bir çeşit solunum hastalığı.
devamını gör...
havayolunda yangın ve bronş düz kaslarında kasılmaya bağlı olarak ortaya çıkan hışıltılı solunum ve tekrarlayan dispne atakları ile belirgin hastalıktır.
devamını gör...
bronş dediğimiz akciğer içi hava yollarının mikrobik olmayan iltihabi bir hastalığı. her yaşı etkileyebilen hastalık. kontrol altına alınamadığında günlük aktiviteleri ciddi olarak kısıtlayabilen kronik rahatsızlığa dönüşüyor.
devamını gör...
alerjik astım denen bir lanet vardır. parfüm, deterjan, kolonya, dezenfektan, soba yanan bölgelerde is kokuları direk atak sebebidirler. salgın sürecinde bir defa toplu taşıma kullanmak zorunda kaldım. sürekli fıslatılan kolonya kokuları yüzünden öksürük tuttu ve bu sefer koronalı muamelesi gördüm o gün bugündür mümkün mertebe evdeyimdir.
devamını gör...
hava yollarının inflamatuvar bir hastalığıdır. kronik inflamasyon, özellikle gece ya da sabahın erken saatlerinde meydana gelen tekrarlayıcı hırıltılı solunum, nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi ve öksürük ataklarına neden olan hava yolu aşırı duyarlılığı ile ilgilidir. bu ataklar kendiliğinden veya tedavi ile geri dönüşlü, değişken bir hava yolu tıkanıklığı ile birliktedir. hava yolu tıkanıklığını oluşturan etkenler; bronşların daralması, mukoza salgısının artması ve mukoza ödemidir.
devamını gör...
akciğer'lerde bulunan nefes yollarının duvarlarındaki kaslarda oluşan daralmalar yüzünden meydana gelen ve yinelemeli nefes olma güçlüğüdür.
devamını gör...
sabahın köründe beni uykumdan eden hastalık.
devamını gör...
akciğer ve solunum yolu rahatsızlığı olarak bilinir. nefes daralması, nefes alamamak en bilinen belirtileri arasındadır. küçük bronşların uyarılara ve etkenlere karşı gösterdiği solunum daralması ve kronik bir rahatsızlık olarak tanımlanır.

çocuklarda da yetişkinlerde de görülebilmekte olup, zatürre olmak da tetikleyici nedenlerinden biri olarak kabul edilir.
astım atağı
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

astım solunum aleti.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"astım" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim