roman / edebiyat
10 / 10
puan ver

öne çıkanlar | diğer yorumlar

trigger warning: kürtaj

annie ernaux'nun 20 yaşında geçirdiği merdiven altı kürtaj yüzünden yaşadıklarını, çocukluğunu anlattığı kitabı.
kitap yüreğimi deldi geçti. en büyük sebebi de yazarın çocukluğunda kendimi görmemdi. kabul görmek için okuldaki her şeyde mükemmel olmak zorunda hissetmek. tabii ülke farklılığından ve yaşadığım zamandan ötürü bende "sınıf farklılığından" ötürü bir zorbalık yoktu. benimki tamamen sürekli "yeni gelen kız" olmanın, "şişman kız" olmanın vs. getirdiği zorbalıktı.
neyse, burası iç dökme yeri değil.
dediğim gibi kitapta o sınıf farklılığının getirdiği eziyetleri net bir şekilde görüyoruz. kızın ailesinden nefret etmesine kadar varan bir süreç var. söylemesi kolay ama hayal edince bile içim sıkılıyor. geldiğin yer, yetiştirilme şeklin, seni yetiştirenler... bunları sevmeden kendimizi sevmek çok zor. öyle bir sistemin içine atılıyor ki bu küçük kız, saydıklarımı sevmesi mümkün değil. o da yapabileceği, değiştirebileceği tek şeye yani akademik başarılara tutunuyor.
sarhoş bir anda hamile kalmasıyla hepsini sorgulama sürecine giriyor.
çocukluk ve ergenlikte cinselliğin keşfi ile ilgili de herkesin ilginç bulacağı bir kitaptı bence. ailesinin sadece yasakladığı, başka hiçbir şey söylemediği bir alan bu. kendi özgürlüğünü bulduğu, kendi olduğu bir şeye dönüşüyor sonra.

bu bahsettiğim konularda hassassanız kitap duygusal olarak çok ağır gelebilir.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"boş dolaplar" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim