1.
hbr.tk/blhUb3 ilginizi çekebilecek bir röportaj bırakıyorum efendim
devamını gör...
evrimi, tanrının yokluğununa kanıt olarak sunan ateistlerin ve evrim varsa tanrı yoktur söylemine karşı, evrimi reddeden teistlerin anlamak istemeyeceği kabul ettiğim çelişmeme durumu.

evrim vardır. gözlerimizle görebileceğimiz kadar yakındır. şu fotoğrafa bakın. ehehehe ne kadar benziyoruz değil mi?

evrim var ama ya yaratılış? sayın inanan arkadaş, hoca ve şeyhler seni korkutmasın. bu evreni tanrının yarattığını düşünüyorsan evrenle ilgili gerçekleri kabul etmekten tırsmayacaksın. çelişki görüyorsan bildiklerini sorgulayacaksın.

"allah ademi topraktan yarattı." burada allah'ın yerden bir parça toprak alıp insana benzeyen şekle sokup üflemesi ile o toprak şeklin aniden kalbi olan, akyuvarları olan, insana dönüştüğü mü anlatılıyor? yoksa yaratılan insanın hammaddesinin toprak olduğuna mı işaret ediliyor.

insan evrim ile olgunlaştı. homo sapiens olacak kıvama geldi. allah tarafından ademlik bahşedildi. indirmiş de olabilir, aralarından seçmiş de olabilir. ya da adem tüm sapienslere verilen isimdir.

bize anlatılan yaratılış nasıl açıklanır? eğer daha önce insan yok ise sadece adem ve havva var ise kaçınılmazdır.

bununla ilgili buraya uzun uzadıya destekleyici metinler ya da destekleyici ayetler yazılabilir. fakat zaten yazdıklarım benim fikrim değil. araştırılacak kadar ilginç bulunuyorsa zaten nette kaynak bulunabilir.

duam allah önyargısız duru bir beyinle gerçeği öğrenmek isteyene yardım etsin.

ben de size iki adet link bırakayım.

bir müslüman evrimci olabilir mi - caner taslaman(ücretsiz pdf indirilebilir.)

celal şengör'ün de konuk olduğu tv programı(eski bir programdır. oradaki müslümanların evrime bakış açısını değerlendirebilirsiniz)


edit: evrimi kabul eden her kişi ateist olmak zorunda mıdır? evrim teorisi allah'ın varlığı ya da yokluğu hakkında bilgi mi veriyor? islama güncelleme de gelmiyor zaten yüzyıllar öncesinden evrimi destekleyici felsefi çıkarım yapan bir dolu islam bilgini var. bir müslüman illaki evrimi reddetmek zorunda değildir.
devamını gör...
yazıyı okuyunca çelişmediğini birebir gördüm. arkadaş sağolsun.*
devamını gör...
hiçbir kutsal kitapta evrim olmadigina göre yalan olan önerme.
devamını gör...
müslümanların ilk homo-sapiensi ilk insan kabul etmesi durumu. bu durumda bizden pek farkları olmayan homo neanderthaller hayvan durumuna düşer. yine inançlıların kendini yüceltmesi işte. yine müslümanların her şeyi kur'ana adapte etme çabası.
devamını gör...
caner taslaman'dan sonrasını okumadım.
devamını gör...
gerçek ile çelişmesini engellemiyordur.
devamını gör...
hoş görünmek adına, karşı cenahın teorisini bile onlardan daha çok sahiplenmek.. işte bu maymunluktur.

bakara 30 ve 31. ayetler.
müminun 12. ayet
net- balçık ve insan, öyle yok homo vay sapiens falan demiyor.
devamını gör...
dinlerin de içinde bulundukları çağa ayak uydurmak için evrim geçirdiğini kanıtlayan başlık.
devamını gör...
ne yazık ki bilimi yeni bir din olarak gösterme çabaları var.
devamını gör...
her kafadan bir ses çıkan bir kitabı rehber olarak ele alamayız bunu kabul edin.

evrim kuranda olsa da olmasa da bu hiçbir şeyi değiştirmeyecektir. sen burada kuranı rehber edinirken, japonya'da kişiler bir çok tanrıya inanıyor.

maasai mara kabilesi ise bambaşka bir şeye inanıyor.

bilim ilkelerini senin tanrına mı, maasai mara'ya göre mi iran'ın şii inancına göre mi alacağız ?

bilim evrenseldir. şili de değişmez ya da katar'da.

celal şengör'ün dediği gibi : birbirini yalanlayan inançlar ile bilim yapamazsınız
devamını gör...
islam'a bir update daha gelmekte olduğu izlenimi veren saptama.
devamını gör...
ıslam evrimle celisir, celismez olur mu? taban tabana zitliklar mevcut. bu insanin hangi turden evrildiginin cok cok otesinde...

ıslamda insan uc ogede tanimlanir, ruh, beden ve nefistir. ruh ve nefis birbiriyle baglantili tanimlamalardir, beden ise anotomik yapisina verilmis adlandirmadir. islam inancina gore, cenin anne karninda olusum icerisindeyken ruhu uflenir, kaderi yazilmaya baslar. ınsanin yaratilis evresi bu sekildedir.(hz adem haric). evrim teorisine gore de ruh kavrami yoktur, sadece bilinc vardir. bilinci ise "beyindeki norolojik faaliyetlerin butunu" olarak aciklarlar. yani bu iki inanc birbirlerinden bu noktada kesin kez ayrilirlar. bunun disinda islamda, insan yaratilanlarin en mukemmelidir, insana yuklenen anlam diger canlilardan onu ayirmakta. ınsan yaptigi her eylemin hesabini vermekle yukumludur ama hayvanlarda boyle bir durum soz konusu degildir. dunyanin merkezi insandir kisacasi... evrim teorisinde ise insan doganin merkezinde degil, dogal seleksiyon icerisinde sadece doganin bir parcasidir. diger canlilardan fiziksel ve algisal ayristirmalar disinda bir farkliligi yoktur. ıste bu iki maddelik farkliliklar, iki inanci birbirinden siyah ve beyaz gibi ayristirmaktadir. kesistikleri noktalar yokmu kesinlikle vardir. ornegin hayvanlarin yasamlarini surdurebilmeleri icin zamanla turlerinin degisim gecirdigini soylemek islama aykiri degildir. hatta cok bilinmez ama darwin'in evrim teorisindeki bir cok iddiasini 1000 yil oncesinde islam dusunurleri zaten teorilemislerdi...sozun ozu diyebiliriz ki;
-her iki inanc aslinda bir varsayimdir, henuz ispatlari tam manasiyla gerceklestirilemez.
-her iki inancin zitliklari da mevcuttur,
-her iki inancin onaylayabilecegi ortak goruslerde bulunmaktadir. ama islam inancini benimseye bir musluman evrim teorisini tam manasiyla kabul edemez, ederse musluman olmaz. bu bir gercektir.
devamını gör...
din olgusu inanç meselesi. bence hiç arada bağ kurnaya çalışmayın.
devamını gör...
kur’an’da halden hale geçirilme ifadesi vardır. bunu hem madden hem de manen yorumlamak mümkün. ayrıca buradaki ve oradaki zaman ayrımı. dünya altı günde yaratıldı ayetinin önüne arkasına bir bakın, oradaki bir gün buradaki kaç zamanmış. şimdi dünyadaki uzun uzuuun zamanlar (bin yıllar) oradaki bir an’da oluyorsa herkes boşuna konuşuyor. akıl henüz tam kapasite çalışmıyor. bir kere hala konuşuyoruz telapatik bir düzeye geçemedik.

eski efsanevi uygarlıkların mesela mu kıtası ruhbanları, sümer tabletlerinde bahsi geçenler.. ya hu eskiden uçan tipler devler ışınlananlar maddeleri hareket ettirenler hikayeler bitmiyor. azıcık bir doğruluk içeriyorlarsa tüm tarih ve bilimsellik yerle bir. ha tam tersi gerçekten evrim varsa yobazlık hooop çöpe.

bence sağlama şart. hem tümevarım hem de tümdengelim yöntemi ile sorgulamak ve düşünmek gerek.

fıtrat yoktan varolmayı tanımlayan kavram. bir pıhtıdan yaratılma, rahim duvarına asılı kalma, ki burada not düşelim ana rahmi kainata benzer beyin de öyle, yani ana rahminde de bir evrim var doğada da ama insanı bundan ayıran şey ne? yeni nesillerin evrim gereği yirmilik dişlerinin çıkmıyor olmasını kabul edebiliriz ama evrim yok öyle mi? evrim teorisi adı üzerinde teori, her an yeni bir bilgi gelebilir. evrim bahsi geçtiğinde maymun değil de hem uzayda hem dünyada olmazsa olmaz değişim ve dönüşümden bahsedildiğini anlayabilsek belki de bir kaç yüz yıl idare eder bizi bu bilgi ne dersiniz? düşünmek ve sorgulamak bilmediğini bilmekle başlar. çok bilmişlik yerine az ve öz olan basit bilgilerle düşünmenin ne kadar değerli olduğunu anlamak pek çok bilinmez için kafidir.

sanırım insanın akledemediği şeylerden biri akıl kapasitesinin yetmediği konularda kesin yargılarla konuşmak. bunu yapmanın yanlışlığı da yine kur’an’da bahsi geçen önemli bir konudur.

bilim her an bir öncekini yıkarak yeni bir kanıtla geliyor. din ise uyarıcı bir kitap olduğu vurgusu yapılmasına, sürekli akledin üzerine düşünün denmesine rağmen ne yazıyorsa odur algısına sıkışıyor ya da yobazların elinde haklar ve yasaklar kitabı muamelesi görüyor. hele kadın bahsi geçince çok celalleniyorum. ya hu kutsal kitaplar insan içindir, nefsi yenip kamil olma yolunu gösteren bir uyarıcı kitaptır. bunu sağlayacak yaşam felsefesini anlamak ve uygulamak herkesin kendi tercihidir. biyoloji bilmeden, insanın aynı anda iki cinsiyetin de özelliklerini kendi içinde taşıyor olmasına dair gerekli bilgileri toplamadan öldürülmesi dövülmesi gerekeni içinde değil de dışında aramak nasıl bir egonun ürünüdür bilemiyorum. zaten o yüzden olacak ki eskiden belli bir düzeye gelmeyen belli sınavları geçemeyenlere kutsal bilgiler öğretilmezmiş.

neyse mevzuya dönersek tüm kainatı içinde barındırdığına inandığımız bir kutsal kitabı, kainata dair henüz burnumuzun ucunu (arkeoloji tarihi kaç bin yıllık? dünyadan bilim insanları uzayın ne kadarını görüyor?)bile göremiyorken anladığımızı iddia etmek, bu kadar büyük bilmişlik ya da tam tersi bilimin yarın ne diyeceğini bilmeden kitapla ortak bir zeminde buluşamayacağı yargısı. bilemiyorum çok bilgi girişinden beyinler error veriyor olabilir mi acaba? şu ilk başta bahsettiğimiz halden hale geçişi şahsınızı ilgilendiren mikro düzeyde ve manen ele alırsak aman diyim dikkat edin. aşağılara düşmeyin. *
devamını gör...
birçok bilim insanı tarafından kabul gören ilk homo türü olan homo habilse karşılık; kuran ve diğer tüm ilahi olduğu söylenen kitaplar homo sapiensin yani adem ve havva'nın ilk insan olduğunu kabul eder. evrimin bir gerçek olduğunu görmek için o kadar eskiye gitmeyelim diyorsanız da en son nesli tükenen homo türü neandertalleri araştırmanızı önerebilirim. onlara neden bir kitap inmedi? dini kitaplar onlar hakkında da bilgiler vermiyor zaten 3.8 milyon yıllık homo tarihine bakarsak sadece son 40-50 bin yılda din oluşumu olduğunu görürüz.
devamını gör...
adem balık mıymış? ha tamam o zaman.
devamını gör...
iki tarafı da yalamaya gerek yoktur.
semavi dinlerin inancı dogma kavramlardan oluşurken; evrim bilimsel çalışmalar ve kanıtlarla araştırılan bir teoridir.
devamını gör...
röportaj yapılan zat-ı muhterem duralı hoca yıllar evvel kanal 7'de (malum sitede kayıtları bulunuyor) 3 saate yakın evrim meselesini tüm boyutlarıyla anlatmıştı. programın sonunda mikrofonu eline alan bir kıt anlayışlı, sanki hoca hiçbir şey anlatmamış gibi abuk subuk şeyler söyleyip diğer katılımcıları ve izleyenleri çıldırtmıştı.
şimdi ise klavye başında oturan ve yorum yazma cüretinde bulunan çoğunluk o herif olmuş.
vah ki vah!!!

(hoca tüm felsefî meselelerle ilgilenip çalışmakla beraber asıl bölümü bilim felsefesi ve alt dalı biyoloji felsefesidir. türkiyede medyada evrim konusunda teoman hocanın tırnağı olamayacak şaklabanlar cirit atarken hocanın konuşmaları hakkında saygısızca ve aptalca -evet aptalca- şeyler yazanlara tahammül etmek mümkün değil. yeter, bir şeylerden de anlamayın da oturup bir dinleyin yahu, of!!!
devamını gör...
bilim ile din birbirine karıştırılmamalı yoksa din yenik düşer. din dogmadır bilimle hiçbir ilgisi yoktur. ondan dolayı kuran'da yerçekimini, evrimi aramamalı.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"islam'ın evrimle çelişmemesi" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim