istanbul’a taşınacak olanların merak ettiği maliyettir. anadolu yakasında kira+aidat+faturalar+ulaşım+mutfak maliyeti gibi zorunlu giderler ve kalan parayla diğer aya kadar geçinebilmek için ortalama maaş miktarı ne kadar olmalı, merak etmekteyim.
devamını gör...
anadolu yakası dediğimiz bölge bir anadolu gibidir, farklı semtleri de anadoludaki şehirler gibi, dolayısıyla hala arama filtrenizi daraltmanız gerekir dediğim başlıktır.

feneryolu, caddebostan, moda, fenerbahçe, koşuyolu gibi semtlerin evlerinin bir yıllık kirası anadolu’da neredeyse ev aldıracak kadar çok olabilir.
devamını gör...
tuzla, pendik, kartal, maltepe gibi nispeten daha uygun bir ilçede yaşama maliyetini merak ediyorum aslında.
devamını gör...
oncelikle farkli bir seceneginiz varsa istanbulda y a s a n m a z.

diyelim ki zorunlu,

tek basina yasayacaksaniz min 8 bin tl. kira fatura ulasim yeme icme alisveris vs her sey dahil.

krediye girecekseniz en az 15 bin tl.

rakamlar ayliktir.

ogrenciyseniz min 4500 tl yersiniz.
devamını gör...
büyükşehirde (ist.izm.ank) gibi şehirlerde yaşamanın maliyeti bir ömür dur, üç kuruş daha fazla kazanalım , daha rahat bir hayat yaşayalım diye ; aslında karşılığında hayatımızı veriyoruz, sağlığımızı, zamanımızı kaybediyoruz.
maddi olarak maliyeti en az 15 bin tl dir 4 kişilik bir aile için.
devamını gör...
asgari ücretle yaşanmaz burda siz nasıl yaşıyorsunuz diye soracaksanız. nefes alıyoruz o kadar hep içeriden yiyip borca içinde yaşıyoruz.
devamını gör...
5000 tl aşağısı yaşanmaz.
devamını gör...
manevi maliyetlerine gelirsek, gel gitli bir duygu duruma karşı esnek davranabilecek bir zihninizin olması büyük kazanç. çünkü sadece bir arkadaş buluşması için bile, levent-beşiktaş yolundaki trafikte neden evden çıktığınızla başlayacak ve ben kimim nelerden hoşlanırım, neden burada yaşıyorum gibi sorularla devam edecek bir sorgulamada kaybolurken, beşiktaşa vardığınızda denizin kokusu ve dalga sesi, üzerinde salınan güneş veya ayın şehre eşlik etmesi ve insan cıvıltısı ile mest olacağınız iyi ki gelmişim ve burada yaşıyorum diyeceğiniz milyonlarca ana hazırlıklı olun..
devamını gör...
ev arkadaşınız vs yoksa, 5k altı değildir. o da orta kalite bir semtte.

beşiktaş, beyoğlu, kadıköy, suadiye, caddebostan, fenerbahçe vs derseniz. 2k daha ekleyiniz. başka bir şehirden istanbul'a taşınmak zerre akıl karı değildir.

kaynak: doğma büyüme istanbul'lu
devamını gör...
kendinize ait bir eviniz yoksa maaşınız asgari ücret ya da 4000-5000 bandindaysa çevreniz ortaminiz yoksa çalıştığıniz ise eviniz ile arasında 1 saat ve üstü uzakliktaysa toplu tasimayla en iki araba gidiyorsaniz istanbul'da yaşamak size ceza gibi gelir. fakat kendi eviniz varsa özellikle eviniz bostancı erenköy beşiktaş kadikoy suadiye bakırköy zekeriyaköy göktürk acarkent beykoz konakları levent etiler gibi semtlerdeyse aylık kazanciniz 10.000 k üstüyse çevreniz ortaminiz iyiyse çalıştığınız sektör plaza vari islerse özellikle beyaz yakaliysaniz arabaniz varsa hele ki kredisi bitmisse istanbul'da tüm muzik sanat sosyal etkinliklerde yer alıyorsanız istanbul essiz bir sehirdir. istanbul'da yaşamanın maliyeti gerçekten sinirsizdir bir kısım deniz bile goremeyen yerlerde yaşar ve sosyal hayati yoktur bir sekilde hayatını devam ettirir. diger kesim ise satin aldıkları arabalar villalar yalilar ike çevresindeki zengin kişiler ile yoğun sosyallik yaşayabilir. istanbul'da öğrenci olmakta farklidir itu boğaziçi gibi unvlerde okursaniz üniversite ve sehrin sosyal yapısından dolayi katılacağınız yoğun aktivite programı olabilir. kısacası çok buyuk bir mega kenttir istanbul.
devamını gör...
istanbul'da yaşanmaz; olsa olsa 'yaşanmışlık' olur.
devamını gör...
kar etmekten vazgeçmiş zarar etmeyeyim yeter diyen küçük esnafın maliyetine eşdeğerdir.
devamını gör...
görece düzgün bir semtte, sıçan deliği kadar küçük olmayan, ahıra benzemeyen ve çok eski olmayan bir eve çıksanız takriben 30 ile 50 bin lira arasında bir kira bedeli ödemeniz gerekir.
aidat, faturalar, yeme içme masrafı, ulaşım masrafı, kişisel ihtiyaçlar, kılık kıyafet masrafı, sosyalleşme masrafı, spor salonu veya kurs masrafı filan dersek bunlar da en az 35 - 40 bin lira. yani aylık 100-120 bin lira bandında bir geliriniz varsa, normal bir insan gibi yaşayabilirsiniz. başka türlü nefes almanız mümkün değil. yazılımcı, cerrah, youtuber, influencer, tüccar, ceo, deneyimli ve yurt dışına sık sık gidip gelen bir mühendis falan kazanabilir bu paraları ancak.

standartları düşürüp: ebesinin şeyinde oturayım, sadece hayatta kalabilecek kadar yemek yiyip su içeyim, herhangi bir aktiviteye katılmayım, kafeye bile nadiren gideyim, sarma sigara içeyim derseniz masrafları yarı yarıya düşürebilirsiniz belki. böyle bir döngüye ne kadar dayanabilirsiniz, vücudunuz ne zaman alarm verir bilinmez tabii.
devamını gör...
artık istanbul'da yaşamanın maliyetinden ziyade yakında gerçekleşecek depreme odaklanmak gerekiyor. küçük denizde boğulacağıma büyük denizde boğulayım kafasında olan insanların göç ettiği, eski görüntüsünden eser kalmamış, yalnızca hızlı bir hayat yaşayıp düşüncelerden kurtulma isteğiyle kavrulan bir yerdir istanbul. evet, çok güzel bir şehirdir, yapılacak sınırsız aktivite vardır. ancak artık istanbul'da yaşamak yalnızca zenginlerin rahat edebileceği ve insanca yaşayabileceği şartlar ortaya koymaktadır. insan, sosyal bir canlı olmasına karşın istanbul'daki kaotik ortam sosyalliğin içerisinde büyük bir karanlık barındırmaya devam etmektedir. aritmetik nüfus ortalamasına dikkat ettiğinizde istanbul'da yaşamanın bir ayrıcalık değil çılgınlık olduğunu görürsünüz.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"istanbul’da yaşamanın maliyeti" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim