1.
yakında 3 basamaklı sayılara ayak basacak olan gençlik iksiri.
devamını gör...
2.
giit giit giiit me duuur ne olursun diyerek ciğerimi götüren şarkıcı
devamını gör...
3.
onun yerinde olmak istemekle istememek arasındaki ince çizgide bazı geceler bir tarafa bazı geceler diğer tarafa doğru kaydığım müthiş kadın. uzun ömürler diliyoruz efendim.
devamını gör...
4.
ben çocukken olan ve ben yaşlandıkm o hala genç kız gibi olan hatun.
devamını gör...
5.
herkes isterki onun gibi yaşlanabilsin, yıllara meydan okuyabilsin. karakterini yaşam tarzını hiç yakından takip etmedim tanımam etmem ama kendine iyi davrandığına eminim.
devamını gör...
6.
3 neslin hayran olduğu dünyadaki ender insanlardan.
devamını gör...
7.
ölmeyi unutmus bir ablamız,görüntüsü itibariyle "abla" deme ihtiyacı duydum,maşşşallahı var valla gencecik..
devamını gör...
teyzemle aynı yaşta olup teyze kızımdan genç görünen kadın.
devamını gör...
torunlarıma onu tanıtırken benden genç görüneceğini düşünüyorum
devamını gör...
gergin bi ablamız.
devamını gör...
asla eskimeyen şarkılara sahip naif sesli kadın sanatçımız. severim kendisini.
devamını gör...
yüzüne kuvvetli bir yapıştırıcı dökülmüş gibi, mimikten eser kalmamış, gözü kıpırdamıyor bile konuşurken. değer miydi ablacım? star oldun ama kayacak yıldızın kalmadı. ne yapalım?
devamını gör...
sen mutlu ol şarkısı öyle güzeldir ki...
devamını gör...
tarkan'la yaptığı düet şarkı "yakar geçerim"de kullandığı 1974 oldsmobile delta 88 den çok daha klasik süperstarımız.
devamını gör...
''süperstar'' diye konumlandırdığımız kadın şarkıcı.

bu içeriği başka bir platform için hazırlıyordum ama demo halini burada paylaşayım. fotoğrafla ilgili bir kaç kişinin hoşuna gidebilir.

süperstar olmak bilindiği üzere sadece ses ile mümkün olmuyor. hatta ses bu işin yüzde onu kadar etkili oluyor. duruş, vizyon, tutarlılık, verilen kararlar, şans vs onlarca etken var. kapak fotoğrafları üzerinden bir süper star için yıllar nasıl geçmiş bakalım.*

ajda pekkan (1968)
albüm kapağı yok. baskı alınmamış olabilir.

fecri ebcioğlu sunar: ajda pekkan(1969)
görsel


evet hızlı bir başlangıç. fotoğraftaki kişinin ajda pekkan mı olduğu hala bir muamma*. o yıllarda çıplaklık kadın sanatçılar için gayet normal ve aradan sıyrılmak için kestirme bir yol. yeni çıkış yapan bütün sanatçılar* bu yolu tercih ediliyor. kendilerini göstermek için çok kısıtlı bir alan var ve bunlardan en önemlisi albüm kapakları. zaten prodüktörler karar veriyor genelde. bana çok pornografik gelmedi daha çok özgürlük teması kullanılmış gibi.

ajda pekkan vol. 3 (1972)
görsel


oryantal bir kıyafetle karşımızda bu kez süperstarımız. yatakta uzanıyor. o yılların klasik çekici kadın imajı var. daha çok pavyonlarda sahne aldıkları için tema gayet uygun. ağız açıklığı ilk gözüme batan nokta. genelde modeller kullanır bu taktiği. eğer kadın kişisi fotoğrafta biraz ağzını açarsa görselde olduğu gibi. bu bize seksi çağrıştırıyor.* ajda bu taktiği hep kullanacak ilk kullandığı albüm kapağı bu. eller kollar çok garip duruyor, model olarak henüz tam olmamış. ama belli ki süperstarımız kendini geliştirmekte. sex sattırır kafasında ilerliyoruz bakalım.

süper star (1977)
görsel


evet beş yıl sonra çıkan albümde artık tanınırlığı armış olacak ki gittiği yoldan bir u dönüşü yapıyor ajda hanım ve temasını tamamen değiştiriyor. daha avrupai bir imajla karşımızda.

pour lui (1978)
görsel


avrupai gidişata daha da yükleniyor ve pantolona geçiyor. saçlarını o zamanlar türk kadınına çok uzak olan bir şekilde topluyor. fotoğraftaki ajda günümüzdeki bir insana benziyor. neden süperstar olduğunu anlıyor muyuz yavaş yavaş ? yere uzanıp fotoğraf çekinmek o sıralar amerika'da büyük moda. bir albümde değineceğiz buna. bunun yanında fotoğraf çöp.

süper star 2 (1979)
görsel


yine ajda yine ağız açıklığı. yine avrupai ajda. artık vücudunu açık etmekle uğraşmıyor. onun yerine eliyle saçlarına dokunarak bize ne kadar çekici olduğunu gösteriyor *.

yeni bir dünya (1979)
görsel


modelliğini konuşturuyor. sevdiğim kapaklardan bir tanesi. artık eskisi gibi çok açık giyinmiyor daha sağlam bir yol izliyor. onu da şöyle yapıyor çok küçük bize bir detay sunuyor ve gerisini beynimiz tamamlıyor. buda çok kullanılan bir taktik. mesela düğünde çekici fotoğrafınız olsun isterseniz bir bacağınızı yırtmaçtan çıkarmanız bu amaç uğrunda fotoğrafınıza katkı sağlayacaktır. yine ağız açıklığını kullanıyor tabi ki. ayrıca bir eliyle bacağına dokunuyor oda bizi bir tık yükseltiyor.


sen mutlu ol (1981)
görsel


80 darbesi sonrası etkisi var. bu yıl çok az ölbüm çıkıyor ve sex satmak azda olsa zorlaşıyor. ülke depresif bir havada. albüm depresif bir havada. sonuç olarak kapak fotoğrafı da depresif bir havada. dikkatimi çeken şey şu artık kamera karşısında ne yapacağını bilen bir tavrı var. süperstar olmak için çok iyi bir model oluyor. bu kapak ilk örneklerden. ayak ve ellerin duruşu inanılmaz estetik. like.

(b: sevdim seni (1982))
görsel


eldivenler ve saç dikkat çekici. çünkü doksanlar başı modası aslında bu tip. ama süperstar olmak bunu gerektirir modayı ilk yakalayanlardan. yine bir ajda klasiği ağzımızı biraz açıyoruz. ne öğrendik fotoğraflarda çekici çıkmak istiyorsak birazcık ağız açıklığı kullanabilirz.*

süperstar '83 (1983)
görsel

görsel


iki fotoğrafımız var. ilki klasik ajda ağız açıklığı ve ajda ile baş başayız. ilk kez fotoğraflarda rötuş ve efekt bu kadar yoğun kullanılmış*

ikinci fotoğraf en sevdiğim albüm kapağı. bakınca içimde bir gülümseme oluyor. klas diye özetlerim bu kapağı. bir diğer süperstardan çakma olması hiç bir şeyi değiştirmiyor benim için. o da şu oluyor. *

görsel


ajda pekkan ve beş yıl önce on yıl sonra (1985)
görsel

teknoloji devrede bütün dünyada.

süperstar 4 (1987)
görsel
,

söylemeye gerek var mı saça dokunurum ağzımı açarım. hala çekiciyim. saçlarım doksanlara göz kırpıyor.

ajda 1990 (1990)
görsel


doksanların başı direk modaya uyum kot cekete geçilmiş. ilginç değil mi ajda ilk defa çekici bir hareket yapmıyor. o zaman albümün arka kapağına bir bakalım.

görsel


şimdi oldu.

seni seçtim (1991)
görsel


çok ufaktan yaşlanma görüyoruz. şimdi herkesin peşinden koştuğu konverseler değil mi lan onlar ? artık çok ünlü olduğu için imkanları sınırsız. teknik ışık stüdyo tasarım anlamında bu fotoğraf en iyilerinden biri.

ajda '93 (1993)
görsel


ajda'nın hafiften arabesk müziğe yanladığı yıllar. ajda için çok basit bir kapak. ama ağzımızı yine bi minik açarız ölmedik daha.

ajda pekkan (1996)
görsel


yorumsuz.

cool kadın (2006)
görsel


göz kanatan.


aynen öyle (2008)
görsel


hayatını her alanda yaratıcılıkla geçirmiş bir insan olarak nasıl karşı çıkmadın bu fotoğrafa ajda hanım ? gerçekten aklım almıyor.

farkın bu (2011)
görsel


yıllara meydan okurum fotoğrafı. yine de eller bakışlar iyi duruyor hala bir model.
devamını gör...
zamanında fransız biriyle aşk yaşayıp fransızca şarkıları türkçeye uyarlaması ve aranje etmesi takdire şayandır.

aynı zamanda bu ülkenin oldukça güzel zamanlarını, en güzel şekilde yaşamış gerçek yıldızlardan biridir.
devamını gör...
70'lerde o kadar güzelmiş ki o zamanlar sakin bir sahil kasabasında biraz zaman geçirmek isterim.
devamını gör...
ilk olarak 14. yy'ın ortalarında, eflak bölgesinde dönüştürülmüştür. atasının kim olduğunu bilmiyoruz. günümüze gelen el yazmaları oldukça eksik.

ancak 15. yy'ın sonlarında, yolunun dracula vlad ţepeş ile kesiştiği tahmin ediliyor.

ebedi gençliği günümüzde de devam etmektedir.
devamını gör...
türk pop kültürünün olmazsa olmazlarından 3 kuşağın tanıdığı ve herkesin az çok şarkılarını bildiği her an kendini yenileyen estetik ameliyatlarıyla gündeme gelen dönemindeki bir çok kişinin adı hatırlanmazken bu gün herkesin ismini bildiği konserleri çok eğlenceli olan sezen aksu'nun usta dediği olmazsa olmaz yorumcu.
devamını gör...
türk kadınının yaşlandıkça ne kadar güzel olabileceğini(içinde estetik ameliyatlarda var ama) yaşayan kanıtıdır.s adece fiziğiyle değil sesiyle de adeta insanı büyüler.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"ajda pekkan" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim