1.
kayısısı ve battal gazisi ile meşhur doğu anadolu ili.
devamını gör...
2.
kayısısı ile de bilinir..
devamını gör...
3.
güzel sehirlerimizden biridir.analı kızlısı,kiraz yapragı sarması ve banık(panık) köftesi de malatyanın yöresel yemeklerindendir.denemenizi öneririm.bu arada malatyalıyım.
devamını gör...
4.
malatya insanının ortak özelliğinin hepsinin malatyalı olması olan bir şehrimiz.
devamını gör...
kaysı diyarı.
devamını gör...
en nefret ettiğim fizik hocasının her seferinde bok attığı memleketi
devamını gör...
elazığlılar tarafından içi boş ve kurutulmuş bir yiyecek olan kofik ile tanımlanan güzide ilimizdir.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

devamını gör...
bakir doğası, zengin tarihi geçmişi ve planlı yerleşimiyle doğu'da yaşanabilecek ender şehirlerden biridir.
devamını gör...
bir dönem 5 yıl yaşadığım, kışla caddesindeki küçük kendin pişir kebapçısıyla, kayısı pazarı civarındaki sinan et lokantasıyla, analı kızlısıyla , kayısılarıyla, kısaca yemek kültürüyle bende iz bırakmış güzel anadolu şehri.
devamını gör...
ulaşımın çook rahat olduğu şehrim. sadece fazla sakin.. bir de daha çok ağaçlandırma, kültürel faaliyet ve genç nüfusu olsa tadından yenmez. suyu, havası, sakinliği, kolaylığı çok güzel. sakin hayat isteyenler için ideal şehirlerden.
devamını gör...
stadyumunun zemini iğrenç olan şehirdir.
devamını gör...
12. (tematik)
türkiye istatistik kurumu (tüik) verilerine göre nüfusu 806 156 kişi olan şehirdir.
devamını gör...
türkiye haritasında göze çarpmamasının aksine iki cumhurbaşkanı çıkararak beklenmeyeni yapmış, anadolu'nun cep herkülü.
devamını gör...
daha önce yayınlanmış olan erzurum (oyun)’dan sonra her bir ile bir oyun akımında kars’tan sonra başlıktaki adla çıkartılmış olduğunu gördüğüm iki boyutlu bir bilgisayar oyununun adı. “yvm hawking (yerli ve milli hawking)” adlı bir kişi tarafından 25 şubat 2021 tarihinde yayınlanmış. oyunun boyutu 119mb olarak görünüyor.

oyun hakkında yayıncının ifadeleri şu şekildedir: “türk oyun sektörü gelişiyor, güzelleşiyor. önümüze irili ufaklı birçok yapım geliyor ve bu sevindirici. ama bence daha çok şehrimize oyun çıkmalı. her ile, ilçeye bir oyun uyarlamalıyız. “kars of us” yapalım, “league of lüleburgaz” yapalım, “burdur's gate” yapalım, “total war muş malazgirt” yapalım. her kasabaya her mezraya bir oyun. ben de elimi taşın altına koydum ve sizler için malatya'yı yaptım. keyifli vakit geçirmeniz dileğiyle.”

oyunun sayfasına şuradan erişilebilir: malatya/itch.io
aynı sayfada yayınlanmış olan bazı oyun içi görüntülere şuradan bakılabilir: 1, 2, 3
oyun hakkında yayınlanan bir inceleme videosu şuradan izlenebilir: can sungur/youtube

oyun sürecinde karşılaştıklarımı şu şekilde ifade edebilirim:

başlangıçta üç tane modla karşılaşıyorsunuz: hikaye modu, serbest gezmeç ve mücadeleler. bunlardan sadece serbest gezmeç erişilebilir durumdadır. giriş yapıldığında öğle namazı için ezan okunana kadar şehirde zaman geçirilmesi gerektiğiyle ilgili bir uyarıyla karşılaşıp buna göre hareket etmeniz isteniyor. oyundaki karakteri x kısayoluyla incelenirse saldırı puanı 19, savunma puanı 17, iman puanı 15, allah muhafaza puanı 17, çeviklik puanı 29, şans puanı 27, hp’si 544, sp’si 41 olan beceri kısmı boş olarak görünen ve giyilebilir başlığı, kalkanı, silahı, zırhı olmayan mümtaz adlı çinko karbon vatandaş olduğu görülmektedir.

o zamana kadar erişilebilir durumda olduğu görülen dükkân, bağlama kursu ve mezarlık yapılarının olduğu görülmektedir.
- yol üstündeki soldaki ilk binaya girildiğinde reyonların ve kasanın olduğu bir dükkân görülecektir. dükkândaki reyonlarda kaykur rize kayısı (350 kayme), kıtlama kayısı (300 kayme), kuru kayısı (100 kayme), susamlı çubuk kayısı (200 kayme) satın alınabilir olarak görünüyor. ancak envanterde kayme olmadığı için bunlar satın alınamayacaktır. kayme bulmak için sol köşedeki kolilerin üzerine gelinirse 1.000 kayme bulunabilir. (nedendir bilinmez art arda basıldığında yeni para bulunmuş gibi yine aynı uyarıyı gösterip envanterdeki kaymeyi artmaya devam ediyor.) kaymeyle bu ürünleri satın alındıktan sonra envanter sayfasında nerede kullanılabileceği gösterilmemektedir. kasadaki kasiyer kıza “selamünaleyküm.” deyince o da “aleykümselam. hoş geldiniz.” cevabı veriyor. “burada neden her şey kötü kötü?” sorusuna “uyumlu asset bulamadık. ondan öyle hep yamalı gibi.” cevabını veriyor. “cami ne tarafta?” sorusuna “dükkândan çıkın, sola dönün, dümdüz devam edin. uygun asset bulamadığımız için kilise gibi görünüyor ama aslında camidir.” cevabını veriyor. “hayırlı işler.” deyip dükkândan çıkılır.

- yol üstündeki soldaki ikinci binaya girildiğinde dokuz bağlamanın ve üç kişinin olduğu bir bağlama kursu görülecektir. bağlama çalmak isteyince karakter “izinsiz çalmayayım. ayıp olur.” diyecektir. sağ kenardaki eğitmenin yanına gelip sorulan “selamünaleyküm. burada ne yapıyorsunuz?” sorusuna “aleykümselam. burası bağlama kursu.” cevabını verecektir. bunun üzerine karakter “ben de azıcık çalayım mı?” sorusu soracak ve o da “olur, dene istersen.” deyip çalmasına izin verecektir. bağlamalara dokununca “tıngırdat” ve “dımbırdat” seçenekleri çıkacaktır. eğitmenin dışındaki diğer iki bağlama çalan kişiye kıyasla çalınan bağlamanın kötü olduğu bu seçeneklerden sonra onlara tıklayınca anlaşılmasına rağmen eğitmen “fena da çalmıyorsun ha.” deyip karakterin hevesini kırmadan bu şekilde bağlama kursundan çıkılır.

- bağlama kursunun arkasında ikisi beyaz taşlı, üçü mezar taşsız, üçü siyah mezar taşlı, dördü de gri mezar taşlı on iki mezar görülecektir. bu taşlardan birisine dokununca karakter, “allah rahmet eylesin.” deyip “fatiha oku” ve “okuma” seçeneklerini sunacaktır. “fatiha oku”yu seçince “fatiha’yı* bilmiyorum. sübhaneke okuyayım mı?” sorusunu soracak ve “sübhaneke oku” ve “okuma” seçenekleri çıkacaktır. “sübhaneke oku” deyince okumayı gerçekleştirecektir. ilkinde de ikincisinde “okuma”yı seçerseniz “çok ayıp” deyip sizi eleştirecektir. bu eylem bittikten sonra ezanın okunduğuyla alakalı bir uyarıyla karşılaşılaşılacaktır. arka planda okunan ezan, hafız sadettin kaynak’ın okuduğu türkçe ezan’dır [şuradan dinlenebilir: kalan müzik/youtube] camiye gidince “öğleyi kılmanın vaktidir. allah kabul etsin.” deyince oyun sona erecektir.

bitiş kısmında arka planda orijinali kaoma’nın lambada şarkısı olan ve bu şarkıdan uyarlanan kalt’ın malatyalıların ortak özelliği şarkısının enstrümantel versiyonu çalarak oyunda emeği geçenlerden bahsedilmektedir. emeği geçenlerde oyun içi müziklerinin dımbıllan dayı[bahsedilen kişi şuradan izlenebilir: melih özdem/youtube], bağlama tıngırtılarının hakan özcan olduğu görülmektedir. bu kısımdan sonra adı geçen bu oyunun yayımcısının kendi hakkında koyduğu kartta ise “battlecry: kötü kelime şakaları yaparak rakibinin canını sıkar” ifadeleri ve koyduğu twitter hesabının takma adının altına “bir takip atarsanız çok sevinirim. neticede ben bir sakatım ve bence bu çok sevap bir şey.” ifadeleri geçmektedir.
devamını gör...
ilk kez kazıklandığım şehirdir.
gezmek için arkadaşımla birlikte gitmiştik. kuaförde ikimiz de fön çektirdik, tabii fiyat falan sormadık en fazla kaç olabilir ki diye düşünüp. 85 lira dedi kadın. o an cebimizde 80 tl vardı, 5 tl indirim yaptı sağ olsun.
devamını gör...
doğu anadolu bölgesinin parisidir.
devamını gör...
çok sevdiğim bir şehirdir kendileri. her fırsatta gezmeyi kendime bir borç bilirim. aklımda kalan güzel bir anısı ise ilk gittiğimizde meme kanserine dikkat çekmek için ağaç köklerine rengarenk örgüler sarılmıştı. kızımda " anne baksana ne güzel ağaçlar üşümesin diye kazak giydirmişler." demişti şaşkınlığına eşlik eden kocaman bir mutlulukla. seviyorum seni malatya. *
devamını gör...
anne baba malatyalı olmasına rağmen malatyanın herhangi bir yöresel yemeğini yemedim yani pek de birşeyi yok be hekimhan değişik bir yer uğramayın kayısı iyi okey ama o kadar çok yemiş oluyorsunuz ki hayatınız boyunca,canınız istemiyo 5 yıl olmuştur en son yediğim kayısıya
devamını gör...
maaalatya maaaaalatya buluuğunmaaz eşiiiğ
devamını gör...
malatya kelimesinin hititçe "bal" anlamana gelen "melid"den türediği bilinmektedir ve diyabet oranı %20'nin üzerindedir.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"malatya" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim