bayan denildiği zaman o kadar önemsemeyen, kadın ve erkek eşitliğini savunan kişidir.

ülkemizde feminstlerin kırmızı çizgisi "bayan değil, kadın" olduğu müddetçe hiçbir şey başaramazlar. daha büyük düşünmeleri lazım. ve sadece kadın feministler yoktur, erkek feministler de vardır.
devamını gör...
sevgili bulamayan kadınlar topluluğu.
devamını gör...
allahın akıl fikir vermesi gereken topluluk.
bir insan kendi kendiye nasıl çelişir.
ayrıca
(bkz: bayan değil kadın)
devamını gör...
öncelikle ‘de-da’ ekinin nasıl kullanılması gerektiğini öğrenelim.
feminist denilen kişi, feminizm hareketinin savunucusudur. feminizm ilk olarak birinci dalga yani radikal feminizm olarak ortaya çıkmıştır. ilk feministler fazlaca radikal ve sertlerdir bu nedenle. erkek düşmanlığı olarak görülür fakat 19. yüzyılda kadının belirgin biçimde hukuken insan olarak dahi görülmeyip ikincil konumda olması, erkeğin ise antik yunan’daki anlayışla ‘vatandaş/yurttaş’ olduğu dönemde, bu radikal hareketin gerekliliğini gözler önüne sermektedir.
maalesef günümüzde çokça saçma olay dönmektedir feminizm adı altında. örneğin eşitlik istiyoruz deyip pozitif ayrımcılık bekleyen kadınlar, feminizmi 21. yüzyılda hala erkek düşmanlığı olarak algılayanlar gibi bir sürü içler acısı örnek verilebilir.
ayrıca ‘bayanlar ve baylar’ gibi bir kalıpta bayan kelimesinin kullanımı sorun teşkil etmez fakat birine cinsiyet olarak ‘erkek’ derken, karşı cinse ‘bayan’ diyemezsiniz. hala olayın basit bir ‘kadın-bayan’ kelimesinden ibaret olarak görülmesini de bilgi eksikliğine bağlıyorum. çünkü onun dışında ısrarcı bir cahilliktir, başka bir açıklaması yok.
devamını gör...
ulkemizde bu kadar yanlis anlasilan bir ideoloji daha yoktur. fiziksel esitlik iddia edilmiyor, zaten bu mumkun de degil. ama 21. yuzyilda bir insan cinsiyeti yuzunden mobbinge veya siddete maruz kaliyorsa medeniyetimizi ciddi olarak sorgulamaliyiz. ayni isi yaparken neden daha cok caba sarf etmek zorunda kalalim, ayni mevkiye gelmek icin neden daha cok ugrasmamiz gereksin? cinsiyetleri degerlerine gore siralamiyoruz. sadece hakkimiz olan degeri istiyoruz.
devamını gör...
türkçe kelime manası 'dişilci' olan hede.
devamını gör...
ataerkil düzen karşısında kendini varedebilme savaşı veren kadın özgürlüğü öğretisi.
devamını gör...
memlekette gerçekten çok yanlış anlaşılan ideoloji. kadınların da erkeklerle eşit haklarla yaşaması gibi demokratik bir sebebi varken, ülkede "kadınsa haklıdır, kadınsa doğrudur" kafasına büründü ve erkeklerin hakkını da ihlal etmeye başladı.

devamını gör...
feminizm erkeklere ölüm ya da erilliği ortadan kaldırıp sokaklarda rahatça sütyensiz gezeceğiz gibi bir şey değildir. feminizm kadınların üzerlerinde çok ağır bir yük olan toplumsal rolleri reddetmesi felsefesidir ve aksine çok faydalıdır. temizlik, yemek, bulaşık ve çocuk bakımı gibi işlerin kadınların asli görevleri olmadığını savunur. kadınla erkek sadece biyolojik olarak eşit değildir. nasıl ki kadının evin hizmetçisi olmadığını savunduğu gibi erkeğin evin finansal kölesi olmak zorunda olmadığını da savunur. kendi özgürlüklerini savundukları gibi erkeklerin haklarını da savunurlar. feminizmi savunan çok sayıda erkek vardır aralarında çok önemli isimler vardır.

feminizm devletler tarafından toplumun köküne dinamit koyduğu için düşman ilan edilmiştir. eğer kadın evliliğe ve doğal olarak çocuk yapmaya yanaşmaz ise kapitalist sistemin işleyen tüm çarkları çökecektir. bu tasarlanmış sistemde kadın kilit rol oynamaktadır. bu yüzden toplumları kurtaracak olan gerçek manada eğitimli ve kültürlü kadınlar olacaktır. nafaka mevzusu bile buna bir örnektir. nafaka ile para, erkekten boşansa bile parayı erkeğe göre daha çok harcayan çünkü daha kolay manipüle edilebilen kadına aktarılmaktadır. sınırsız nafaka kadınların insanlık onuru için kara bir lekedir. kendi ayakları üzerinde duran kimseye muhtaç olmayan ekonomik özgürlüğünü kazanmış bi kadın olmak tüm kadınların ideali olmalıdır.

feminist kadınlara naçizane tavsiyem gerçekten özgür mü olmak istiyorlar yoksa erkeklerin ellerinde bulundurduğu gücü mü istiyorlar bunu kendilerine sorsunlar. maalesef kadınlar gittikçe erkekleşiyor erkekler de kadınlaşıyor. kendi öz benliklerinizi koruyarak bu felsefeyi devam ettirmek gerektiğini düşünüyorum.
devamını gör...
10.
bir zamanlar kadın erkek eşitliğini savunanlara verilen isim. kadın erkek eşitliğinden kasıt kadının erkekle eşit hak ve sorumluluğa sahip olmasıdır. yani kadının erkekle eşit şekilde sosyal, ekonomik ve siyasal hayatta yer almasıdır.

ancak günümüzde feministlik kezbanlıktan ibaret.
devamını gör...
11.
ben erkeklerle eşit şartlar altında negatif ayrımcılığa maruz kalmayacağım bunun mücadelesini edeceğim diyen baş tacıdır.

yalnız lilith in surtukleriyiz tribinde olan, ilgi çekmek için mensurtasyon kabindaki kanı gösteren, kendi sevisince özgür aşk , erkek sevisince feodal ataerkil bid bıdı yapanların dan ise tiksiniyorum.
devamını gör...
12.
feminizm her zaman kadınlar için bir gereklilik olmuştur. her dönem de kendi hakları için savaşmak zorunda kalmışlardır 1929 da ki ekonomik bunalımda ilk işten çıkarılan yine kadınlar olmuştu. şuan da türkiye'de kadınlar çok mu önemseniyor sanki, her gün bir kadın cinayeti haberiyle uyanıyoruz. şimdi bu kadınlar mücadele etmesinde ne yapsın, hem eşitlik için hemde en temel hakları olan yaşama hakkı için mücadele ediyorlar.
devamını gör...
abicim bu ülkede çok şey yanlış anlaşıldı.buda onlardan biri bak mesela twitter da bakın feministlerin tavırlarına resmen erkek düşmanlığı yapıyorlar.sürekli linç kampanyaları yapıyorlar ve ileride daha çok zarar görecekler neden ? çünkü destek kaybediyorlar.
devamını gör...
toplumsal cinsiyet eşitliğine önem veren, herkes için eşit hak ve özgürlük talep eden,toplumun herkes kesiminden insanın aynı derecede insan olduğunu savunan ideolojidir ki bence herkes feminist olmalıdır cinsiyet fark etmeksizin
devamını gör...
doğaya ve bilime aykırı hareket eden her ideoloji mensubu gibi yobazdır. aynı şey sosyalist ve komünistler için de geçerli ki mantık prensipleri genelde aynı çalışır.

bir feminist ile ilmî bir tartışma nâmümkündür. feminizm, ikinci dünya savaşından sonra fikri zeminini kaybedip, yobaz bir külte dönüşmüştür. sloganı fikir sanan mensupları toplumda toksik bir etki yaratır. herhangi bir mantıkî zeminde uzlaşmak da imkansızdır.
devamını gör...
feminizm denen alçak bir fraksiyonun müridi kişidir. yazıktır ona. ama yine de kendi bilirdir.
devamını gör...
eşitlik harici herşeyin olduğu ve kilo veremeyen kadınlar topluluğu...
devamını gör...
aslında bir çok alt dalı olan bir ideolojidir. teorileri bilmeden konuşmak pek akıl kârı değildir. genelde de ülkedeki feministler erkekler tarafından "feministler şöyle yapmalı böyle yapmalı" diye eleştiriye uğrarlar. ironiktir.
devamını gör...
kadın erkek eşitliğini savunan kadınlar topluluğu.ama eşit sorumluluklara ne kadar yanaşırlar orası soru işareti işte.eşitsek eğer aynı şeyleri yapabilmemiz gerekiyor değil mi?yoksa sen feminist değilde feminazi misin?
devamını gör...
ya yanlış anlaşılır ya yanlış savunulur ortası çok nadirdir
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"feminist" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu online yazarlar kütüphaneden kitap talep et kulüpler normal sözlük rehberi puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim