fyodor dostoyevski'nin romanı. st. petersburg'ta geçmektedir. ana karakter rodion romanoviç raskolnikov'un zihnindeki fırtınaları ve o yıllardaki petersburg'u anlatır bize ünlü yazar.
devamını gör...
bu yaz altı günde bitirdiğim romandır, okuyunca nasıl bir boşluğa düştüm anlatamam. psikolojik analizleri çok başarılı bir roman, dostoyevski gerçek bir usta.
devamını gör...
askerlik görevimi icra ettiğim sırada okuma fırsatı olduğum dünya klasiği
devamını gör...
sokağa çık, 10 kişiye "bir dünya klasiği söyler misiniz?" diye sor, en az 5 kişiden alınacak cevap budur. her cümlesinde yazarın zekasına hayran bırakması bir yana, insan psikolojisinin bu kadar iyi anlatıldığı nadide ederlerdendir kendisi.
devamını gör...
-insanlar seni çözemedikleri zaman, önyargılarını kullanır.
-mantığın durduğu yerde şeytan yardım eder.
-bir katilden daha cani insanlar gördüm,
umudumuzu öldürenleri gördüm.
devamını gör...
çoğu kişinin yedinci sınıfta okuduğu kitapdır. neden mi bilinmez. okuyanlar ya unutmuştur ya da yarım bırakmıştır. nerede sıkıldın ki diyorum. "cinayetten sonrası baydı" diyorlar. bir iki kişi değil ha, çok var böyleleri.
sonuna kadar okumuş ve bütün ayrıntıları hatırlayanlara selam olsun. gelin de raskolnikov muhabbeti yapalım.
devamını gör...
üç defa okumuş olduğum kitap. her okuyuşta insana yeni şeyler katıyor. ne kadar kitap okusamda sevdiğim en güzel kitaplardan biri olarak kalacak.
devamını gör...
ilk 80 sayfası okurken çok yoruyor, itiraf edelim ama 80 sayfayı geçtiğinizde muazzam bir evrene yolculuğunuz baslıyor.
devamını gör...
(bkz: doğru zamanı bekleyen kitaplar) listemde yer alan bir kitaptır. nasipse mezun olarak gireceğim üniversite sınavını atlattıktan sonra okumayı istiyorum.
devamını gör...
yakın zamanda okuduğum harika bir kitaptır ne kadar başka ağır ilerlese de daha hızlı ilerlemiş ve beni gerçekten memnun etmiş bir kitaptır.
devamını gör...
bir iple intihar da edebilirsin, salıncak da kurabilirsin.hayatın ipleri senin elinde.

akılda kalan guzel sözlerinden biri.
devamını gör...

en eskilerden başlayıp, likurg, solon, muhammed, napolyon ve sonrakilerle sürüp giden insanlığın tüm kurucularının, yasa koyucularının, başka hiçbir nedenle değilse bile, yalnızca yeni yasalar koydukları, böylece de toplumun kutsal saydığı, babadan kalma eski yasaları çiğnedikleri için, ayrımsız hepsi birer suçluydular. doğaldır ki, bunların hepsi amaçlarına yardımı olacağına inandıkları anda kan dökmede (hatta bazen eski yasalara bağlılık duymaktan başka hiçbir suçu olmayan, tümüyle suçsuz insanların kanını dökmede) duraksamamışlardır. hatta çok ilginçtir: bu iyiliksever, bu kurucu, yasa koyucu insanların çoğu büyük birer kan dökücüdür.

adalet duygularıyla davranışını meşrulaştırarak suç işleyen raskolnikov'un başından geçenleri anlatan dostoyevski romanı.

birçokları gibi ilkokulda okudum. büyük kayıp... siz siz olun, klasiklerin kısaltılmış versiyonlarını okumayın, okutturmayın. edebi olarak sizi besliyor olsa da, birçok detayı ve anlatımı kaçırıyorsunuz; yani klasiği klasik yapan edebiyat unsurlarını.
devamını gör...
gerçek hayatta raskolnikov ile tanışmak isterdim.
devamını gör...
öyle kitaplar vardır ki, muhakkak okunması gereken fakat doğru zamanı bekleyen. bunun yaşla da pek alakası yoktur bazen, hissetmeniz gerekir o vakti. bu roman da tam olarak öyle bir roman. uygun zamanı siz seçmelisiniz, doğru olan vakti... bu kitap benim dostoyevski ile tanışma kitabımdır. evet sağlam bir başlangıç yaptığımın farkındayım fakat asla pişman değilim.

raskolnik: 17.yüzyıl rusya'sında yapılan dini reformları/ düzeltmeleri kabul etmeyenlere verilen addır. kitabın ana karakteri raskolnikov, suç ve ceza arasında sıkışıp kalmış, devlet dairelerini, sistemi, insanları ve onların sorgusuz sualsiz bir yaşam sürmelerini eleştiren, bunu bir türlü kabul etmeyen çok zeki ve sivri dilli bir üniversite öğrencisidir. o, kendisini bile eleştirir, hem de fazlasıyla. ah onun o bitmek bilmeyen sorguları, eleştiri ve düşünceleri... bir tek raskolnikov'u etkiler tüm bunlar, hatta ona insan baltalatır. bu cinayetten sonra, dostoyevski'nin bir suçlunun psikolojik tahlilini ne kadar başarılı bir şekilde aktardığına şahitlik ederiz. bir suçluyla empati kurarız hatta kendimizi tam olarak onun yerine koyarız.

romandaki her karakterin tahlili kesinlikle kusursuz yapılmış. bununla ilgili bir rivayet vardır hatta: suç ve ceza yayınladıktan sonra, petersburg savcısı yazar hakkında dava açar. gerekçesi ise şöyledir: ''bir caninin ruhsal durumunu bu kadar gerçekçi ve ayrıntılı anlatan bir kişinin geçmişinde kesinlikle bir cinayet saklıdır. ''

raskolnikov dışında kitabın başka önemli simgesi de sonya'dır. ondan bahsetmemek haksızlık olurdu. ah sonya, sonya sırf sevdikleri mutlu olsun diye kendi mutluluğundan vaz geçebilecek kadar cesaretli biriydi. zayıf biri gibi tasvir edilmişti belki fakat o güçlüydü. kurtuluşa ve güzel günlerin geleceğine inanıyordu.

sonya: bilge, bilgelik demektir. bu bilge kız raskolnikov'a ışık olacaktır. ''garip ve zavallı insan! yedi büyük günahtan birini işledin. yedi büyük erdemden birini yitirdin!'' sözleri, sadece okumakla bile kulaklarımda yankılanmıştır.

sizi tanımak büyük bir keyifti raskolnikov ve sonya!
devamını gör...
bir katilin işlediği suç ve buna karşılık vicdanı ile muhakemesini anlatan enfes eser.
devamını gör...
hayatımın altı ayını çalan lüzumsuz kitap. türk dizisi gibi uzatmış da uzatmış. bitmek bilmedi namussuz!
devamını gör...
okuduğum kitaplarda karakterleri genelde unuturum.ama raskolnikovu hiç unutmuyorum.dostoyevski'nin karakteri ve ruh halini çok iyi anlatması bunda etken tabiki..
devamını gör...
dostoyevski'nin başyapıtlarından biri. ah raskolnikov yaktın ciğerimizi!
devamını gör...
okuduğum ilk klasik eserlerdendir. öyle güçlü bir anlatımı vardı ki okumamın üzerinden belki onbeş yıl geçti, duvardaki oyuk tasvirini dahi anımsıyorum.
bazı eserler böyledir, zamanını bekler, bazıları da zamanından önce okunur fakat etkisi yıllar sonra açığa çıkar.
devamını gör...
parasız olduğum bir dönemde 1 haftada okuduğum kitap. acaba bu parasızlık beni de katil yapar mı diye kendimden korkmuştum. öyle güzel içine çeken bir kurgu.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"suç ve ceza" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
radyo & dergi sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim