1.
lügat
devamını gör...
ilkokulda alınan sonra pek kullanılmayan nesne
devamını gör...
bu başlığı uygun gördüm, yazdım. anlamadığım şey sürekli bir kavga var. yok buna hakaret edildi, yok şuna hakaret edildi. sözlük burası sözlük. 72 milletten insan varmış gibi düşün, yüzlerce ideolojik fikir var, binlerce düşünce var. herkes her düşünceyi onaylamak zorunda değil. memnun değilsen engellersin yazarı, konu kapanır. sözlük yönetimi hangi birine yetişsin. sözlük ne güzel sana bir seçenek vermiş: tanımları engelle diye. başlığı görünce de sinirlenmene gerek yok. yazmazsın olur biter. niye çok kasıp bu sözlüğü hayatınızın bir yerine koymaya çalışıyorsunuz hiç anlamıyorum. bu sözlük yokken daha birbirinizi fikirlerini bilmiyordunuz, sözlükle mi yatıp kalkıyorsunuz, bunu da cidden anlamıyorum. burası bir internet sitesi, çarpı'ya bastığında yok olup gidiyor. yemek+uyku+sözlük takılırsanız daha çok burada böyle konularda tartışırsınız. hayatınız da böyle çok basit konuları kafanıza takarak, ne sinirlenmeye ne de strese girmeye gerek yok. ömrünüzden çalarsınız, başka hiç bir şey olmaz. çarpı'ya bastığınız da burası sizin için bitmeli, nasıl diğer siteleri kapattığınız sizin için bitiyorsa öyle bitmelidir. artık bu konular tamamen kapanmalıdır. onu sil, bunu kaldır demeyin. bırakın kim ne yazmak istiyorsa, öyle tanımlar girenleri siz engellediğiniz de size tanım olarak ulaşamadığında zaten daha çabalamaz. siz onlara yazdıkça ekmeklerine bal sürüyorsunuz, olay kızışıyor. böyle böyle sizin kızgınlığınızdan prim yapıyorlar, prim yapmalarına izin vermeyin. herkes birbirine saygı duysa burada bir tane böyle gerginlik olmaz.
devamını gör...
bir dile ait kelime ve deyimlerin alfabe sırasına göre dizilip her kelimenin ve deyimin ayrı ayrı tanımlarını yapan, o dil içerisinde kullanımını açıklayan, başka dillerdeki kelimelerle karşılıklarının da yazılı olduğu hali de bulunan basılı veya dijital eserdir. (bkz: leksik)

yani diyor ki; cumhuriyet dönemi deyişler ve özdeyişler sözlüğü, kamusı türk gibi eski dönem türkçe-türkçe sözlük de rusça-türkçe gibi karşılaştırmalı sözlük de olabilir diyor.
devamını gör...
alfabetik sıraya göre kelimenin anlamını, söylenişini ve kökenini anlatan başvuru kaynaklarıdır.
devamını gör...
profiline girmenizle kapak fotoğrafına dil atmanız ve dahi ısırma isteğinizin hasıl olacağı yazar. hoş gelmiş.
devamını gör...
bir kafa sözlük yazarı. an itibariyle* beni engellemiş. keşke aramızdaki iletişim köprüsünü koparmasaydı. oysa ne kadar düzeyli, ne kadar bilimsel sohbetlerimiz olmuştu. umarım kafa sözlük bahsettiğim bu yazardan gün gelir de mahrum kalmaz. şu engeli kaldır içinde kelimeler olan sevgili yazar. iyi ki varsın*.
devamını gör...
yeni evim
devamını gör...
bilgileri öğrenmeye yarayan şey.
devamını gör...
iletişim aracıdır. bir bilgiyi, doğru bir biçimde karşıya aktarmak yada karşıdan verilen bilgiyi doğru bir biçimde anlamak için kullanılır.
sözlüklerin ana amacı ''anlaşmak''tır.
2009 senesinde, kuş gözlemciliği sevdam, kuş halkalama istasyonunda, kuş halkalamacı olarak çalışan bir arkadaşımın yanına gezmeye gitmemle başladı. aslında amacım gezme değildi ; 5 senelik sıkı arkadaşlardık, okul temelli bitmişti, memlekete dönüyordum ve helalleşmeye gitmiştim.
15-20 dakika kalıp geri dönmeyi planlıyordum.
ama 3-4 gün kaldım, aktif olarak çalıştım ve ben bu işi çok sevdim. zaten memlekete gelince memleketimde bulunan kuşçularla iletişime geçtim. o gün bugün, kuş gözlemcisiyim.
neyse efenim hikaye uzun..
orada mike vardı. kendisi güney afrikalı beyazdı. sömürgeci ingiliz atalarının, yüzyıllar önce afrika'ya yerleşmesi ile ''afrikalı beyaz'' olmuştu mike.
yaklaşık 60 yaşında olan bu bey amca, gemi kaptanıydı. ve profesyonel bir kuş halkalamacısıydı. 60 yaşında olmasına rağmen çakı gibiydi.
sabah erken saatte kalkar, çok uyuduğumu söyleyerek, uyandırırdı. böyle bir disiplinli bir yerdi. geç kalkamazsın.
kendisi ''anlaşma''nın en iyi yolunun sözlük olduğunu kavramıştı sanıyorum.
size fotoğrafını çektiğim, konteynırın duvarına özenle yazılmış ''mike'ın sözlüğünü'' göstermek istiyorum. ne zaman eski fotoğraflarımı karıştırırken görsem , gülümsüyorum.


görsel
devamını gör...
kütüphanelerde kataloglanırken temel girişleri kafa karıştırır. mesela şu an elimde ahmet cevizci tarafından hazırlanan felsefe sözlüğü* var. şimdi bu sözlüğün yazarı ahmet cevizci midir? yoksa ahmet cevizci bu sözlüğü yayına mı hazırlamıştır? sonuçta içerisinde var olan kavramlar ve manaları zaten biliniyor. yazar bunları bir araya toplayıp sözlük formatında basılı hale çevirmiş. temel girişi yapıt adından yapmak lazım. *

* cevizci, ahmet. felsefe sözlüğü/istanbul: say yayınları, 2015
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"sözlük (lügat)" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim