bir diğer ismi hınzır olan islamiyet'te etinin yenilmesi haram olan hayvan.
devamını gör...
besin değerleri oldukça yüksek ete sahip hayvan. ayrıca çiftlik gelirleri de yüz güldüren cinstenmiş. bir domuz çiftliği de ben mi açsam acaba..
devamını gör...
müslümanların en büyük düşmanıdır. domuz eti hızlı üretilebilen bir protein kaynağıdır. bununla birlikte üretimi için fazlaca suya ihtiyaç vardır bu sebeple suyun kıt olduğu coğrafyalarda domuz tüketimi görülmez.
devamını gör...
eti son derece lezzetli ve faydalı olan yabani hayvan.
devamını gör...
etini hiç yemediğim,islam dininde yenilmesi haram olan canlılardan biridir. etini bazı mezeciler satmaktadır.
devamını gör...
bir gün açık büfede beykınını (bacon) farkında olmadan yediğim ve yedikten sonra eti ağızda tereyağı gibi eriyen müthiş lezzete sahip bir hayvan.
devamını gör...
domuz bilişsel ve duygusal öğrenme yetenekleri gelişmiş bir hayvandır. domuzlar pek çok evcil hayvandan daha zekidir. bir domuzu eğitmek bir köpeği eğitmekten kolaydır. bu nedenle domuzun evcil hayvan olarak beslenmesine izin veren kimi ülke ve eyaletlerde pet olarak popülerliği artmıştır.
islam dünyasında domuz hakkında yanlış bilinenler ve doğrular şunlardır.
-domuz eşini kıskanmayan tek hayvandır. yanlıştır. aksine hayvanlar dünyasında tek eşlilik ender görülür. hayvanların büyük bölümü tek eşli değildir.
-domuz kendi pisliğini yiyen tek hayvandır. yanlıştır. koprofaji yani dışkı yeme pek çok memeli hayvanda ve kuşlarda görülür. inekler, tavuklar, köpekler vb. gerek kendi dışkılarını gerek ise diğer hayvanların dışkılarını yerler.
-domuz kendi pisliğinde yatan tek hayvandır. yanlıştır. pek çok memeli hayvan için kendi dışkısının üzerinde yatmak, yuvalarlanmak son derece normaldir. yine pek çok hayvan korunma veya avlanma amacıyla kendisini hayvan dışkısı veya ölü hayvanların üzerinde yuvarlanarak kokusunu değiştirmeye çalışır.
-domuz eti kurtludur, inek, koyun, keçi gibi değildir. hem doğrudur hem yanlıştır. doğru bir şekilde bakılmayan domuzların sindirim sistemi başta olmak üzere iç organlarında kurt olabilir ve bu kurtların yumurtaları dışkı yoluyla aynı zamanda çevreye atılır. ancak bu doğru şekilde bakılmayan inek, keçi, koyun gibi diğer hayvanlar içinde geçerlidir. kurt sorunu olan hayvanların gerekli enjeksiyonlar yapıldıktan sonra bu kurtlardan tamamiyle temizlenmesi yaklaşık üç ayı bulur.
-domuz eti kurtlar yüzünden hasta eder. doğrudur ancak eksik bilgi vardır. . trikonoz kurdu domuzda ve atlarda görülür. inek, koyun ve keçilerde ise kıl kurdu, akciğer kurdu ve karaciğer parazitleri görülür. tıpkı diğer etlerde olduğu gibi eğer domuzda kurt varsa ve et az pişirilmişse kurtlar insanda hastalıklara neden olur. domuzlarda görülen trikonozun insanlara bulaşması trişönöz ( trikonuz kurdunun yarattığı enfeksiyon ) hastalığına neden olur. yaklaşık 328 milyon nüfusu olan amerika'da yıllık trişönöz vaka sayısı 15-16 civarındadır. ilaç tedavisi uygulanır. aynı şekilde parazitlerin bulunduğu inek, koyun, keçi gibi etlerde pek çok hastalığa neden olur. risk sıralamasında domuz etinin ardından ilk sırada gelen inek eti olmakla birlikte, özellikle inek gibi hayvanların şarküteri yapımında daha çok kullanılması ve kırmızı etin daha az pişiriliyor olması nedeniyle inek, koyun gibi kırmızı et kaynaklı parazitler nedeniyle her yıl hastalanan kişi sayısı domuza göre çok daha fazladır. amerika'da domuz eti nedeniyle hastalanma oranıyla, türkiye'de her yıl sağlıksız et ( kurt, larva vb ) nedeniyle hasta olan kişi sayısıyla kıyaslama bile yapmayacağım.
domuz etinin gerçekte en büyük riski yağ oranı daha yüksek olduğu için özellikle yağlı bölümlerin sıcak havada çok daha kolay bozulmasıdır. yine sıcak hava bakterilerin üremesini hızlandırır. ortadoğu ve afrika ülkelerinde domuzun kimi zaman dini kimi zaman ise kültürel nedenlerden ötürü yenmemesinin en büyük nedenlerinden bir tanesi özellikle buzdolabının olmadığı dönemlerde domuz etini sağlıklı koşullarda saklamanın imkansızlığı, hızla bozulmasıdır. domuz güney amerika ülkelerinde güneş altında kurutulmakla birlikte domuzun güneş altında, açık havada doğal olarak kurutulması pek çok sağlık riskini beraberinde getirir. pek çok ülkede domuz üretimi ve domuz etinin kullanımı diğer büyükbaş ve küçükbaş hayvanların üretiminde olduğu gibi sıkı denetime tabiidir.
devamını gör...
"eşini kıskanmıyor"
"dışkı yiyor"
"tenya yapıyor"
gibi argümanlar tamamen dinin dışında ve avamın uydurmasıdır.
muhammedilerin ve musevilerin inancında "haram" dır.. gerekçesi de yoktur. (iman)

türkler dahil bazı kadim kültürlerde ise durum şudur #321191
devamını gör...
müslüman kriptoniti.
devamını gör...
domuzlar da gavat erkek gibi kadını falan kiskanmiyor çok imrendim.
devamını gör...
eski sevgilimin ikinci adı
devamını gör...
yenmesi yasak olan tek hayvandır. diğer tüm hayvanların eti helaldir:

www.kurandakidin.com/2011/1...
devamını gör...
müslümanların etini yemekten ölesiye korktuğu hayvan.

adam öldürmekten, hak yemekten, hırsızlık yapmaktan zerre korkmazlar ama.
devamını gör...
domuz denince aklıma tek yenilmemesi gereken hayvan geliyor
devamını gör...
domuz hımm

annem,
ismini duyunca bile bağırmaya başlar
:d
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"domuz" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim