1.
bu gidişle asla içinde yer alamayacağım öğrenci değişim programı.
devamını gör...
2.
her öğrencinin hayali olan şeydir.. başka ülkeye gitmek orda okumak falan ama sadece hayalde kalır bazıları için maalesef ki
devamını gör...
3.
öğrenci değişim programı
devamını gör...
4.
pandemi nedeniyle daha da hayal olmuştur
devamını gör...
5.
ismini ünlü rönesans filozofu, hollandalı* desiderius erasmus'tan alan öğrenci değişim programı.
devamını gör...
6.
(bkz: erasmus muharrem)
devamını gör...
avrupa'nın ve yepyeni bir ülkenin kapılarını size kısa bir süre için açan, bir çok milletten insanla ve kültürle haşır neşir olacağınız, her haftasonu başka bir avrupa şehrini gezebileceğiniz, dolu dolu zaman geçirme ve döndüğünüzde uzun bir süre hüzün yaşama garantili öğrenci değişim programı.
devamını gör...
erasmus yabancı ülkelerdeki kendi bölümünden bir öğrenciyle yer değişikliğidir.
devamını gör...
üniversite döneminde sınavını kazanıp başvuru yapmadığım için sonradan kafamı duvarlara vurmam sebep olan yurtdışı öğrenci değişim programı.
devamını gör...
10.
italya için kolları sıvadığım öğrenci değişim programı. şu covid bizi tokatlamayı bırakırsa tabi.
devamını gör...
11.
genelde eğitim amaçlı gidilmiyor partilemek amacıyla tercih ediliyor.
devamını gör...
12.
uluslararası öğrenci değişim programı. kesinlikle yararlı bir program.
devamını gör...
13.
hümanizmin babası.
devamını gör...
14.
bir sokağın köşesisini dönerken dönüm noktanız olacak iştir. gidip geldikten sonraki siz asla aynı olmayacaktır. bir yolunu bulup gidin.
devamını gör...
pandemi ve kur yüzünden sadece hayal kalacak olan program.
devamını gör...
muharrem beyin ilk adıdır. (bkz: erasmus muharrem)
devamını gör...
valla giden türk kızlarının çoğunun cinsel fantezilerini gerçekleştirdiği öğrenci değişim programı.
devamını gör...
tam zamanında -korona gelmeden bir yıl önce- erasmus yapmış biri olarak imkanı olan herkese tavsiye ettiğim, olmayanlara da bir yolunu bulup gidebiliyorlarsa zorlamalarını önerdiğim öğrenci değişim programı. mesela benim erasmus için aldığım borcun bir kısmı hala ödenecek duruyor, mezun olunca ödeyeceğim.

ilk 3 hafta zorlu geçmişti benim için, alışmak, insanlarla kaynaşmak zaman alıyor. çok da dışa dönük bir insan olmayan benim için daha da zordu. ingilizce konuşma yeteneklerime de pek güvenmiyordum başlarda, ama biraz kabuğunuzdan sıyrılınca çok rahat ilerliyor.
son günlerine yaklaştıkça fazladan biraz daha kalmak adına her türlü yola başvurmak da erasmus sevdasına dahil bence.
çok kısa sürede bir sürü farklı milletten, kültürden insanlarla tanışıyor, fazlaca da gezme fırsatı yakalıyorsunuz. haliyle vizyonunuz ve hayata bakış açınız oldukça değişiyor.
dünyada ilk 100de bulunan iyi bir teknik okulda erasmus yapmama ve aldığım 6 dersin 5 ini iyi notla geçmeme rağmen eğlenmeye, dinlenmeye bol bol vaktimin kaldığı, kesinlikle türkiye'deki kadar stresli bir ders/ödev/sınav sistemi olmayan bir ortamdı. biraz bütçe ayırabilirseniz birkaç kez ülke dışı gezilerde de bulunabilirsiniz rahatça.
hayatınızın hem en zor hem de en güzel günleri olacak muhtemelen. kıymetini bilin.

erasmus yapacaklara bir kaç küçük tavsiyede bulunacak olursam da;

-eğer ingilizce dışında yeni bir dil öğrenme gibi bi arzunuz varsa yerel halkın ingilizceyi yaygın olarak bildiği ve kullandığı bir ülke tercih etmeyin. böylece yerel dili öğrenmek zorunda kalacaksınız. diğer türlü insan kendini dil öğrenmeye veremiyor. (ben verememiştim en azından)

-önceliğinizi iyi belirleyin:
a) iyi bir üniversiteye gideyim, ilerde referans olarak kullanabileyim, hem de kaliteli bir eğitim alayım diyorsanız iyi bir üniversite seçin, ama diğer erasmus yapan arkadaşlarınıza oranla bir tık fazla ders çalışmanız gerekebilir. bunun bilincinde olun.
b) ben ders çalışmak istemiyorum diyorsanız da tercihinizi görece ucuz, daha düşük eğitim standardı olan ülkelerden yana kulllanın. böylece hem bol bol vaktiniz hem de bol bol paranız olur. eğer boş yapmak için iyi bir üniversiteye giderseniz geçmeniz gereken toplam kredi sayısını tamamlamakta zorlanabilir, hibenizin %20sini alamayabilir hatta üzerine geri ödeme yapmak durumunda kalabilirsiniz.

-gideceğiniz ülkeyi/şehri iyi araştırın. ikliminden, insanlarından bi haber gitmeyin . böylece sizi neyin beklediğini bilir ve hayal kırıklığına uğramazsınız.

- kalacak yer ayarlama işlerini kesinlikle son ana bırakmayın, genelde okulların anlaşmalı olduğu yerler oluyor. onu kullanın. kendiniz de bulabilirsiniz elbet, ama çok daha zorlu bir süreç olur.

benim söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. hollanda/delft özelinde sorusu olan olursa cevaplayabilirim
devamını gör...
nedense bu başlık aklıma erasmus muharremi getirmiştir.
devamını gör...
hayali olup da parası olmadığı için gidilemeyen yerdir.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"erasmus" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim