1.
demir çelik fabrikası kurulmadan önce köy olan il, 1941'de bucak, 1953'te ilçe ve 1995'te il olmuştur. plakası 78'dir, batı karadenizde bulunur.
devamını gör...
2.
üniversitesini halen okumakta olduğum (bkz: karabük üniversitesi) karadeniz şehri
devamını gör...
abisinin sözüyle meşhur olan il.
devamını gör...
türkiye 'nin hayalet şehri.
devamını gör...
saçma sapan bir şehirdir. safranbolu dışında hiçbir güzelliği yoktur. şehir merkezi çok küçüktür. ilçesi olan safranbolu'nun merkezi bile daha büyüktür. fabrika yüzünden her yıl yüzlerce insan solunum sıkıntıları sebebiyle yaşamını yitirir. temiz havaya ancak çam ormanları arasındaki köylerde rastlayabilirsiniz. şehirde yaşayan insanların neredeyse tamamı şehrin adının safranbolu olması gerektiğini söyler.
devamını gör...
aklımıza istemsizce demir ve çeliği getiren şehir.
devamını gör...
7. (tematik)
türkiye istatistik kurumu (tüik) verilerine göre nüfusu 243 614 kişi olan şehirdir.
devamını gör...
duman altı şehridir. üniversite ve demir çelik olmadan bir hiçtir.
devamını gör...
işin, emeğin, emekçinin kentidir karabük. ismi çalı anlamına gelen "bük" bitkisinden gelir "karaçalı" anlamında karabük denmiştir.
anadolu'nun her şehrinden göç almış 14 haneli bir köyden 200 bin nüfuslu bir şehre dönüşmüştür.
o küçümsenen şehir ve fabrika atatürk cumhuriyeti türkiye'nin ilk ağır sanayi kuruluşudur, şehridir. kurulduğu coğrafya o günlerin şartlarında olası savaş durumunda ulaşılması en zor engebeli dağlar arasında kalan bir bölge seçilmiştir ki bu durum şehrin yayılma anlamında genişleyememesine sebep olmustur.
ardından kurulan ereğli ve iskenderun demir çelik fabrikalarını kuran fabrikadır.
devamını gör...
84 yıl önce bugün demir çelik fabrikası'nın temellerinin atılışı ile kurulmuş, 1995 yılında il statüsüne kavuşmuş, türkiye'nin 78. ili, memleketim, çocukluğumu geçirdiğim ve heyvan gibi özlediğim güzide şehrimiz. 84. yaşın kutlu olsun iki gözümün çiçeği..
devamını gör...
12 saatlik otobüs yolculuğu. uyumuşum yine ankara'yı geçince. gözümü bir açıyorum fabrika dumanı. "oh bitti sonunda, geldik" diyorum.

aile yanından her döndüğümde, yolculuğun yorgunluğunu attığım ilk an gidip safranbolu'da bir çay içmişimdir. öğrenciler daha yeni yeni döndüğünden çok sakin olur oralar, bunu kaçırmak istemezdim.

şehri seven olur sevmeyen olur. ben orada geçen zamanı seviyordum, şehir mühim değildi.
devamını gör...
6 haziran 1995 tarihinde çıkarılan bir yasayla, karabük şehri merkez olmak üzere, eskiden kendisi gibi zonguldak'a bağlı bulunan safranbolu, yenice ve eflani ilçeleri ile çankırı'ya bağlı bulunan `ovacık` ve eskipazar ilçelerini içine alarak kurulmuş olan türkiye'nin 78. ilidir.

cumhuriyet tarihi boyunca, zonguldak'taki ve kastamonu'nun küre ilçesindeki kömür yataklarına yakın olması açısından demir-çelik sanayiinin önemli merkezlerinden biri olarak gelişen karabük şehri, cumhuriyet dönemi öncesinde ise safranbolu'nun beldelerinden biri olarak var olmuştur.
orman varlığı açısından türkiye'nin en zengin ilidir, ama demir-çelik fabrikaları nedeniyle il merkezinin boğucu bir havası vardır.

(bkz: karabük demir çelik işletmeleri)

unesco'nun dünya kültür mirasları arasında yer alan ve birbirinden güzel yöresel eski ahşap evleri bünyesinde barındıran safranbolu, ilin en ilgi çekici yeridir. safranbolu'daki kadar yaygın, derli-toplu ve ünlü olmamakla birlikte, yöresel eski ahşap evler özellikle kastamonu şehri olmak üzere batı karadeniz'in genelinde de görülür.

(bkz: safranbolu evleri)
devamını gör...
fabrikası halen filtre sisteminde iyi değildir ve filtre takmak yerine ceza ödemeyi kabul eder, ilçesi olsan safranbolu bir nebze güzeldir sessizdir yeşillik içindedir ancak bir kaç hafta sonra da oranım güzelliği de gider geriye sessiz yeşillikler kalır. safranbolu'ya giderseniz muklaka safranbolu lokumu yersiniz almanız gerekmez eski çarşı esnafları size ikram eder bayramda yapmaktan sıkılmadığım en güzel aktivite eski çarşıda ki tüm esnaflardan ücretsiz lokum almaktır, bir de safranbolu evleri vardır türk mimarisi değildir bu evler bunu unutmamak gerekiyor! bir iki oralara bakarsınız ve safranbolu macerası sizin için biter.
(bkz: abisinin)
(bkz: kapıyı kıyı kaşık)
devamını gör...
kendisinden safranbolu'ya minibüsler ile ulaşılabilen il.
devamını gör...
orada doğmasam da orada büyüyen ve 20-22 yıla yakın zaman orada yaşamış, karabük haricinde doğuda-batıda bir çok ili işi gereği gezmiş biri olarak diyebilirim ki; havası, suyu, eğitimi, eliti, elit olmayanı falan her şeyi ile tr'nin en güzel ilidir. zaman zaman sıkıcıdır, kabul. ama alıştınız mı da ondan güzeli, huzurlusu yoktur.
devamını gör...
zamanlama mükemmel cumhurbaşkanım. istese ayarlayamaz.

(bkz: swh)

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
il olmadan önce zonguldak'a bağlıydı.
devamını gör...
günlerdir kafamda dolaşıyor.

en son hisli bir şekilde karabüğü düşündüğümde lomana lualua vardı.

ulan karabük’te neden bu kadar siyahi var düşüncesinden kendimi uzaklaştıramıyorum.

ulan karabük’te neden üniversite var düşüncesinden kendimi uzaklaştıramıyorum.

karabük ve yaşanan olaylar umarım tez zamanda beynimden uzaklaşırlar.
devamını gör...
hakkındaki iddialar ektedir.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
(bkz: karabüllük)
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"karabük" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim