çok kullanılan bir hitap. olana olmayana...
devamını gör...
fetöcü yalaması hitabı.
devamını gör...
(bkz: öğretmenim)
devamını gör...
ankara'da hoca/öğretmen olmasanız dahi seslenme sözüdür.
devamını gör...
eğitimli eğitimsiz varlıklı varlıksız ve daha birçok bağlamda ayırdı olmaksızın şu hayatta karşılaşılan her insandan iyi veya kötü bir şeyler öğrenileceği felsefesine dayanan yerel bir hitap şeklidir. özellikle (bkz: ankara) da veya üniversite şehri denilen illerde duyulma ihtimali fazla olan bir sözcüktür. ayrıyeten üniversite öğrencileri jargonunda yer alan bir sözcüktür. artık öğretim görevlinize öğretmenim demezsiniz çünkü "hocam" sözcüğü vardır.
devamını gör...
korsan oyun sitelerindeki yorumlar kısmındaki insanların birbirine ve admine hitab şekli ayrıca fm (football manager) oyuncularınında birbirine hitap şeklidir sanırım çoğu teknik direktörü küçümseyip "kesin bu fm oynamıyordur" dedikleri için olabilir
sevdikleri içinde tam tersi tabii.
devamını gör...
hoca camide
(bkz: hayat bilgisi)
devamını gör...
ilk zamanlarımda yabancı birinden duyunca öğretmen olduğumu nerden biliyor ki diye düşünmeme sebep olan hitap şekli.
devamını gör...
hızlı şehirleşme, kültürel gelişmişliğin zayıflığı ve toplumda hitap kültürünün hälä tam olarak yerleşmemesi nedeniyle ortaya çıkan garip durum.
devamını gör...
10.
nedense bizim kültürde hep bi hitap takma durumu var yapmazsak eksik hissediyoruz
(hocam,reis,aga,üstad, oglim)
devamını gör...
11.
odtü'den tüm ankara'ya yayılmış olan hitap şeklidir. en mantıklısıdır zaten. kullanıldığında aynı anda hem samimi hem de mesefeli olunur.
‘herkesin herkesten öğreneceği şey vardır.’ ilkesine dayanır.
cinsiyet, yaş, makam, rütbe ayırt etmeksizin özellikle tanımadığım insanlara kullanırım.
devamını gör...
12.
aslında güzel bir hitap biçimidir, şahsen metin2 oyununda ticaret yapılan kişiye genelde böyle hitap ederim
devamını gör...
13.
odtü ceng okuyan insanların ağzından düşürmediği kelime.
devamını gör...
14.
30 kasım itibari ile şahsıma kullanılacak olan sözcük.
devamını gör...
15.
öğretmene veya herhangi birine hitap şeklidir.
devamını gör...
16.
yaz tatilinde kuran kursuna gidip hocam demeye alışırsınız ve ilkokul öğretmeninize yanlışlıkla hocam dersiniz ve 'hoca camide!' cevabını alırsınız...
devamını gör...
17.
(bkz: odtü)
devamını gör...
yazılı veya sözlü olarak maruz kaldığımda "camidekini deeee, okuldakini deeeee..." diye düşündüğüm başlık.

tek bir kelime ile 657'ye bağlı iki güzide topluluğu pis emellerime alet ediyorum.
devamını gör...
çıkışı, yayılışı ve halen en sık kullanılan yeri odtü olan bir hitap şekli. çıkartan ise bir odtü'lü değil, ama odtü'lülerin kendileriyle epey özdeşleştirdikleri ve kendilerinden birisi olarak kabul ettikleri bir figürdür: deniz gezmiş. istanbul'da aranması üzerine odtü'ye saklanmaya gelen deniz gezmiş'in herkese "hocam" diye hitap ettiği, o dönemi yaşayanlar tarafından çokça aktarılmıştır. deniz'in bu hitabı, kısa sürede diğer odtü'lü sosyalist öğrencilere yayılır. kullanılışının altındaki sebep; toplumdaki herkesin bir diğerinin hocası olabildiği, ve herkesin bir diğerinden mutlaka öğrenecek bir şeyleri olduğu anlayışı üzerinedir. bu düşünceye benzer bir yaklaşım aslında odtü'nün mezuniyet törenleriyle resmileşmiştir de; mezuniyet kepi takılmaz. bu, insanın hiçbir zaman mezun olmayacağı, yaşamı boyunca sürekli yeni bir şeyler öğrenmeye devam edeceğinin bir sembolüdür. deniz'le başlayıp kısa sürede tüm odtü'lülerin ağzına yerleştirmiş, oradan da kısa sürede ankara'ya yayılmıştır. bugün, ankara'da alakalı alakasız yerlerde birçok kişi, esnaf, taksici, bakkal, öğrenci, iş adamı vs.'nin ağzından bu lafı duyarsınız. yine de, odtü içerisinde ve odtü'lüler arasında kullanıldığı kadar hiçbir yerde kullanılmaz tabi.
devamını gör...
kepaze bir hitap şekli. yaşını başını almış koca koca kadınlar dahi kullanıyor lan. nereye kusacağımı şaşırdım.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"hocam" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim