israil'in şimdiki yüzölçümüne sahip olduğu ve topraklarını genişlettiği altı gün süren savaş. adı altı gün savaşı fakat ilk 3 - 4 saatte mısır'ın tüm havalimanlarını tahrip edip kullanılamaz hale getirip hava üstünlüğünü ele aldıktan sonra kaçınılmaz zaferi.
devamını gör...
israil’e yenilmezlik efsanesi kazandıran savaşlardan biridir. arap dünyası için ise hep utanç verici olacaktır. ayrıca uğruna şarkılar yapılmış savaştır. dinlemek için buradan.
devamını gör...
israil'in mısır uçaklarını yerde imha etmesiyle hava üstünlüğünü ele alıp sorunu hallettiği savaştır.
devamını gör...
altı gün sürdüğü için bu ismi almış olan savaş.
devamını gör...
arapların ne kadar .....* bir toplum olduğunu buz gibi gösteren savaştır.

bu arap devletleri birbirleriyle anlaşırlar ve derlerki hepimiz müslüman arap devletleriyiz. haydi güçlerimizi birleştirelim ve bu yahudileri ortadoğu’dan atalım. savaşa başlarlar. ancak * birbirlerine düşerler, adeta birbirlerine tren yaparak saldırırlar. israil yeni görünen ama yeni olmayan güçlü devlettir, affeder mi bunu? bu birbirlerine düşmenin de etkisiyle 6 günde alayını dağıtır ve ortadoğu’da kalıcı olur.

araplarda biz size küstük diyerek avrupaya enerji desteğini keser. avrupa’da enerji konusunda sineğin yağını hesaplamak eylemini yaparak yaz saati uygulamasını yürülüğe koymaya başlar.

ek bilgi : yaz saati uygulamasının bugün avrupada halâ uygulanıyor olmasının nedeni tasarruf değil, arapların bu yaptığını unutmamaktır. bizim kaldırma nedenimiz de gereksiz görmek değil, avrupaya biz sizinle aynı safta değiliz demektir. kaldırdığımız döneme ve o dönemde başlayan avrupa türkiye ilişkilerinde ki gerilime bakarsınız demek istediğimi anlayacaksınız.

he kaç kişi okur bu entry’i bilemem. okuyan merak eden araştırabilir, yanıldığım yerlerde bana portakal fırlatabilir.
devamını gör...
arapların hak ettiği muameleyi gördüğü savaştır. ne zaman aklıma gelse keyiflenirim.
devamını gör...
(bkz: spoiler veren savaşlar)
devamını gör...
hava kuvvetleri unsurlarının önemini göz önünde tutan bir savaştır. ben olsaydım harp okullarında ders konusu olarak okuturdum.
devamını gör...
aslında kurmay zekanın önemini bir kez daha gördüğümüz savaştır kendileri.

evet arkadaşlar, israil genelkurmayı, 2. dünya savaşında hatırı sayılır savaş tecrübesi edinmiş ve bunu geliştirmeyi başarmış bir devlettir. o savaşta israil, * araplara göre çok daha eski silahlara sahipken, sırf bu kurmay tecrübe ile onları darmadağın etmiştir.
devamını gör...
ortadoğu'da paradigma değişimlerinden biridir.
devamını gör...
mısır hava kuvvetlerinin uğradığı hezimette çok güzel dersler vardır. teyakkuzda olmanın önemi gibi.
devamını gör...
six day war
devamını gör...
1967'de israil'in mısır suriye ürdün'e saldırması ile başlayan ve israil galibiyeti ile sonuçlanan savaştır. israil o zamanki sınırlarını bu savaş sonucunda 4 katına çıkarmıştır. arap ülkeleri önemli topraklarını bu savaş sonucunda kaybetmiştir.

ingiliz psych/folk grubu olan colonel bagshot grubu ise bu savaşı anlatan , bu savaşa ithafen 'six days war' şarkısını yazmıştır. ama bildiğim kadarıyla israil yanlısı/taraflısı olarak kaleme almıştır. biz bu şarkıyı ise genel olarak, remixinin yapılıp kullanıldığı hızlı ve öfkeli filminden tanırız.


toprağın titremesini hissediyorsun,
etrafta yanan bir milyar mum var,
yoksa doğum günün mü?
devamını gör...
strateji'nin her zaman istatistikten daha üstün olduğunu bir kez daha kanıtlamış savaştır.

israil'in sahip olduğu askeri güç (wikipedia)
264,000 asker (214.000 yedek kuvvet dahil)
300 savaş uçağı
800 tank
toplam: 264.000

zaiyat
800 ölü,
2,563 yaralı,
15 esir,
46 uçak kaybı
(israil'in ileri sürdüğü kayıplar)

arap ittifakının askeri gücü
mısır: 240,000
suriye, ürdün ve ırak: 307,000
957 savaş uçağı
2,504 tank
toplam: 547.000

zaiyat
mısır: 11,500 ölü, 20,000 yaralı
ürdün: 700 ölü, 2,500 yaralı
suriye: 2,500 ölü, 5,000 yaralı
ırak: 10 ölü, 30 yaralı
toplam: 21,000 ölü, 45,000 yaralı,
6,000 esir
400'den fazla uçak kaybı
(tahminler)

ffr
devamını gör...
5 haziran 1967´de başlayan ve 6 gün sürdüğü için tarihe 6 gün savaşı olarak geçen arap-israil savaşı, orta doğu´da bir dönüm noktasıydı.

5 haziran 1967’de başlayan 6 gün savaşları orta doğu için sonuçları günümüze kadar ulaşan bir dönüm noktası oldu. bu savaşta israil araplar karşısında kesin zaferler kazanarak, mısır,suriye ve ürdün’den aldığı topraklarla sınırlarını dört kat genişletti. yüz binlerce filistinli topraklarından göç etmek zorunda kaldı. cemal abdülnasır'la başlayan arap milliyetçiliği ( pan-arabizm ) anlayışı çöktü. filistin meselesinin bu anlayışla çözülemeyeceği ortaya çıktı. filistinliler çözüm için yeni yollar denemeye başladılar.
devamını gör...
israil'in araplara vurduğu çok ağır darbenin başlangıcı olan savaştır. zaten bu savaşla birlikte israil ortadoğu da istediği gibi at koşturmaya başlıyor.
devamını gör...
iyi organize olmanın ve hızlı hareket etmenin savaşlarda ne kadar önemli olduğunu gösteren bir savaş. israil'in zaferiyle sonuçlanmıştır.
devamını gör...
kabataslak israil'in arapların içinden geçtiği savaştır. 6 gün gibi kısa bir sürede arap koalisyonu yenilmiş, israil topraklarını 4 katına çıkarmıştır. savaşın en önemli olaylarından biri bence israil'in mısır’ın bütün, yanlış duymadınız bütün hava kuvvetlerini yok etmesidir. daha 1 tane bile uçak kalkmadan israil'li pilotlar bütün uçakları, pilotları ve hava alanlarını vurmuşlardır.

israil tek başına ; mısır, suriye, ürdün, cezayir ve ırak’ı adeta alt etmiş ortadoğu'da sınırların yeniden çizilmesine sebep olmuştur.

israil savaşı ; 800 ölü, 2,563 yaralı, 15 esir, 46 uçak kaybı ile kapatmış,

arap koalisyonu ise ; mısır- 11,500 ölü, 20,000 yaralı; ürdün- 700 ölü, 2,500 yaralı suriye- 2,500 ölü, 5,000 yaralı irak- 10 ölü, 30 yaralı toplam- 21,000 ölü, 45,000 yaralı, 6,000 esir zayiat vermiştir.
devamını gör...
mısır cumhurbaşkanı cemal abdülnasır, ilk saldırıyı israil'e bırakarak diplomatik olarak avantajlı konuma gelmek istedi. nasır'ın kesinlikle öngöremediği şey, israillilerin vuracağı ilk darbenin mısır hava kuvvetlerini yok edeceğiydi.
bu nasıl istihbarat bu nasıl öngörü dedirten bir savaştır.
devamını gör...
israil'in testis (küfürsüz sözlük! ) büyüklüğünden çok, araplar arası anlaşmazlıktan ve uyuşmazlıktan ötürü kazandığı savaş.

şimdi şöyle bir durum var.
ilk olarak araplar saldırıya organize olamıyorlar. ürdün-mısır-suriye arasında arap dünyası'nda en büyük olma mücadelesinden ötürü savaşı kaybediyorlar.
nasıl ki 1.balkan savaşı'nda osmanlı ordusu içinde alaylı-mektepli mücadelesi ile politik üstünlük sağlama çabası savaşın mağlubiyetle sonlanmasına yol açmış ise, aynısı 6 gün savaşı içinde geçerlidir.

ayrıca (bkz: yom kippur savaşı)
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"altı gün savaşı" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim