1.
j.j. rousseau'un yazdığı bireysel insanın doğduğu an imzaladığı sözleşmeyi anlatan kitap. okuyun ve bireyin toplumdaki değerini anlayın
devamını gör...
(bkz: toplum sözleşmesi) rousseau'nun dört kitaptan oluşan, mülkiyet, eşitlik, özgürlük, yasa, devlet gibi konulara ele alıp insan ve toplumun gelişimini bu kavramlar üzerinden değerlendiriyor. özgür bireyin toplumla ve devletle ilişkisinin bilhassa üzerinde duruyor birinci bölüm " insan özgür doğar, oysa her yerde zincire vurulmuştur" diye başlar. ayrıca rousseau vatandaşlığı ise kitapta şu şekilde tanımlamıştır "biz bütün vatandaşlar kendi çıkarlarımızdan yine hepimizin ortak çıkarları için fedakarlık yaparız. devlet burada sadece bir rol üstlenici konumundadir aslında ve anayasa dedigimiz toplum sözleşmesi, hepimizin tabi olduğu ve kapsayıcı nitelik taşır. kısacası, kendini topluma bağlayan kişi, hiç kimseye bağlanmamış olur ve kendi üzerinden başkasına tanımış olduğu hakların aynını elde etmeyen hiçbir üye bulunmadığına göre de,herkes hem yitirdiginin tam karşılığını, hem de elindekini korumak için daha çok güç kazanmış olur". yine tek ve mutlak bir hükümet biçimi olmadığını devletlerin nüfusuna göre yönetim biçimlerinin de değişiklik göstermesi gerektiğini savunur. rousseaunun bu eseri aynı zamanda fransız devriminin öncülerine de esin kaynağı olmuştur.

-hükümet ya da yüksek yönetim diye yürütme gücünün yasal yoldan kullanılmasına; hükümdar ya da görevli diye de, bu yönetim işini üstüne alan kimseye ya da bütüne diyorum. sy 34
devamını gör...
ilk anda çarpan bir kitap. çünkü akademik etik dersinde sunmuştum ve incelerken çarpılacaktım az kalsın. yoksa çarpılmış halim mi bu? basketbol takımı metaforu ile açıklanabilmektedir.
devamını gör...
tarihin seyrini değiştiren ve dört kitaptan oluşan rousseau eseri. ayrıca bu eser , rousseau 'yu bu fikrin babası konumuna yükseltmiştir fakat hobbes , locke hatta suarez 'in fikirleri üzerine şekillendirilmiş bir eserdir. okunduktan sonra rousseau'nun ; ' l'homme est né libre, et partout il est dans les fers'aforizmasına hak vermemek elde değil.

--- alıntı ---

ıl y a donc trois sortes d'aristocratie : naturelle, élective, héréditaire. la première ne convient qu'à des peuples simples ; le troisième est le pire de tous les gouvernements. la deuxième est le meilleur ; c'est l'aristocratie proprement dite.

--- alıntı ---
devamını gör...
akparti'nin kurucularının referans aldığını düşündüğüm eser.
devamını gör...
jean-jacques rousseau tarafından yazılmış kitap.
devamını gör...
kitabında kişinin gerçek benliğini ve özgürlüğünü ancak topluluğun genel iradesine boyun eğerek bulacağını bulacağını savunur.
devamını gör...
rousseau'nun, özgürlüğün muazzam bir tanımını da içeren siyaset felsefesine dair eseri.

özgürlük, insanın dilediğini yapması değildir. rousseau bunu, arzularımızın kölesi olmaya benzetir. insan, kendi aklıyla koyduğu kurallara uyabildiği sürece özgürdür.
devamını gör...
bu kitapta,halkın haklarının hükümetin haklarının üstünde olduğunu vurgulayarak fransız devrimi'nde önemli etkisi olmuştur.
devamını gör...

halkın yönetimle mesafesi ne kadar artarsa, ödenmesi gereken vergiler de o kadar yüklü olur. örneğin demokraside halkın vergi yükü daha azdır, aristokraside daha çok yük altındadır, monarşide ise en büyük yükü taşır.


kitap okurken altlarını çiziyorsanız kaleminizi bitirecek olmasıyla birlikte çoğu kısmının da tanıdık geleceği kitaptır.
devamını gör...
insanın çıkmazlarina matkap olması amacıyla insan tarafından eser olmuşsa da yine insan tarafından oluşturulmasıyla sosyal fanusta uygulanması zor olacak ve tekrar benzeri ortaya konacaktır . döngü
devamını gör...
sözleşmeci düşünce modern insanın kendine taktığı bir kelepçedir. rousseau’nun kelepçeyi hobbes’tan daha gevşek takması ne yazık ki bunu değiştirmez. okurken haklılığına kapılmak değil şartları zorlayarak kavga etmek gerekir
devamını gör...
zamanın devrim niteliğinde olan kitabında;hükümetlere iktidarı halkın verdiğini ve dolayısıyla da halkın bunu geri de alabileceğini savunmuştur.
devamını gör...
içtima-i mukavele olarak dilimize ilk kez çevrilmiştir. siyaset biliminin başucu kitabı
devamını gör...
mustafa kemal'in "beni en çok etkileyen kitaplardan biridir." dedigi kitaptır.
devamını gör...
üstünkörü okunmaması gereken kitap, bir jean-jacques rousseau eseri.


“savaşa yol açan, insanlar arasındaki ilişkiler değil, olaylar arasındaki ilişkilerdir.”
“salt isteklerin itisine uymak kölelik, kendimiz için koyduğumuz yasalara boyun eğmekse özgürlüktür.”
devamını gör...
teorik kısmı kısmen geçerliliğini yitirse de günümüz siyasi düzeni hakkında güzel bir bakış açısı kazandıran jean-jacques rousseau eseri.
“eğer bir tanrılar ulusu olsaydı, demokrasi ile yönetilirdi. böylesine olgun bir yönetim insanların harcı değil.”
devamını gör...
'insan özgürdür fakat her yerden zincire vurulmuştur' diye ikonik bir cümleyle başlayan siyaset bilimi kitabı.
devamını gör...
buna uyulmazsa olmaz ama. birey devletle bozusur.
devamını gör...
görsel

dört kitap göz korkutmasın hepsi 160 sayfa.
ortam çok gergin, hiç toplum kaldıracak kafam yok, tarihi düşünülürse mum ışığında yazıldığı söylenebilir.
kitap vedat günyol çevirisi.
buyurun şu günlerde bu satırlar ne kadar iç açıcı olabilir;
görsel
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"toplum sözleşmesi" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim