dram / fantastik / macera
8.8 / 10
puan ver

öne çıkanlar | diğer yorumlar

kral arthur ve büyücülüğünden bihaber olduğu kadim dostu merlin arasındaki arkadaşlık çevresinde gelişen olayları anlatır.
izleyin, izlettirin.
devamını gör...
ortaokulda iken cnbc-e kanalından ailece izlediğimiz, izlediğim ilk yabancı dizi olur. çocukken herkes gibi arthura aşıktım, seneler sonra izledim yine aşık oldum. bende çok ayrı yeri olan bir dizi.

ilk bölümlerde morgana ile arthurun arasındaki çekimi çok severek izliyor ve çok yakıştırıyordum. 3-4 bölüm sonra bitirdiler o işi ve bölümler ilerledikçe bebek suratlı yakışıklı arthuruma gweni layık gördüler (!) ayrıca morgananın kötü halindeki kendinden emin duruşu normalden çok çok daha güzeldi bence.
devamını gör...
cnbc-e ve e2 kanalları henüz hayatımızdayken (hey gidi günler) izlediğim fantastik dizi. savaş sahneleri ve ikili sahnelerdeki diyaloglarının başarısı ile de gönlüme taht kurmuştur.


arthur ve merlin’i zaman zaman shiplesem de gwen hanıma mütemadiyen dizideki her yakışıklının aşık olması sebebiyle içimde ukde bırakan dizi. “gwen’in yaptığı us dışı hareketler” diye bir başlık olsa destan yazarım da ahhh senarist beni sen mahvettin. ah benim tatlı lancelot’um...

devamını gör...
bir zamanlar birleşik krallık'ta yaşadığına inanılan efsanevi kral arthur ve büyücü merlin'den ilham alınarak çekilmiş dizi.

bu dizi ilk çıktığında herkesin dediği gibi cnbc-e ve e2 kanalında yayınlanırdı ve ailem çok severdi. fakat nedendir bilmiyorum o zmanlar bu diziden ciddi anlamda nefret ediyordum. sonra yine oldu bilmiyorum ama sevmeye başladım şimdi bu dizi benim için bir klasik haline geldi. gerek hikayesi, gerek oyuncuları sebebiyle en sevdiğim yapımlardan biridir.


finali biraz hayal kırıklığı olsa da eğer efsaneyi az çok biliyorsanız sonun böyle olacağını tahmin etmek zor olmuyor ama yine de daha farklı bir sonla bitebilirdi.

seviyorum seni merlin *.

edit : spoiler eklendi.
devamını gör...
izlediğim ilk yabancı dizi olmakla birlikte o zamanlar yamulmuyorsam cnbc-e'de yayınlanmakta olan 5 sezonluk bbc dizisi.
geçen yıl tekrar izledim birkaç sezonunu da hala çok sevdiğimi fark ettim.* su gibi akıp giden dizi yapmışlar.

bir de merlin'le arthur'un birbirlerine aşık oldukları ve tüm dizinin aslında onların bu aşk ekseninde döndürüldüğüne dair iddiaları katie mcgrath'a gerçekten de yöneltmişlerdir, kendisi de "tabii ki böyle bir şey yok ama eğer öyle düşünmek güzel geliyorsa bırakın düşünsünler! izleyicilerimizin hayal gücü her şeyden harika değil mi?" demiş.
(bkz: yıktın hayallerimi eyledin viran)
devamını gör...
cnbc-e de ara ara izlediğim, seneler sonra sırf keyifle izlemek için netflix aboneliği başlattığım dizidir. özellikle merlin ile arthur arasındaki diyaloglar çok iyiydi. hem fantastik, hem keyifli, hem iyi kurgulanmış. herkese tavsiye edilir.
devamını gör...
cnbc-e de düzenli olarak izlediğim ilk yabancı diziydi.morgana ve arthur’u hep shiplerdim.nimueh(gölün hanımı) karakteri küçükken en güzel bulduğum kadın olabilir.

merlin onu gaius için öldürdüğü için çok üzülmüştüm.oysa yalnızca kadim dinin gereklerini yerine getiriyordu.hayata karşılık ölüm.sonrasında zaten tüm bu kötülüklerin ardındaki saklı düşmanın uther olduğunu fark ediyorsunuz.büyüye karşı büyük bir nefret politikası olmasa oğlunun başına bu kadar kötülük gelmezdi.
devamını gör...
üniversiteye hazırlanırken izlediğim dizi.
arthur ve morgana arasındaki aşk takdire şayan fakat morgana karakteri kriterlerin altında ve çirkin.
allah çirkin şansı versin.
merlin ise büyücü ve benim favori karakterim.
bir de ejderhamız var ve konuşuyor.
morgana ise buzlar kraliçesi sayılabilir ve çok güzel bir kadın.
camelot ise fantastik bir yer. izlenebilecek diziler arasında.
devamını gör...
finali ile hayal kırıklığı yaratan ama yeri her zaman ayrı olan minnoş dizi. her şeyden önce arthur ve merlin'in dostlukları ve aralarındaki o tatlı çekişme ile izleme zevkini arşa çıkarır. tabii dizinin bu arşa çıkan zevki, meymenetsiz gwen'in suratını gösterdikleri anda anında indirebilme gibi bir özelliği de vardır. kendisi fantastik bir yapım olarak geçer ancak dizide ucundan kenarından boy göstermiş herhangi bir erkek karakterin orada asalet ve zarafet timsali güzeller güzeli morgana dururken kemçük ağızlı gwen'e diplerinin düşmesi daha da fantastiktir, izleyici açısından hiçbir inanılırlığı yoktur. aptal gwen'in de kral uther ve şifacı gaius dışında yavşamadığı kimse yokken en sonunda arthur gibi bir muhteşemliği de kapmış olması ise çok saçmadır. gwen'e nefretim asla bitmez.
ayrıca dizinin şöyle bir büyüsü de vardır: önerdiğim insanlardan uzun bir süre sonra ilk defa bir diziyi böyle art arda bir sürü bölüm izleyecek kadar sevdiklerine dair dönütler aldım. bense yıllar sonra ikinci izleyişimde bile finalinin üzerimdeki etkisini atlatamadığımı fark ettim. demem o ki bu diziye başlamayı düşünen insanlar varsa eğer çok sevecekleri ve samimi bulacakları bir dünyaya adım atacaklarının bilincinde olsunlar, ancak sonrasında yaşanacak bunalıma da hazırlıklı olmakta fayda var.
her şeye rağmen arthur ve merlin'in dostluğu/kardeşliği için iyi ki izledim dediğim dizi. bradley james muhteşemliğini unutmak kolay olmuyor ne yazık ki awhxnxk.
devamını gör...
2008-2012 yılları arasında yayımlanmış her sezon 13 bölüm olarak 5 sezon fantastik, drama, macera, tarih, komedi türlerinde çekilmiş ingiliz dizisidir.

başrollerinde,
colin morgan
angel coulby
bradley james
katie mcgrath
john hurt
anthony head
richard wilson

aslında son sezon son bölümlere kadar büyük hayranlığımı kazanmış bir diziydi. ta ki arthur daha çok yeni başa geçmiş büyüye ve olağanüstü olay ve yaratıklara yeni yeni sıcak bakmaya başlamışken bir anda kadim dini kabul et yoksa senin için bir son yazılacak sözlerine kadar. arkadaşım bir durun bir bekleyin adam yılların baskısını bir atsın üzerinden. apar topar diziyi bitirme çabası bu kadar kötü yansıtılır ancak ekranlara.

hani merlin le kral arthur yeni düzenin kurucusu olacak krallığı barış ve dostluk krallığı yapacak beş krallığa hükmedeceklerdi. yeminle kursağımda bıraktılar diziyi. o nasıl son arkadaş.

dizi bittiğinde çok canım sıkıldı. tam 5 sezon sen sürükle al seyirciyi içinde dalga geçer gibi bitir sonra. yok şöyle efsane bir ülke kurulacak yok dostluk dillere destan olacak yok camelot gelmiş geçmiş en büyük krala ve onun rehberine şahitlik edecek ee sonra ilk savaşta her şey yerle yeksan.

ayrıca arkadaşım o hizmetçi kız her önenü gelene niye yılışıyor. yani siz son anda mı lan dur biz bunu kralla evlendirelim hemen çeki düzen verelim aklı başında ayakları yere basan zeki bir kadın olsun deyip lap lup karakteri şekillendirdiniz. tamam aşk bu hizmetçi, prenses tanımaz ama en azından bir yerinde dur arkadaş. sen kralla evleneceksin niye önüne gelenle flörtleşiyorsun. buradada biraz inandırıcılığını yitirmiş dizi.

bunların dışında merlin ve arthur'un komik diyalogları tam seyirlik. merlin zaten başlı başına diziyi alıp götüren bir karakter. sevimli, şaşkın, sakar bir o kadar zeki. arthur ukala, kendini beğenmiş fakat babasına göre çok daha merhametli bir soylu. bunu zaten dizi boyu hissettiriyor. zamanla daha anlayışlı bir insana dönüşüyor tabi.

merlin'in gaius'la sahneleri de pek komik. gaius'un dizide bayağı önemli bir yeri var. karakter kendini izletiyor.

kral uther felaket ötesi bir adam. soyluyum da soyluyum, soyluyuz da soyluyuz diye içinden oyun havası söylediğine yemin edebilirim ama bunu kanıtlayamam. hele ki morgana'ya gereksiz ilgisi. anladık kızın da anladık zaten onu. morgana'nın içinden bir anda çıkan şeytana ne demeli. yav ponçik tatlı bir hamımdın sen ne oldu bir anda?

bana diziyi merlin ve gaius izletti. hah büyük ejder'i unutamam. allahım o ne tatlış hareketler. merlin'in büyük ejderken arthur'a tavırları falan sahneye her çıktığında tek bir mimiği bile tüm ilgiyi üstüne çekmeye yetiyordu.

dizinin konusu genel olarak belli zaten herkes dile getirmiş. benim hem sevip hem mesafeli durmama neden olan konular da bunlar. öyle bir sonu kesinlikle haketmiyordu bu dizi. açıkçası daha uzun uzun anlatmak istiyordum bu diziyi. değinmek istediğim bir çok karakter vardı. hatta bazı diyaloglara bile girmeyi düşünüyordum. normalde çok beğendiğim ve beni etkileyen dizi, filmlerde oturup karakter analizine kadar yapıyorum ama malesef biraz hevesim kaçtı. neyse efem işte görüldüğü üzere çok aradayım bu diziyle ilgili. üzerimdeki şoku hala atamadım. ama komiktir ki bazen gerçek hayatta da karşılaşırız böyle durumlarla. biriyle tanışırız çabucak hakkında fikir edinir, yakınlık duyarız sonra bir bakarız baştan aşağı fos. heh işte o zaman iki kelam fazla etmek istemeyiz o kişilere dair. ben de tam olarak oradayım şuan. ciddiyim bak. abi yok ne yorum yapıp prim vereceksinle dur iki üç bir şey söyleyeyim arasında kaldım hahaha. ehh iki üç kelam ettik mecbur o kadar olsun değil mi? ne diyelim sağlık olsun.

genel manada beğendim ama bilseydim böyle bir sonu var izler miydim emin değilim. sizlere iyi seyirler dostlar.
devamını gör...
herkesin bildiği sabit arthur evreninin bilgisine sahipseniz bu hikaye hoşunuza gidecektir genç asi prens onun kankası ve başlarına gelenler harika bir hikaye tavsiye edilir
devamını gör...
üniversiteye hazırlanırken tv'de yayınlandığında denk gelmiştim. kafa dağıtmalık mini bölümler muhteşemdi. beni en çok cezbeden noktası, merlin ile arturun tatlı atışmalarıydı açıkçası. açık ara farkla sen geleceğin kralısın, ama uşağın sana beyinsize varan göndermeler yapacak. kellesi uçar adamın böyle bi senaryoda bizde olsa. ondan aykırı, komik ve sempatik gelmişti. baş oyuncum tabiki merlindi. ama gaius olmasa pekte sevimli gelmeyebilirdi. morganayı bile bir dereceye kadar katlanılır buldum ama neydi allah aşkına o guneivere? kızın mimiklerine bir ben mi tilt oldum bilmiyorum. yakıştıramadığım tek karakter o nedense. ama genel olarak güzeldi. size tavsiyem ilk kez izleyecekseniz, finale kadar gelin ama finali izlemeyin. orası hayal kırıklığı.
devamını gör...
üniversite yıllarımda ilginç bir şekilde çok severek izlediğim dizi:)bu diziyi izlediğimi itiraf ettiğim arkadaşımın da izlediğini öğrenince rahatlamam:) o dönemlerin farklı görünme çabası ve akranlarımın bu diziyi çocuksu bulması korkusuyla aksanlarını çok beğendiğim için izliyorum demelerim:)burdaki kral arthur efsaneydi, oyunculuğu o asaleti yansıtıyordu gerçekten:) büyü ve fantastik öğeler insanı yaşadığı zaman ve mekandan uzaklaştırarak ayrı bir özgür kılıyor, diyardan diyara ruhsal seyahat etmemi sağlıyordu.
devamını gör...
merlin benim büyülü kekim.
senaryo içinde kendini gerçekleştiren kehanetler mevcut ve her seferinde "yapma be guzum" diyerek izlediğim dizidir. morgana karakterine hem sevgi hem nefret besleyebiliyorum çok garip.
devamını gör...
selena efektleri ile yapılmasına rağmen fena halde tutan dizi. diğer bir adıyla da ''möölin'' . kalite olarak bakarsak gerçekten sınıfta kalıyor ama izlerken bir şekilde içine çekiyor. en azından ne kadar küçükken izlerseniz beğenme olasılığınız da o kadar yükseliyor. arthur ve guinevere'in kesinlikle yakışmadığını savunanlar derneğinin onur üyesiyim. ama bunun nedeni kesinlikle guinevere. izlerken bir karakter ne kadar içinize içinize bayılmanıza neden olabilirse o kadar oldu. yine de o kadar lafa rağmen tüm sezonlarını izledim mi, izledim. o7
devamını gör...
bir nevi aynı tarz olayların döndüğü bir dizidir aslında. arthur başını derde sokar merlin işe bulaşır tam başaramayacakmış gibi olur ama illa başarırlar. tarihsel açıdan çok bir şey beklemeyerek eğlence amaçlı izlenebilir. bir de gwen karakterindeki hatunu nerden bulmuşlar merak konusudur.
devamını gör...
yeni bitirdiğim beni aşırı saran konusu oyuncuları(gwen hariç) fantastik yaratıkları her şeyiyle aşırı güzel olan dizidir. tekrar tekrar izlenir herkese önerilir


finali aslında çok şaşırtmadı dizinin başından beri beklenen şey oldu ama yine de farklı bir şey bekliyor insan tek kızgınlığım kraliyetin gwene kalması o kadar sevmiyorum ki gweni anlatamam izlenmesi lazım
devamını gör...
çok güzel bir dizidir ama değeri bilinmiyor. izlemesi gerçekten keyifli. ilk sezonları genellikle komedi ağırlıklı. bir sürü kişiye önerdim ama daha dikkate alıp izleyen olmadı.
devamını gör...
oyuncu listesinde colin morgan, bradley james, katie mcgrath, angel coulby, richard wilson, anthony head, tom ellis, john hurt, lady caroline faber, santiago cabrera, asa butterfield, rupert young, michael cronin, nathaniel parker, michelle ryan, tom hopper, alexander vlahos, eoin macken, adetomiwa edun ve clive russell gibi oyuncuların olduğu 2008 yapımı fantezi türündeki 5 sezon süren dizidir.

büyücülerin ölümle cezalandırıldığı bir zamanda merlin ve kral arthur'un yolları kesişir ve birbirlerine karşı durdukları bu yolda daha sonra dost olurlar. merlin ise kral arthur'u korumak için onun yanında bulunmaya başlar. ona gelebilecek olan tehlikeleri ön görüp engellemeye başlamasıyla da kendini tehlikeye atar. arthur'u her yönde etkileyen merlin ileride onun büyük bir kral olmasına da büyük katkıda bulunur. tabii dizide sadece bu işlenmez merlin ejderha ile de sürekli iletişim de olur. büyü yapmadan arthur'u korumak her ne kadar zor olsa da merlin buna mecburdur çünkü büyü yaptığı öğrenilirse kimin dostu olursa olsun öldürülür.

yani çok izlenebilecek bir dizi değil yine de biraz eski ve farklı bir dizi izlemek istiyorum derseniz izlenmeye değebilir.
bu diziden önce izlenebilecek bir hayli dizi biliyorum ama tabii ki kimseye izleme ya da neden izliyorsun demem. benim tavsiyelerime uyup dizi ya da film izleyecek olan varsa bu diziyi mümkün olduğunca listenin sonuna atsın sonra suçu bana atmasın. izlemek isteyenlere iyi seyirler izlemeden devam edeceklere izleyecekleri diğer film veya diziler için iyi seyirler.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"merlin (dizi)" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim