1.
hercule poirot karakterinin yaratıcısıdır. her kitabında beni ters köşe eder.
devamını gör...
dünyanın gelmiş geçmiş en iyi kadın polisiye romanı yazarıdır. günümüzde izlediğimiz diziler ve filmlerin çoğu, işleniş yapı ve kurgu bakımından christie'nin kitaplarından izler taşır. bazıları büsbütün bayat, klasik kopyalarıdır. polisiye türü için tüm dünyaya ilham vermiş büyük yazardır.

ayrıca bkz: hercule poirot
devamını gör...
tüm zamanların en çok satan ingiliz roman yazarı. polisiye edebiyatın kraliçesi ve bu konuda sınırları oldukça zorluyor. her dönem güncelliğini koruyarak ismini marka haline getirmiş.
devamını gör...
1890 senesinden ingiltere'nin torquay sehrinde dogmustur.
devamını gör...
kendisi polisiye romanlarının annesidir.
devamını gör...
benim 96 tane sayabildiğim eseri vardır. daha fazla da olabilir. polisiye romanlarının en başarılı ismidir. bir kadının bu denli başarılı olması ayrı bir sevindiriyor beni.
devamını gör...
kendisi psikoloji romanlarının başlangıç ismidir.
ayrıca pek sever hırsız, katil, dedektif senaryolarını.
en meşhuru doğu eksperinde cinayet kitabıdır
zaten sonra ödüllü bir film olmuştur.
devamını gör...
bende mi sorun var bilemiyorum ama çoğunluğun aksine kitaplarını sıkıcı bulduğum yazar.
devamını gör...
buradan

dinlemek sıkmadı beni, gayet akıcı.
devamını gör...
polisiye romanların annesi kesinlikle.. kitapları sıkmaz, gereksiz ayrıntılara boğmaz, cümleleri nettir. kimine göre katil kesinlikle uşaksa da yerine göre cok iyi ters köşe yapar. bana göre bir çok polise yazarların ilham kaynağıdır..
devamını gör...
polisiye roman yazarıdır, 10 küçük zenci kitabında beni ters köşe yapmıştı, katil hiç tahmin etmediğim birisi çıkmıştı. muazzam bir kaleme sahip gerçekten.
devamını gör...
nil'de ölüm
doğu ekspresinde cinayet
on küçük zenci

kitapları efsane olan britt teyze
devamını gör...
madem bulaşık yıkamaktan nefret ediyor ve bulaşık yıkarken birini öldürüp kafasında cinayet romanı tasarlıyordu bu ruh hastası karı az yeseydi de bir bulaşıkçı tutsaydı kendine. böylelikle onun bol kapı gıcırtılı leş cinayet öykülerine maruz kalmazdık.
devamını gör...
shakespeare ve incil'den sonra ingiltere'de en çok satılan kitapların yazarıdır. 'hayatım' adlı otobiyografi kitabında kendi sürükleyici hayatını anlatır ki hayatı da en az romanları kadar ilginçtir aslında. kendisine 'britanya imparatorluğu kadın komutanı' unvanı verilmiştir. eserlerinde hercule poirot ve miss marple adında iki ayrı baş karakter yaratmış ve her ikisinde de başarıya ulaşmış yegane polisiye-kurgu suç romanı yazarıdır.ayrıca hayata dair sözleri de neredeyse kitapları kadar değerlidir. 'zaman en yetenekli katildir' veya 'akıllı olup da aptal görünmek kadar iyi bir şey yoktur' gibi.
devamını gör...
polisiye konusunda eline su dökülmeyecek bir ingiliz yazardır. kendisini daha yeni okumaya başladıysanız, katilin kim olduğunu asla çözemez ve kitabın sonunu görebilmek için tek seferde bitirirsiniz; ama bir koleksiyon yapıyorsanız agatha'nın düşünce yapısını çözdüğünüzden katili kitabın ortasında bulabilirsiniz. lakin katili bulmanıza rağmen olay örgüsü sizi şaşırtmaya devam eder.

agatha ile ilgili en şaşırtıcı olan ise 11 kayıp gününde istanbul'da ne yaptığıdır. araştırmalara konu olan bu gizem hala daha çözülebilmiş değildir. ayrıca bir dönem ilk kocasının metresini öldürmek istediği de söylenmiştir. hayatı da romanları kadar gizemli ve ilginçtir sizin anlayacağınız.

ilk kez okuyacaklara ufak bir tavsiye: on küçük zenci ile başlayınız. eminim diğer kitaplarını da okumak isteyeceksiniz.
devamını gör...
ortaokuldayken sık sık okuduğum ingiltereli detektif yazarı.
devamını gör...
bütün dedektif yazılarına meraklı, yazarımsı hanımların, olmak istedikleri, taklit ettikleri ikon.
devamını gör...
saygın, elit, eğitimli yarı soylu ingiliz burjuvazisinin pek değerli üyelerinin, para sözkonusu olduğunda ne kadar acımasız bir katile dönüşebileceğini halkın gözüne sokarak nanik yapmıştır. basit kırsal kasaba hayatı yaşayan miss marple karakteri evli bir ingiliz subayına aşık olmuş ve onun 1. dünya savaşından dönmemesiyle hiç evlenmemiştir. yaşadığı kasabada çoğunlukla sıradan insanların karıştığı cinayetleri çözer. ingiltere’ye iltica etmek zorunda kalmış belçikalı bir valon olan mösyo poirot ise eski bir polis müfettişi olup genelde bir ‘yabancı’ olarak scotland yard’ın bile çözemediği cinayetleri parlak gri hücreleriyle çözüp ırkçı ingilizleri her seferinde epey bir bozum eder. agatha christie’ye göre dünyada cinayetin en büyük iki sebebi aşk ve paradır. ama daha çok paradır.
devamını gör...
başıma bir şey gelmeyecekse; on küçük zenci kitabını beğenmediğim yazar. kurgusu da mükemmel falan değildir. yarıya geldiğimde anlamıştım bütün cinayetleri kimin planladığını.


on küçük zenci yemeğe gitti,
birisi kendisini boğdu ve kaldı dokuz.
dokuz küçük zenci çok geç kalktı,
biri uyuyakaldı, kaldı sekiz.
sekiz küçük zenci devon'da geziye çıktı,
biri kayboldu, kaldı yedi.
yedi küçük zenci odun kırdı,
biri kendisini kesti, kaldı altı.
altı küçük zenci kovanla oynadı,
bir balarısı, içlerinden birini soktu, kaldı beş.
beş küçük zenci mahkemeye gitti,
biri idam cezası aldı, kaldı dört.
dört küçük zenci denize gitti,
birini balık yuttu, kaldı üç.
üç küçük zenci hayvanat bahçesine gitti,
birine ayı sarıldı, kaldı iki.
iki küçük zenci güneş altında oturdu,
biri güneşte kızardı, kaldı bir.
bir küçük kızılderili tek başına kaldı.
gidip kendisini astı ve hiçbiri kalmadı.
devamını gör...
kendisi aşk romanlarıda yazmıştır asıl ününü ise yazdığı polisiye romanlara borçludur. belçikalı detektif hercule poirotun yaratıcısıdır. küçük gri hücreleri ile cinayetleri çözmesinde ünlü olan detektif romanlarında en çok kullandığı baş karakterdir.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"agatha christie" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim