ingilizcesi (bkz: kegel exercises)

cinsel organları çevreleyen kasları güçlendirmeyi ve iradeyi kontrol altına almayı hedefleyen bir dizi egzersiz. bu egzersizlerin, cinsel hazzı ve hissi artırdığı iddia edilmektedir.
devamını gör...
bu egzersizleri yapmak gelecekte idrar kaçırma gibi sorunlar yaşama riskini azaltır, yatırım gibi. mesane kontrolünde sorun yaşanıyorsa kegel egzersizleri kasları güçlendireceği için sorunun giderilmesine yardımcı olur. yapmak oldukça kolaydır ve uygulanması için ekstra materyal gerektirmez.
devamını gör...
özellikle normal doğum esnasında yeterli bir pelvik kas altyapısı hazırladığından doğuma çok faydası vardır. ayrıca doğum öncesi ve sonrası rahim sarkması, mesane ve barsak sarkması sorunlarını engeller. sadece kadınların değil erkeklerin de yapması gerekli olan herhangi bir enstruman gerektirmeyen, evde yapılabilen basit egzersizlerdir.
devamını gör...
amerikan jinekolog dr. arnold h. kegel tarafından kadınların doğum ve menapoz döneminde yıpranmaya uğrayan, ileri yaşlarda muzdarip olduğu idrar kaçırma sorununa sebep olan pelvik taban kaslarının zayıflaması durumuna çare olabilmesi adına geliştirilmiş egzersizdir. erkekler için de uygulanabilir olduğu gözlenmiştir.

etki alanı bahsedildiğinden daha geniştir. rahim sarkması, mesane sarkması, cinsel isteksizlik gibi sorunların oluşmasına da engel olabileceği söylenmektedir.

egzersizlerin doğru yapılması önemlidir:


kegel egzersizlerini yapabilmek için pelvik taban kaslarınızı çok iyi hissedebilmelisiniz. bu bölge kaslarının ayrımını yapmanın en kolay yolu idrarınızı yaparken birden idrar yapmaya ara verip sonra tekrar yapmaya başlamanızdır. idrarınızı tutmaya çalışırken kastığınız kaslar pelvik taban kaslarınızdır.

günün herhangi bir saatinde evde, işyerinizde, televizyon izlerken, araç kullanırken rahatlıkla uygulayabileceğiniz egzersizlerdir. kegel egzersizlerini yaparken tarif ettiğimiz pelvik taban kaslarınızı 3- 10 saniye tutup sonra yine 3- 10 saniye gevşetmelisiniz. bunu arka arkaya 10 defa tekrar edin. gün içinde 3 seansda bu egzersizleri tekrarlayın. egzersizleri mesaneniz boşken uygulayın. idrar yaparken bu egzersizleri uygulamayın. mesane tam boşalmayabilir ve idrar yolu enfeksiyonuna sebep olabilir. bu egzersizleri günde 5 seansdan fazla uygulamayın.
devamını gör...
daha da geniş alıntı… erkekler sizde öğrenin 10 katlayın.
--- jinekoloji.net'ten copy paste ---


pelvis tabanı adı verilen bölgede, yani kemik çatının alt kısmında bulunan, idrar yapma ihtiyacı hissedildiğinde ve şartlar idrar yapmak için hazır olduğunda kadın tarafından çalıştırılan kas grubuna pelvis tabanı kasları adı verilir. bu kaslar daha derinde yer alan kaslarla beraber çalışarak dışkılama işlevinin yerine getirilmesini ve çatı kemik içinde yer alan organların sarkmadan burada kalmasını da sağlarlar.

bu kaslar aynı zamanda doğum eylemi esnasında ıkınma işlevini de yerine getirerek bebeğin dünyaya gelmesinde önemli roller üstlenirler ve bu nedenle pelvis tabanı kasları doğum eyleminin yıpratıcı etkilerine direkt maruz kalırlar. sorunsuz bir şekilde gerçekleşen bir veya iki doğum bu kasları olumsuz etkilemezken zor doğumlar ve çok sayıda doğum yapılmış olması bu kasların işlevlerini tam olarak yerine getirememesine neden olabilir. yine menopoz dönemine girildiğinde tüm genital yapıların genel bir gevşeme eğiliminde olması bu kasların kasılma yeteneklerini sınırlayabilmektedir.

sonuç olarak kadınlarda öksürme, hapşırma, gülme ve hatta ayakta durma gibi nedenlere bağlı olarak idrar kaçırma sorunu ortaya çıkabilmektedir.

kegel egzersizlerinin amacı yıpranmış ve güçsüz düşmüş olan ve bu nedenle idrarın uygunsuz bir zamanda boşalmasına neden olan bu kas gruplarının güçlenmesini ve işlevlerini daha iyi yerine getirmesini sağlamaktır. bu egzersizler halter kaldırmaya benzer: ağırlık kaldırdıkça kol kasları nasıl güçlenirse bu egzersizleri uyguladıkça pelvis tabanı kasları güçlenir ve idrar tutamama sorununun ameliyat gerektirmeden azaltılması mümkün olabilir.

aynı kaslar kadın cinselliğinde de önemli görevler üstlendiklerinden bu kasların güçlü olması kadının cinselliği daha iyi yaşamasını sağlar.

`nasıl uygulanırlar`?

bu testleri uygulamaya geçmeden önce hangi kas gruplarınızı çalıştırmanız gerektiğini bilmelisiniz. pelvis tabanı kaslarınızı algılamak için aşağıdaki iki testten birini uygulayın:


1-idrarınızı yaparken idrarı yarıda kesmek için hangi kaslarınızı kullandığınıza dikkat edin. bu kaslarınızı kasarken karın ve kalça

kaslarınızın gevşek olmasına dikkat edin.

2-yukarıdaki teknik size zor geliyorsa vajinanızın içine işaret ve orta parmaklarınızı yerleştirin ve parmaklarınızı sıkıştırmaya çalışın. bu iki test esnasında çalışan kaslarınız kegel egzersizleri esnasında çalıştıracağınız kaslardır.

`ne sıklıkla uygulanırlar`?

kegel egzersizleri evde, iş yerinde, yolda, kısacası her yerde uygulanabilir ve dışarıdan bu egzersizleri uyguladığınız anlaşılmaz. bu egzersizleri hergün düzenli olarak uygulamayı alışkanlık haline getirin.

her birim egzersiz esnasında pelvis tabanı kaslarınızı 3-10 saniye süreyle kasın ve bu kadar bir süre ara verin. bunu arka arkaya 5-10 kez uygulayın. bu birim egzersizi günde beş kez yapmanız sizin egzersizlerden maksimum fayda görmenizi sağlayacaktır. egzersizlerde aşırıya kaçmamalı ve idrar yaparken bu egzersizleri uygulamamalısınız. egzersizler esnasında normal nefes alıp vermeye ve yalnızca pelvis tabanı kaslarınızın çalışıyor olmasına dikkat etmelisiniz


--- jinekoloji.net'ten copy paste ---
devamını gör...
hanımlar beyler sıkıp bırakıyoruz sıkıp bırakıyoruz sonra birkaç ay sonra faydasını görüyoruz. üşenmeyin yapın.
devamını gör...
(bkz: kegel sevgi sözcüğü ben de)
devamını gör...
bilgi almak icin girilen başlıktir. egzersizlerinize devam.
devamını gör...
çocuklarda idrar kaçırma gibi konular için geliştirilip, alanı genişleyen egzersiz türüdür. yaşlılar da yapmaktadır. her şeyi cinselliğe sektirmeyin.
devamını gör...
neler öğreniyoruz neler arkadaş.

kaç setten kaç tekrar yapılması gerekiyor.
bu konuda bilgilendirme yapılmamış.
hanımlar için faydalı bir şeye benziyor.
bence ihmal etmesinler.
en azından dizi izlerken, ütü yaparken bos durmasınlar yapsınlar..
devamını gör...
herkes çok faydalı demiş ama nasıl yapıldığını yazmamış. işte bizim en büyük sorunumuz bu. boş konuştuğunun farkında olmamak.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"kegel egzersizi" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim