burası için iç açıcı şeyler okumadığımı da belirtmek isterim. bakalım nasıllı bir sözlük.
devamını gör...
bilinmeyen kelimelerin anlamlarını içinde barındıran, içerdiği tanım miktarına göre boyutu artabilen araç.
devamını gör...
interaktif olanlar için konuşacaksak durum gerçekten fecaat. ülke insanının profilini çok net bir biçimde belli ediyor. bu platformlar muhtelif fikirleri tartışmak, öğrenmek ve öğretmek için biçilmiş kaftanken kayda değer tek bir faydası yok günümüzde. boş tenekenin çıkardığı ses gibi. anlamsız yazılar bütünü, magazin ve dedikodu. oldukça üzücü. anlıyoruz ki sorun matbaanın geldiği vakit değil, sorun matbaayı kimin kullandığı... fikirsel anlamda bomboş, kuru gürültüden ibaret oluşumlar.
devamını gör...
çocukken açıp sözlük karıştırmış kişilerle yetişkinlik dönemimde daha iyi anlaştığımı fark ettim.
devamını gör...
bu sözlüklerde gördüğüm sosyopatları yemin ederim gerçek hayatta hiç tecrübelemiyorum.

ne kadar sevgisiz tip varsa doluşmuş
günlük hayatlarının boktanlıklarını gelip buraya yansıtıyorlar.

ekşi'de bunlardan ekstra var,
ya sıkıcı adam, senin günlük hayattaki mutsuzluğunu biz niye tecrübelemek zorunda kalıyoruz?

git mayın tarlası falan oyna
evine kum torbası al onu yumrukla
ne biçim tipler var bu sözlüklerde ya
leş.
devamını gör...
bir sözlük bir de konuşanları izlediğimde ülke gerçeklerinden kopuyorum. nasıl hayatlar nasıl kafalar...
devamını gör...
#2948276
evet, sözlükteki ortamın sıkıcı ve durgun olduğu aşikar. baktığın zaman en çok paylaşım yapılan başlık fotoğraflar başlığı işte. demek ki eğlenceli paylaşımlar görmek, pozitif enerji almak istiyorsan instagram'da, tiktok'ta takılacaksın.

burası sözlük, burası bundan fazla olmaz. bu 25 senedir böyle. burası eğlence amaçlı kurulmuş bir web sitesi değil sonuçta.

bizim forumda bile her ay illaki birileriyle buluşurdum. bak burada böyle bir şey mümkün değil. yeni nesil böyle maalesef. bütün dünyaları telefon ve bilgisayarları. dolayısıyla buradan senin istediğin gibi bir enerji çıkmaz, çıkamaz.

iyi mi, kötü mü o da senin takdirin.
devamını gör...
#2948276 olum neden seni burada zorla tutuyorlarmış gibi davranıyorsun lan? girmeyebilirsin. gerçek hayatta hiç değer görmemiş kezban tripleri ne lan? he yavrum, herkes senin peşinde, kimse seni bırakmıyor, sözlüğe girmek istemiyorsun ama zorla sokuyorlar işte. ahahahahahaha. kim zorla sokuyor lan bunu sözlüğe, salın gitsin, çünkü beş kuruş etmez.

la adam hem leş diyor, hem de bırakıp gitmiyor. leş seviyor herhalde. komik eleman. kus lan hezeyanlarını, biraz daha kus, gülüyoruz. ben bir yerden memnun olmasam dakka durmam. bu ne biçim kafa lan. ahahahahahaha
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"sözlük" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim