yeni başlayan kişilere verilecek tavsiyelerdir.
devamını gör...
- ilk tanıştığınız kişilere aşırı güvenmeyin. genellikle o arkadaşlıklar devam etmez.
- üst sınıflardan arkadaş/ tanıdık edinmeye çalışın. siz onun o da sizin işinize yarayabilirsiniz.
- arkadaş edinmek için başka biri gibi davranmayın.
devamını gör...
başlamayın ciddiyim
devamını gör...
sınıfta oluşan gruplaşmalardan birine katılmak zorunda değilsiniz ve herkesi mantıklı hareket eden insanlar olarak beklemeyin.
devamını gör...
ilk sene herkesin düştüğü hataya düşüp nasıl olsa finalde geçerim diye vizeleri sakın boşlamayın bir an da sınıfta kalırsınız benden söylemesi.

he bu arada unutmadan kim ne dersen desin takmayın ve hocalar ile aranızı her daim iyi tutun.
devamını gör...
üstten ders almayın. o derslerin o döneme konmasının bir nedeni var, tertemiz kalırsınız dersten. danışmanınız bu ders kolay geçersin derse de dinlemeyin almayın.

danışmanımın 2. dönemimde kolay bunu geçersin al dediği derste 3. dönem alacağım dersin bilgilerinin kullanıldığını görünce misler gibi kalmıştım. ben ettim siz etmeyin.

sonradan aklıma geldi editi:
okula başlar başlamaz sevgili bulmayın, hemen uzun ilişkiler yaşamayın, 4 yıl sevgili olup mezuniyette ayrılan da gördüm, 4 yıl sınıf arkadaşı olup mezuniyet sonrası sevgili olan da.
devamını gör...
muhtemelen pişmanlıklar içerecek tavsiyelerdir.
derslere girin arkadaşlar, sıkılsanız da patlasanız da bir şey öğrenmiyorum deseniz de derslere girin. zaten bilgi kolektif bir şekilde oluşuyor. bugün o dersten hiçbir şey anlamadığınızı düşünüyor olabilirsiniz. okulun sonunda arkaya dönüp bakınca size ne kadar çok şey kattığını anlayacaksınız. okul bittikten sonra kimse size bir şeyler anlatmak için kendini yormuyor.
üniversitede yaptığınız geziler edindiğiniz arkadaşlar girdiğiniz ortamlar bir şekilde geride kalır, üniversite bitince arkadaşlarınızın çoğunu bile görmeye vakit kalmaz. ama kazandığınız yetenekler ve tecrübeler ömür boyu sizinle gelecek. ortama aldanmayın lütfen. varsın size inek desinler.
devamını gör...
en büyük tavsiye buradaki hiçbir tavsiyeye uymamanızdır.
hatasıyla,başarısıyla üniversite bittikten sonra vicdanınızın rahat olabilmesi için kendi kararlarınızı kendiniz verin. yeni insanlar yeni kültürler tanımanın tadına varın.
devamını gör...
okumak isteğiniz yoksa hemen iş dünyasına atlayın. sonra eğer içinizde hala okumak isteğiniz varsa okursunuz. bazen her yer sırayla olmaz. lisans bildiğin 4 sene hadi 5 sene kayıp demektir. insanın hayatından 5 sene gençken çok koyar.
yüksek ya da doktora yapmayacaksanız gereksizdir üniversite okumak.
dışarıda dünya kadar hayat var oluk oluk oraya akın.
devamını gör...
arkadaş edinmek uğruna karakterinizden ve sınırlarınızdan vazgeçmeyin.
mümkünse üst sınıflardan arkadaş edinin.
hemen insanlara güvenmeyin.
devamını gör...
eğer burayı okuyorsanız gidin çarşıyı, pazarı , sanayileri , plazaları dolaşın. eksik gördüğünüze yönelin , yoksa patates toplayan makine mühendisine ileride sizi örnek gösteririz.

patates toplayan işçi kardeşlerim , ellerinizden öpüyorum tüm samimiyetimle.
devamını gör...
okumak için okumayın. gerçekten sevdiğiniz ve bitirince işinize yarayacak bir bölümde okuyun.
devamını gör...
sonrasında hayal kırıklığı yaşamamaları için verilen tavsiyelerdir. benim naçizane tavsiyem, çok da farklı beklentiler içine girmeyin, bir an önce bitirip, hayata atılın.

öncelikle liseden pek farkı yoktur; şöyle ki;

- lisede sınav dersin, üniversitede vize.
- lisede sınav öncesi arkadaşının defterini istersin, üniversite not kağıtlarını.
- lisede sene sonunda karne alırsın, üniversitede transkript.
- her ikisinde de devam zorunluluğun vardır.
- her ikisinde de hoşlandığın kız, üst sınıflar tarafından aralarında paylaşılmıştır.
- lisede sınıf dersin, üniversitede amfi.
devamını gör...
ilk günlerden ders çalışmaya başlayın. işi sıkı tutun. ilk sene salınca devamı geliyor.
devamını gör...
insan ilişkilerinde kendiniz olunuz dostlar.

tanım: farklı bir müesseseyle(yaş, tecrübe ve olgunlaşmadır aslında. yoksa kıyaslayacak olsanız ağzınızdan lise5 gibi bir klişe çıkar) tanışmak üzere olan gençlerin dumur olmayı engelleyecek önerilerdir.
devamını gör...
-ilk yıl yurtta kalmak iyidir, sonra yurttan tanıştığınız arkadaşlarınızla eve çıkarsınız.
-notlarınızı yüksek tutmaya çalışın, not ortalaması önemli değil diyenlere kulak asmayın nerede ne için gerek olacağını bilemezsiniz.
-görünmez adam olmayın hocalarınızın yüzünüzü tanımasını sağlayın. bu konuda gurur yapmamak gerek iş hayatı için de iyi bir tavsiye bence bu.
-allah aşkına tatillerde bir şekilde bölümünüzle alakalı bir yerlerde staj yapın veya çalışın. okulun size ayrlayacağı stajla yetinmeyin. bunları mezuniyete bırakanlar genellikle başarılı olamayanlar oluyor üzgünüm. cv’nize yazacak bir şeyleriniz mutlaka olsun, daha da önemlisi referanslardır!
-henüz öğrenciyken dil öğrenme işini tamamlayın sonra asla o kadar aktif şekilde öğrenilemiyor ve mutlaka belgelendirin! ister yds ister toefl hangisi size uygunsa çalışmaya 1. sınıftan başlayın sonrasında özgeçmişinizde kafanıza göre orta yazmak zorunda kalmayın.
-üniversiteyi meslek edindirme merkezi olarak görmeyin bilgiyi ve araştırmayı öğreniyorsunuz orada. gerisi size kalıyor neden orada olduğunuzun bilincinde olun.
-her türlü sosyal kulübe ve etkinliğe katılmaya çalışın fakültenizin genellikle girişinde olan panodaki etkinlikleri takip edin. özellikle katılım belgesi, sertifika vs. veriliyorsa kesinlikle kaçırmayın zaten. sonrasında bulamayacaksınız ne fırsat ne zaman ne de enerji...
-benim için bir pişmanlık olan(gitmemek) erasmus ve farabi değişim programlarının peşine düşün o kadar zor değil isteyip uğraşan herkes gidebilir.
-çok eğlenin, deneyim kazanın, bol bol fotoğraf ve video çekin hayatınızın en unutulmaz dönemlerinden birisi çünkü. ve o kadar kısa ki inanamayacaksınız:)
devamını gör...
üniversite bir labaraturvardır. size kaynak ve yol gösterir gerisi size kalmış. araştırmak isteyeceğiniz bir alan seçin yani. yapmak istemeyeceğiniz bölümü hallederim diye seçmeyin sonradan fikirleriniz bir hayli değişebilir. zamanın ne denli kaygan olduğunu anlayamayabiliyor o yaşlarda insan. iyi düşünün, gaza gelmeyin. sevgiler
edit: ayrıca üniversite akedemi odaklı bir kurumdur. yani araştırma yapar. teknik okumayacaksanız - örneğin reklamcılığı akademik olarak düşünmüyorsanız asla okumayın gidin ajansta staj yapın 3 ayda daha deneyimli olursunuz ve rakiplerinizin önüne geçmiş olursunuz yaş itibariyle- okuyun yoksa okumayın.
devamını gör...
dersine gir çık işte ne tavsiyesi istiyorsun?? siyasi gruplara karışma, karşı cinsle fazla içli dışlı olma ciddi ol hemcinsinle de olma, biraz ağırlığın olsun, herkesten not isteme bu da ağırlığını düşürür. ota sapa konuşma ortam adamı olma işin yoksa okulda durma okul dışında uğraşların olsun. çünkü üniversiteden çıktıktan sonra o uğraşların bir iş kapısı açabilir.
devamını gör...
bol bol seks yapın bir daha böyle kafanızın rahat olduğu ve bolca zamanınızın olduğu bir dönem olmayacak hayatınızda.
devamını gör...
bu sene başlayanlar yüzyılın öğrencileri oldular.
hepiniz uzaktan eğitim öğrencileri oldunuz. pandemi kurbanlarısınız. gitmeden sınıflarınızı gördünüz, wp gruplarınızı kurdunuz, başladığında neler olacağını uzaktan sosyalleşerek az çok kestirdiniz.
siz tam da "bi değişik" üniversiteye başlayan grup oldunuz. artık size ne desek boş.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"üniversiteye başlayacaklara tavsiyeler" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.