1.
gelmiş geçmiş en yüksek elo'ya sahip kişi. kaybettiği videoları çok komiktir kendisinin.
devamını gör...
2.
çok büyük bir satranç dehası.
devamını gör...
satrancın mozartı olarak tanınan satrancın reklamını da çok iyi yapan oyuncudan öte sanatçıdır kendisi. en son chess 24 turnuvasında finalde wesley so'ya yenilip 2. olması üzmüştür.
devamını gör...
gelmiş geçmiş en yüksek eloya sahip satranç ustası. 2013'ten beri dünya satranç şampiyonudur. en büyük özelliği muhteşem oyun sonu bilgisidir. bu zamana kadar bu kadar iyi oyun sonu oynayabilen bir satranç ustası görmedim.
devamını gör...
kendisinin satranç maçlarını izlediğimde hareketleri tespit etmeye çalışırken beynime aşırı yüklemeden burnum kanıyor.
adamlar 82 hamle sonrasını gördüklerinden biten maçı anlamak için 1 saat üzerine düşünüyorum.
devamını gör...
gözleri kapalı olarak üç oyuncuyla aynı anda santraç oynayan ve üçünü de yenen santraç dehası.
gözleri kapalı bir şekilde oynamak zaten imkansız gibi iken üç kişiyi birden yenmesi ile beni dumura uğramıştır.

kısa versiyon

uzun versiyon
devamını gör...
30 kasim 1990 norvec dogumlu ve 2013 yilindan bugune kadar unvani elinde bulunduran dunya satranc sampiyonudur. bir donem (bkz: garri kasparov)'un ogrencisi olmustur. dunya satranc tarihinin en yuksek elo puanina (2882) ulasan oyuncusudur. su an itibariyle elo'su 2862'dir.
devamını gör...
kaybettiğinde laptop kıran; çünkü hesaplamaları ve oyun sonlarıyla stockfishi , alphazeroyu cebinden çıkarabilen dünya satranç şampiyonu beyefendidir.
devamını gör...
satrancta dunya sampiyonudur kendisi.
devamını gör...
dönemimizin satranç şampiyonudur. kendisinin çok başarılı olduğunu söylememize gerek olmadığını düşünüyorum. aynı zamanda satrancın sadece oyundan ibaret olmadığını da bize gösteriyor. pandemi döneminde yapılan bir turnuvada rakibinin interneti sıkıntı olmuştu ve bu yüzden magnus carlsen rakip oyunu terk etmek zorunda kaldığından oyunu kazanmıştı. ancak bir sonraki turda kendisi oyunu terk etti ve durumu yeniden eşitledi. başkası olsa kazandığı puanı korurdu. takdir ettiğim bir sporcudur.
devamını gör...
portakal suyunu yanından eksik etmeyen yakışıklı satranç oyuncusu.
devamını gör...
henüz 12 yaşındayken maç esnasında masada doğru düzgün oturmadan eski dünya şampiyonu garri kasparov ile berabere kalmış satranç oyuncusu.
devamını gör...
14 yaşında kasparovu meyve suyu ile ezen satranççı... maçtan görüntülerle bezeli oyun analizi işte burada maçtan sonra kasparov'un öğrencisi olmuştur.. öğrencisi olacağı için kasparov'un buna göz yumduğu, aralarında anlaşma olduğu söylense de ben inanmıyorum..koskoca kasparov bu..
carlsen inanılmaz doğaçlama yeteneği olan, adeta sezgileriyle oynayan bir sporcu..o yüzden oynadığı maçlarda bazen yok artık..yok artık!! diye kendi kendimize konuşup delilik belirtisi gösterebiliriz efem.. dikkatli olun o sebeple...
devamını gör...
kendi düzenlediği turnuvada 3. olarak izleyenleri dumura uğratmış satranç dehası. muhtemelen online olmasından dolayı zira satranç hesaplama oyunu olduğu kadar psikoloji oyunudur da. şu pandemi bitse de eski formuna dönse.
devamını gör...
memleketteki dolar kuru gibi ... bir iyi, bir kötü *
devamını gör...
satrancın mozart'ı olarak adlandırılan dünya satranç şampiyonudur kendisi. oyunlarında kübalı büyük usta jose raul capablanca, taş değişme ustası smsylov ve anatoli karpov'dan izler taşır. dünya şampiyonu olduktan iki ay sonra kendi isminin haklarını satın almıştır.

ayrıca ek bir bilgi olarak satranç severlere duyrulur:
playmagnus uygulaması vasıtasıyla, magnus’un beş yaşından itibaren farklı yaşlardaki hâlleriyle satranç oynamak mümkün.
devamını gör...
diren ling tarafından tahtından edilecek olan oyuncu.
devamını gör...
champions chess tour 3. turnuvasını hikaru nakamura'ya karşı kazanan son satranç bükücü. naka skor 1.5-0.5'ken ve beyazda önde olmasına rağmen öndeyken 2 kere beraberliğe yatıp oyunu tie break'e götürmek yerine psikolojik üstünlüğü almak için saldırıp maçı verdi. bir sonraki maçta da kesin yenmesi gerekirken berabere kalarak kaybetmiştir. kafasını taşlara vuruyordu şimdi oynadığı beyaz oyunu için.
devamını gör...
artık kasım ayında ian nepomniatchi adlı rus büyük ustaya kaybedeceğine iyice eminim. zira nepomniatchi adaylar turnuvasında saldırgan ve alışılmışın dışında oynadı. magnus kazanmak istiyorsa reklam yüzü olmayı bırakıp biraz satranç oynamalı.
devamını gör...
capablanca'nın "iyi oyuncu her zaman şanslıdır." sözüne uyan dünya satranç şampiyonu. dünyanın en iyisi demek yanlış olmaz sanırım. aha da bu sefer kaybedecek derken bir şekilde kazanmayı başarıyor.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"magnus carlsen" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim