1.
güzel şarkıları olan çılgın bir gruptur. eurovisiondaki performansları da yabana atılır cinsten değildir.
devamını gör...
eski okul punk grubu. özellikle de "holigan" ve "tam zamanı şimdi" albümleri ile gönlümüzde taht kurmuştur, ska'yı da punk'ı da köydeki ninelerimize kadar dinletmiştir.

kendileriyle bir de anım vardır. ilk dövmemi caddebostan civarında bir stüdyoda yaptırmıştım. ilk dövmemin acısıyla boğuşurken pencereden beyaz bir fender jaguar dikkatimi çekti. direkt fırladım cama, dövmeci ne olduğunu dahi anlamadı. gökhan'ın gitarıydı o. eşyaları taşıyan çocuklara seslendim, onların burada olmadığını söylediler. selam söyledim kendilerine, umarım unutmamışlardır.
devamını gör...
beceri, barış, savaş, savaş stratejisi ve el sanatlarının tanrıçası.
devamını gör...
şu an acilen bu grubun konserine ihtiyacım var. açık havada aşırı alkollü ve tepinmeli olanından.
devamını gör...
şarkılarını çok severim ama bu gökhan her devirde bir görüşünü değiştiriyor.
devamını gör...
zeka, sanat, strateji ve barış tanrıçasıdır. roma mitolojisinde minerva olarak bilinir. zeus ve metis'in kızıdır. athena, keçi derisinden aegis adında bir kalkan taşır ve bu kalkanın üzerinde medusa'nın başının resmi bulunur. bu kalkanın önünde en güçlü ordular bile bozguna uğrar. bir savaş tanrıçası olsa da en sevdiği şey barıştır. savaşmasının amacı barışı getirmektir. athena mitindeki en önemli olay, atina şehrine ismini vermesidir.
devamını gör...
nazım hikmet'in geberiyorum'unu bir başka yorumlamış grup.
devamını gör...
poseidon tarafından tecavüze uğrayan ve aynı zamanda kendi tapınağının rahibesi olan medusa'nın onu kurtarması için yalvarmasından sonra gelir, cezayı medusa'ya keser. belki sebebi gücünün poseidon'a yetmediğindendir. belki de gücü yetiyordur ve o da medusa'nın güzelliğini kıskanmıştır. yine de cezayı medusa'ya kestiğini öğrendiğim zamandan beri yıldızlarımız barışık değildir.
devamını gör...
pallas athena ismiyle de anılan tanrıça.

rivayete göre athena, tepeden tırnağa zırhlı bir şekilde babası zeus'un başından kendi imkanlarıyla "doğar", denizlerin tanrısı poseidon'un oğlu triton tarafından evlatlık edinilir. triton'un kızı pallas ile birlikte büyüyen athena çok beceriklidir, ne triton ne de poseidon onu pallas'tan ayırmazlar. pallas ile hem arkadaş hem de kardeştir athena. günlerden bir gün bu kardeşler arenada çarpışmak zorunda kalır. olimpiyatlar sırasında iki rakipten diğerini silahsız bırakan galip olarak ilan edilecektir ve izleyiciler arasında zeus da vardır. kendi öz kızının kaybetme ihtimalini düşünen zeus, pallas'ın dikkatını aegis ile çeler. bu sırada mızrağıyla saldıran athena, pallas'ın hamleden kaçınacağını veya kendini savuşturacağını düşünür fakat böyle bir şey olmaz, birlikte büyüdüğü kardeşi ve arkadaşını yanlışlıkla öldürür. üzüntüsünden ve arkadaşının adını yaşatmak istediğinden pallas ismini de alır tanrıça, ortamlarda "pallas athena" olarak anılır.
devamını gör...
zeus'un kızı olan athena on iki olympos tanrısından biridir.
genelde, pallas athena diye bilinir.
athena adının kökeni bilinmiyor.
bir efsaneye göre athena, babası zeus'un kafasından, silahlı ve elinde kargısı ile çıkmıştır.
bilgelik, savaş, edebiyat, şiir, müzik ve felsefe gibi birçok alanda ilk akla gelen isimdir athena.
üvey kardeşi ares savaştan haz alırken o her zaman barışı yeğlerdi.
kendisi bakire bir tanrıçadır ve başka türlü bir durumu istememiştir.
erkeklerle kurduğu münasebetler genellikle dostluk havasında olurdu.
athena'nın şerefine bir sürü mabet ve tapınak inşa edilmiştir.
birçok kenti koruduğu için de sadece onun adına yapılan binalar vardır bu kentlerde.
athena onuruna yapılan en ünlü tapınaklar, parthenon ve erechtheum'dur.
devamını gör...
kardeşini babası zeus hıyarı yüzünden öldürdükten sonra aldığı "pallas" ismi yunanca'da "elinde mızrak tutan genç kadın" anlamına gelen müthiş ötesi tanrıça. yani bir elinde aegis, bir elinde sarissa tuttuğu meşhur athena pozu aslında pallas athena pozudur, yarısı kendisi yarısı kardeşidir. kardeşini de ölümsüzlüğe kavuşturmuştur yani.
devamını gör...
bilgeliğin, stratejik savaşın tanrıçasıdır. kendisinin ilginç bir doğum hikayesi vardır. şimdi athena kızımız zeus'un milyarlarca ilişkisinden doğan bir tanrıça. annesi metis ve metis de hikmet tanrıçasıdır. metis hamile kaldığında zeus'a bir kehanet geliyor ve doğacak çocuğu eğer oğlan olursa onu tahtından devireceği rivayet ediliyor. zeus da durur mu? hemen işini garantiye almak adına babişkosunun taktiğini uygulamış ve karnında çocuğu ile birlikte metis i yutmuş. evet. yutmuş.
işte neyse. zeus'un iğrenç midesinde birkaç ay geçirdikten sonra metis, athena'yı doğuruyor. düşünün yani annenizin karnından çıkıp babanızın karnına doğuyorsunuz. öğk. neyse işte bunlar zeus'un karnında böyle farklı bir formdalar o yüzden birlikte sığıyorlar. athena orada birkaç ay geçiriyor, annesinden her şeyi öğreniyor falan derken artık babasının karnı sıkmaya başlıyor. diyor ki anne ben dışarı dünyayı görmek istiyorum. annesi iyi tamam ok çıktığında söyle beni de çıkarsın baban diyor. sonra gidiyor athena zeus'un kafasına. şimdi biliyor tabii erkeklerin, hele babası zeus'un, laftan anlamadığını, bağırmaya başlıyor.
amağğğn zeus'un başına bir ağrılar giriyor böyle kafasını duvarlara vuruyor yani. işte sonra çağırıyor hephaestus karşimizi. diyor ki kafatasımı aç. artık ne hera'nın gazabı ne de açık bir kafatası. yeter ki bitsin bu çile. işte hephaestus şöyle iki çizik atıyor, sonra athena bir çıkıyor. bir de giyinik çıkıyor yani tam takım. mızrağından ayakkabılarına kadar. diyor işte "slm ben athena zeus'un kızıyım. bilgelik ve stratejik savaş tanrıçasıyım." bunun tarzında bir şey işte. sonra tabii hera'nın sinir krizleri, akabinde zeus'un yarık kafası, ondan sonracıma işte olimpos dedikoduları aldı başını yürüyor yani.
valla sonra noluyor bilmiyorum ama, athena zeus'un en sevdiği kızı oluyor. ben bunu babasının kafatasından doğmasına bağlıyorum. sonuçta ona kaç ay karnında ve kafasında taşımış zeus. özel bir bağları var. athena da bakire tanrıça oluyor. buraya sonra ekleme yaparım bir peçeteden hamile kalışını, adının neden pallas olduğunu. yoruldum ama şimdi. çay hüpleyip gelcem.
devamını gör...
elinden her iş gelen hamarat mı hamarat olan "yengeniz". akşam biraz kendisinden bahsedeceğim.yok canım yok , geçen gün "benden neden bahsetmiyorsun" dedikten sonra sırtımda kırdığı zeytin dalıyla hiç alakası yok . athena yengeniz bitanedir bitane.
devamını gör...
ülkede beş on kişi haricinde kimsenin hür iradesiyle açıp dinlediğini düşünmediğim grup. severiz kalitelidir bana göre. her barda mutlaka en az 3 şarkısı çalmıştır.
ezilen çok şarkısı vardır. konserleri iyidir enerjiktir. üç beş şarkısının dışına çıkmak lazım. derinliklerde iyi işler var.
bu derinliklerde değil:
devamını gör...
geçen hafta eurovision 2021'i izlerken aklıma for real şarkısı gelen efsane grup.
devamını gör...
en sevdiğim yunan tanrıçasıdır kendileri. her ne kadar ironik olsa da, ikinci olarak kardeşi ares'i severim. keşke barışsalar dediğim;

garibim ares'i kimse sevmiyor yazık...

bir de bu tanrıçanın ismini kullanan turunç kafalı bir şovmen var. koskoca tanrıçanın isminin türkiye'de genelde bu kişiyle anılıyor olması epey üzücü. siz kimsiniz ki yüce bilgelik ve strateji tanrımızın adını kullanırsınız gökhan bey?
devamını gör...
zeus'un bakire kızı, erkek fatma, akıl, bilgelik, güzel sanatlar ve savaşın stratejik yanının tanrıçası. sıklıkla aegis isimli kalkanı ve bir mızrak ile tasvir edilir. bu nedenle kendisine "mızrak taşıyan" anlamında pallas sıfatı verilmiştir, (bkz: pallas athena). aynı zamanda bakire anlamına gelen parthenos sıfatını da taşır.

doğum hikayesi başlıkta anlatılmış ama bağlamına pek az değinilmiş. athena'nın doğumuna ve savaş tanrıçası olmasına giden sürecin başlangıcı ta yaratılışa kadar gider. yunan tanrıları arasında ta uranos'tan beri iktidar sahibi tanrıların başında bir bela vardır. kendi soylarından gelenler tarafından tahttan indirilmişlerdir. her ne yaparlarsa yapsınlar bu kaderden kaçamamışlardır. uranos kendi çocuklarından korktuğu için onların doğmalarına izin vermemiş ve anneleri gaia'nın derinliklerine bastırmıştır. ancak en nihayetinde titanlardan biri olan en küçük oğlu kronos, yani zaman, tarafından cinsel ilişki esnasında penisi gaia'nın içindeyken kesilmek suretiyle erkekliğini ve ona bağlı olan iktidarını yitirmiştir. bu olayın ardından uranos, kronos'u ve onun soyunu daima kendi çocukları tarafından tahttan indirilmeleri ile lanetlemiştir. kronos ise kontrolü kendi elinde tutmak istemiş ve çocuklarını doğar doğmaz canlı canlı yutmuştur. görsel: *
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

fakat kronos da karısı rheia ve annesi gaia'nın da yardımıyla altı çocuğunun en küçüğü olan zeus tarafından tahtından indirilir. yerine zeus geçer ve zeus'un beş kardeşi ve altı çocuğundan oluşan 12 olimposluların iktidarı başlar. fakat zeus'un da başında dedesi uranos'un laneti vardır. kehanet'e göre zeus, ilk karısı akıl tanrıçası olan metis'ten doğacak olan ilk çocuğu tarafından tahtından indirilecektir. metis hamiledir ve zaman daralmaktadır. bunu bilen zeus bir gün her şekle girebilen metis ile oynaşırken ondan bir su damlasına dönüşmesini istemiş ve ardından metis'i yutarak bu belayı bertaraf etmiş. aradan yeteri kadar vakit geçince de kafasında bir şişlik belirmiş. oğlu, demirci tanrı hephaistos'a emrederek kafasındaki şişliği bir balta darbesiyle yardırmış ve bu yarıktan miğferiyle, zırhıyla, silahlarıyla güzeller güzeli bir kız doğmuş: athena. görsel:*
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

bütün bunlar ne anlama geliyor?

öncelikle antik yunan mitolojisi'nde cinsel ilişki bir tanrının yaratma ediminin önkoşulu sayılırdı. gaia'nın üreyebilmek için kendisine koca olarak uranos'u yaratması, zeus'un türlü çeşit tanrıça, insan, hayvan, damacana* ile ilişkiye girmesi basit bir şehvet duygusunun ürünü değildir. tanrısal bir yaratma güdüsünün sonucudur. ancak zeus, athena'yı kafasından doğurarak artık bir şeyi yaratmak için başka bir dişiye ihtiyaç duymadığının göstermiştir. zeus gerçek manada, tastamam bir tanrı olduğunu ispatlar bu eylemiyle. daha sonraki zamanlarda zeus bir diğer çocuğunu, dionysos'u da doğurarak bu konuda tamamen yetkin bir yaratıcı olduğunu pekiştirecektir.

ikinci olarak ise athena, ares'in aksine savaşın kaba kuvvet tarafını değil, akıl ve strateji tarafını temsil eder. her ne kadar iki tanrı savaş tanrıları olarak farksız zannedilseler de athena ve ares birbirlerine taban tabana zıttırlar. ares, kontrolsüz öfke, yıkım, cinnet, zorbalık, gözü dönmüşlük, kana susamışlık ve kaba kuvvetin temsilcisidir. sınıfta kimseye huzur vermeyen iri kıyım çocuktur. diğer yandan, athena ise aklı, sukuneti, güzel sanatları, zarafeti, bilgeliği, ve savaşı kazandıracak olan stratejik düşünceyi temsil eder. athena, kudurmuş bir köpek misali sağa sola saldırmaz. onun işi masa başındadır.

ve en önemlisi ise athena soyut bir figür olarak aslında savaş fikridir. daha sonra antik yunan'da tufan konusunda ele alacağımız üzere, ta antik dünyada da artan insan nüfusu bir sorun olarak görülüyordu. bu nedenle zeus'un önce insanları tek tek yıldırımlarla yakarak, sonra da büyük bir tufan göndererek insan nüfusunu kontrol altına almaya çalışmıştı ancak her iki teşebbüsü de kendisine pişmanlık getirdi. bu nedenle tek seferde büyük bir katliamla insanları azaltmak yerine bunu zamana yayılmış ve sürekli devam eden bir süreç olarak tasarlama yoluna gitti. bulduğu çözüm ise savaştı. troya savaşı insanlar arasındaki ilk büyük savaştı [ayrıntılı bilgi için (bkz: #1252603)]. aralarındaki sınırı ege denizinin çizdiği doğu ve batı medeniyetleri arasında, günümüzde hala süregiden sonsuz çatışmaların ilkiydi. işte athena zeus'un başından çıkan bu savaş fikri'nin müşhassas halidir.
devamını gör...
''kime ne?'' şarkısına taptığım gruptur.
devamını gör...
bir müzik grubu.
ne sesleri nede şarkıları güzel ama millet beğeniyor ne dicen.
solistleri bir ara ekmek bitince sacma sapan bir yarışma da sözde ''jüri''üyesi dahi olmuş.
hangi kriteri ile oraya jüri olmuş o bile muamma.!!ordada yorumlarıyla anılmamış yine sacma sapan hareketleri herhangi biri yapsa yada söylese deli yahu bu denecek türde hareketleri ile gündeme düşmüş.
devamını gör...
bugün izmir kültürpark'ta 21.00'da sahneye çıkıp 2-2,5 saat boyunca bizi çok eğlendiren şahane grup. şarkılarının hareketli olması bütün stresimizi atmamızı sağladı ve bizi daha bir bağladı hayata. 5 tl'ye canlı canlı athena görmek hayatımın en verimli harcamasıydı hiç şüphesiz. tempo hiç düşmedi birkaç duygusal şarkı bile araya girse. harika bir deneyimdi.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"athena" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim