1.
can korkusundan yıldız sarayından çıkamadığı için baykuş olarak adlandırılan, osmanlı devleti'nin en çok toprak kaybeden padişahı olma şerefine erişmiş, hükümdarlığı sırasında hürriyet, burun*, adalet, müsavat, ıslahat, vatan, deli gibi kelimelerin gazetelerde hatta sözlüklerde kullanılmasını yasaklatan ulu hakan.*

ek: (bkz: normal sözlük moderatörlerinin kafalarına göre başlık taşıması)
devamını gör...
sanırım bu adamı en net anlayanlardan biri atatürktür. kabaca bakıldığı zaman siyasi tavırdan ekonomi hatta eğitime karşı yaptıkları çok benzeşmekte.
devamını gör...
trt dizisindeki kesinlikle değildir. gayet avrupaidir, kaygı bozukluğu üst düzeydir. düzenbazdır, beni seçin anayasayı ilan edeceğim der, seçildikten sonra hazırlayanları uzaklaştırır hatta yok eder. yaptığı çok iyi işler vardır elbette özellikle eğitim konusunda fakat bir o kadar da yıkımlar meydana getirmiştir.
devamını gör...
yıkılmakta olan bir devleti ayakta tutmaya çalışmış, fakat dönemin şartları yüzünden başarılı olamamış sadece geciktirebilmiş bir yöneticidir. osmanlı'nın güçlü dönemlerinde başa gelmiş olsaydı her şey farklı olabilirdi.
son gerçek osmanlı padişahıdır bence.
devamını gör...
kaygı bozukluğu ve avrupai olduğu doğrudur lakin , anayasayı ilan ettikten sonra meclisi kapatmasının sebebi , meclisin yahudi , ermeni , yunan kaynamasıdır. hal böyle olunca o meclisten devletin menfaatine bir karar çıkabilir mi? çıkamaz. yoksa adam neden meclisi gidip kapatsın yahu? üstelik her an tahttan indirilme korkusu olan bir adam. kardeşleri gibi piyon olurdu. iyi bir yönetici midir orası tartışılır.
devamını gör...
(bkz: devr-i abdülhamid-i sani)
devamını gör...
sağcı siyasetçilerin en iyi başardığı şey halkın anlayacağı dilden yalanlarını empoze etmek. bu kişiler bilgiyi iletmekle ilgilenmezler. romantizmi kullanarak hikaye anlatırlar, gerek dergahlarında, gerek youtube'da, gerek tv'de. bu hikaye anlatımında gerçeğin önemi yoktur, duyguların önemi vardır. mesela bir padişahın hiç toprak kaybetmediğini söyleyebilirsiniz bu hikayede. halbuki kıbrıs adasını, mısırı, sırbistanı kaybetmiştir. bu hikaye anlatıcıları kitap yazmakla ilgilenmez, yazsa dahi büyük puntolarla, resimlerle süsler ve kaynak göstermeyi gerek görmezler. çünkü hitap ettikleri kitleyi çok iyi biliyorlar.
devamını gör...
ne denildiği gibi büyük bir imparatordur ne de kötü bir yöneticidir. olması gereken kişidir.
devamını gör...
ne iyi ne kötü, abartılmasını doğru bulmadığım şahsiyet, zamanında yaşadı ve öldü.
devamını gör...
osmanlı imparatorluğu'nun 34. padişahıdır. osmanlı'nın ömrünü uzatmaya çalışmıştır fakat bu uğurda mısır, kıbrıs, girit, tunus, bosna elimizden çıkmış, karadağ, sırbistan, bulgaristan ve romanya bağımsızlığını ilan etmiştir. ruslara kars, ardahan civarını bırakmıştır. padişah olduğunda biriken borca bir o kadar daha borç eklemiş, ülkenin zaten bozuk olan ekonomisini daha da bozmuştur. lakin imparatorluğun ömrünü az da olsa uzatmıştır. allah rahmet eylesin.
devamını gör...
mustebittir. yaşadığı dönemde her cenahtan insanı kendinden tiksinme konusunda birleştirmiştir. paranoyak ve katildir. mithat pasa gibi bir adamı sinsice bogdurtmustur. nefret ederim. ayrıca paragozdu.
devamını gör...
osmanlı sevicilerin nedense en çok sevdiği padişahtır. hadi fatih sultan mehmet ve kanuni sultan süleyman anlaşılır bir şey ve başarıları küçümsenemez. ve bunu herkes, çoğu kişi kabul ediyor. ama iş 2. abdulhamid'in zamanında en çok toprak kaybedilmesi ve baskıcı bir yönetim olmasına gelince seviciler bunu kabullenmiyor nedense. arkadaş, tamam o da bi devlet adamıydı, iyisiyle kötüsüyle geldi geçti. fakat onu bugün ''ovv, yok böyleydi, yok şöyleydi,'' dersen, kusura bakma senin keşine güler geçerler. yanlış politikaları yüzünden, daha doğrusu osmanlı devleti'nin genel bir problemi olan ve yıkımın en büyük nedeni olan, her çeşit miletten insanı toplayıp, her bir vilayete dağılıp, sonra da bir milliyetçilik ateşiyle hepsinin başkaldırıp bağımsızlık savaşı istemesi, bir devletin çöküş en büyük nedenidir işte. atatürk'e, ona buna bahane bulmayın. saraylık, selamlık, her bir şehzadeye bir ordu hizmetçi, rakkaseler, eğlenceler, arap vilayetlerindeki şeyhlere değerli hediyeler ve binlerce gereksiz masraf yüzünden bitmedi mi bu osmanlı devleti? daha atatürk doğmadan imparatorluk büyük bir çoğunluğunu kaybetmiş, sonra da utanmadan atatürk'i, cumhuriyeti sorumlu görürler. şimdi de aynısı olmuyor mu? her türden, ne idüğü belirsiz insanı soktuk ülkeye. sonra da işidi, deaşı, afganı bilmem nesi doldu ülke. yarın bir gün kötü bir şey olsa bunların ahde vefa mı göstereceklerini zannediyorsunuz?
devamını gör...
osmanlı'ya kıbrıs dahil 1,6 milyon km kare toprak kaybettiren kızıl sultandır. yok ingiliz elçisi tokatlamış da bilmem ne. sen o zamanın süper gücü ingiltere'nin elçisine tokat atacaksın ve bu yanına kar kalacak. hadi canım sende...
devamını gör...
kendisi hakkında değerlendirmeleri onun döneminde yaşamış insanların hatıralarından, yazdıklarından okunursa gerçekten ne olduğu daha net anlaşılacak padişah.. tabi ki katkıları yaptıkları olmuş ancak yapmadıkları yapamadıkları da ortada.. tarihi dizilerlerle yazmak çok ama çok yanlış..
devamını gör...
600 yıl boyunca dünyaya hakim olan imparatorluğu yıkıp, geriye, türkiye cumhuriyeti'ne borç bırakıp kaçan adamlara, ' han-hun' gibi sıfatlar takıp, yücelten başlıklar...
devamını gör...
kokoreç gibidir kendisi. seven çok sever sevmeyen hiç sevmez.
koskoca adamı kokoreçe benzettik ayıp yahu.
devamını gör...
tahtta olduğu sürece istibdat dönemi denen, kendi gölgesinden bile korkan padişahtır. burnunu sevmediği için burun kelimesinin kullanımını yasaklayan, istihbarat konusunda deliliğe varan gelişmeler yaratan, topraklarımızda basına sansürü ilk kez getiren isimdir.

son dönemlerinde, insanlar kellesinden olmamak için jön türkler'in azımsanamaz başarılarından en ufak bir havadis vermemişlerdir. 2. abdülhamid, korkusundan saraydan dışarı çıkamamış ödlek bir imparatordu. gel zaman git zaman, yarattığı sansürlü, doğruyu söyleyemeyen basına kendi bile inanmıştır. tıpkı nazi propaganda bakanı goebels'in asparagas bilgilerle adolf hitler'in beynini yıkaması gibi...

bu adamı öveceğinize gerçek osmanlı padişahlarını övünüz. fatih, kanuni, yavuz gibi imparatorlar varken böyle korkak bir insanı niçin översiniz?

ayrıca, dünyaya hükmedebilecek kudretteki donanmamızı haliç'te çürüten liderdir. üç tarafımız denizlerle kaplı, bambaşka yerlerde olabilirdik. yazık.
devamını gör...
abdülaziz han'ın bin bir emekle kurduğu dönemin en büyük donanmalarindan birini haliçte çürütmüştür. niye? saltanatım sallanmasin, tahttan indirmesinler diye! tahta geçme koşulu olan meşrutiyetide bu yüzden, 93 harbini bahane edip kaldırdı zaten. halbuki o donanma kullanılmış olsa ne egede güç dengesi yunan ve italyan lehine bozulurdu ne de kıbrıs vs gibi yerleri adeta hediye etmek durumunda kalmazdık. bir monarkın paranoyası belki de koca bir devletin sonunu getirdi.

devletin ömrünü 30 sene uzattı diyen var bir de! o uzama tamamen ingilizlerin geçtiği bir kıyaktır, o da kara kaşımıza değil tabii. ingiliz donanması olmasa zaten rusya imparatorluğu neredeyse topkapı'ya kadar gelmişti. ingiltere koca imparatorluğu tek başına ruslara veya almanlara yedirir mi? ruslar ayastefanos'a anıtı dikip gittiler! ingilizler öyle istedi öyle oldu!
devamını gör...
saltanat sürdüğü 33 yıllık istibdat dönemi boyunca neredeyse mevcut türkiye cumhuriyeti topraklarının 2 katı (yaklaşık 1.6 milyon km2) toprak kaybettiği halde, sevenleri tarafından dönemi boyunca toprak kaybetmediğine inanılan osmanlı padişahı.
devamını gör...
trt'de gördüm geçen dedim bi izleyeyim dedim. neyse baktım adamın haremi yok. olm haremsiz entrikasız osmanlı dizisi mi olur ey ahali bu nedir. sen silahsız kurtlar vadisi çekebilir misin yahu edep...
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"ikinci abdülhamid" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim