1.
artık başımın kaldırmadığı müzik türüdür.
devamını gör...
2.
erken yaşlananlara tavsiye edilmez
devamını gör...
3.
bir türlü sevemediğim, ısınamadığım hatta yerinde bir melodi dahi yakalayamadığm, baş ağrıtan çılgın müzik türü.
devamını gör...
4.
genel tür olmakla birlikte kendi içinde onlarca kategoriye ayrılır.
black metal, heavy metal, progresif metal, trash metal, viking metal, dark metal, classic metal, power metal, senfonik metal ve daha niceleri.
dethklok tan bir parçayla huzurunuzdan ayrılıyorum:
devamını gör...
koskocaman metal müzik arşivim mevcut.
evde,arabamda hala dinlerim mozambikli black metal gruplarına dahi hakimimdir.
ömür boyu dinlenesidir efenim \m/
devamını gör...
bazen hala daha gömleğin altına grup tişörtü çektiren olay. ne yapalım türkçe r*p mi dinleyelim?
devamını gör...
melodik ağırlıkta metal türevleri her yaşta dinlenebilir. ritm ağırlıkta olan, hızlı ya da öfkeli türler belki dönem dönem dinlenebilir. deneysel ve progresif kısımları zaten ayrıca saygıyı hak ediyor.
devamını gör...
halk dilinde '' amaaaan kapa şunu kafa ağrısı ,o ne öyleee'' diye tepkiler alan müzik.
devamını gör...
farklı türleri olan ve temeli yüksek gain'li elektrik gitar sesi üzerine kurulu müzik türü.
devamını gör...
10.
yüksek gain ve treble soundlarının yoğun olduğu, bass seslerde pek ehemmiyet aranmayan, çeşitli türleri olmasına rağmen çok da farklı konuları ele alamayan bir müzik türü. önyargılı yaklaşmak istemem ancak biraz boş iştir, bundan birkaç sene öncesine kadar black metale çok mesai harcamış birisiyim, hüzünle anarım o yıllarımı.
devamını gör...
11.
iskandinavlar bu işi iyi becerir. türkiye'de avam kesim tarafından şeytan işi diye ayıplanır, tühtühlenir. biz de metal tişörtlerimizle sokaklarda dolaşırız işte. türkiye'de biraz geçti modası metalin, kala kala bi pentagram kaldı. o da yeni şarkı çıkardı geçen. koşun dinleyin. (bkz: budüzenyıkılsın)
devamını gör...
12.
şimdilerde rap müzik popülerleştiği için marjinal takılanların yeniden keşfini yaptığı müzik türüdür. yıllardır keyifle dinlerdim ancak gerçeğin farkına varmam spotify ile oldu. öylesine depresif, öylesine agresif şeylerle gençliğimi yiyip bitirmişim. **
devamını gör...
13.
dönemlik müziktir. bir süre sonra kafanız bu müziği kaldırmayacaktır. çok güzel dinlenilesi örnekleri mevcuttur.
devamını gör...
14.
her dönem kafanın kaldıracağı müziktir, öyle parçalar vardır ki bırak hayır demeyi arabada dahi dinlemeden yapamazsın.
devamını gör...
15.
kimsenin sevmesini yada katlanmasını beklemediğim müzik türü.

yalnız eğer john "bonham" bonzo ve lemmy kilmister olmasaydı şu an olduğum kişi olamazdım.

zira zor bir çocukluk geçirdim ailem dahil sürekli dik kafalıydım bonzo'us montreux ile perküsyon ile tanıştım lisedeki arkadaşları tiner çekip , sigara içerken ben ücretsiz bateri kursu kovalıyordum. lemmy kilmister ise dik kafalı, geri adım atmayan duruşu ile bana hayatım ile ilgili ergenken kendim ile ilgili aldığım kararlar ile bana güç verdi. yaşım 37 hala bangır bangır metal dinliyorum.

son olarak kendimi tanımladığım motto ise (bkz: married with headbangers)

dönemlik müzik falan diye saydıranlara da söyleyeceğim şey şu sizin için dönemlik olabilir, bunalımlarınız olabilir buna çıkış sağlamış olabilir lakin eninde sonunda yaşam biçimi değil müziktir.

devamını gör...
16.
çoğu kişiyi hayata bağlamış ve bağlamaya devam eden müzik türüdür.
devamını gör...
17.
1960'ların sonunda ortaya çıkmış, birçok alt türü olan, kendisi de rock'ın bir alt türü olan müzik türü.

insanların sevmemesini birkaç nedene bağlayabiliriz:

1. 1990'lı yılların sonunda türk medyası, insanları metal müzik dinleyenlerin satanist olduğuna inandırdı; böylelikle toplumda "metal dinleyenler satanisttir" algısı oluşturuldu ve son yıllarda bu azalmış olsa da hala sürüyor.

2. metal ve alt türlerini ilk kez dinleyenlerin, uç (extreme) türlerde müzik yapan gruplarla başlaması. ilk kez metal dinleyecek bir kişiye death metal, black metal ya da thrash metal gibi türler çok sert geliyor. bu yüzden çevremde metal dinlememiş olan varsa 1970'lerden gruplar dinletiyorum.

3. değişime, yeniliğe açık olmayan, 3-4 dakika uzunluğunda ve içi boşaltılmış pop ve rap türlerinden başka bir şey dinlememiş kişilere metal müzik bir yumruk gibi gelecektir.

4. insanların; müzik teorisini bilmemesi ya da anlamaması, metal'in birçok türden beslendiğini ve özünde çok ayrıntılı bir müzik türü olduğunun değerini ve önemini kavrayamamasından ötürü sevilmez.

5. kişisel beğeni. bir şey demek düşmez.
devamını gör...
18.
müptelası değildimdir. ancak death severim.
devamını gör...
ülkemde çoğunlukla dinleyenlerine satanist gözüyle bakılmaktadır, en azından bir kere "satanist misin?" sorusunu duymuştur dinleyicisi. ya da çoğunlukla hor görülmeye çalışılan bir müzik türüdür. " kapat şunu." lafına en çok maruz kalan güzeller güzeli müzik türü benim için. "seveni çok sever, sevmeyeni hiç sevmez." denilen şeylerden biridir. istisnalar var tabi arada eserse dinleyen ama kaideyi bozmaz. bana kalırsa sevilip sevilmeyeceği genelde ilk dinleyişte ortaya çıkar. aradığını bulmuş gibi hissettiriyorsa bayılırsın, ruhunda vardır yoksa eğer sende bir süre sonra kafa sürekli götürmüyorculardan olacaksındır. birde yarısına kadar bile tahammül edemeyenler vardır onlar genelde sevmeyeni hiç sevmez grubuna dahil oluyor. bu grubun genelde biraz ön yargıyla yaklaştığını düşünüyorum çünkü metal müzik zibilyon tane alt dalı olan bir müzik ve elbette hoşlarına gidecek şeyler vardır içerisinde ancak kişi çok uzak hissederse genelde aramak istemez. haklı da olabilir tarzına uymadığını düşünüyorsa neden tutup da diğer alt dallardan zorla uyanı bulayım, gider sevdiğim türü dinlerim diyebilir. sevmeyeni seveni, seveni sevmeyeni anlamıyor bu türün. yine de şahsım adına sevilmez mi be diyeceğimdir.
özellikle death... huzur veriyor bana... direkt ruhuma hitap ediyor. hissettirdikleri çok uç şeyler. sanılanın aksine anlamsız sözleri de yok neyi dinleyeceğini bilen için düşünürseniz çok güzel anlamlara çıkabiliyor o sözler. kendini kontrol edebilmeyi sağlıyor bence. "kendinle" ilgili bir müzik türü. kendini anlamlandırırsın, kendini ararsın, kendini-gücünü hissedersin, kendinle kavga edersin, kendine sahip çıkar kendini kontrol edersin.
metal müziğin derdi kendisidir yani. neden ergenlikte bu türe yöneldiğiniz de açıktır aslında. hepimizin derdi kendimiz değil midir o yıllarda? hah işte, bu sebeptendir kendisiyle problemi olan daha doğrusu problem kendisi olan ergenin yöneldiği türdür. hani dönüp bakınca "nasıl dinlemişim bu zımbırtıları?" diyorsanız eğer.
demek ki sizde o yıllarda bu hisleri hissetmişsiniz ancak şimdilerde unutmuşsunuz. birde unutamayanlar var...
metalde ruhundan parçalar bulanlar, onların kendisiyle olan hırçın dertler dönemi bitmiyor işte. kimsenin şahsıyla olan derdi bitmiyor bu aşikar ancak bazılarının ki yumrukların havada uçuştuğu minvalde devam ediyor. metalin sertliğini yaş kaç olursa olsun kabul ediyor bünye. yoksa öyle dedikleri gibi herkes için dönemlik olsaydı metal şimdi bu kadar metal dinleyeni bulamazdık çünkü kafaları götürmese canavarlar gibi bu müziğe hayat veren adamların kafa götürmezdi. götürecek olan her türlü götürüyor metali. ulan...çok güzel ama!
devamını gör...
türkiye'de 90'lı yıllarda çıkış yakalarken...
bir satanizm uyduruğu attılar ortaya ana haber bültenlerinde.
ve siyah giyen, saç uzatan o güzel gençler hedef gösterildi; "şeytana tapıyorlar, ayin yapıyorlar, kedi kesiyorlar, insan kurban ediyorlar diye" (yazar burada sinirden gülüyor).
halbuki bu memleketin en akıllı, en akılcı, gelişime açık, toplumu ileri taşıyacak, donanımlı, araştırmacı, lisanslı gençleriydi. o yokluk dönemlerinde bu müziği bulup dinlemeye başlamaları bile şahaneydi.
metal müziğin ruhunda isyan vardı, başkaldırı vardı, muhaliflik vardı. işine gelmedi toplum mühendislerinin.
aileler ve aile etkisindeki gençler uzak kaldı. metalin önü kesildi.
sonra, 300 -500'cü popçu, teknocu, hapçı gençlik çıktı ortaya. at ex'i patla pistte. tam da istenildiği gibi uyuyan, uyuşuk toplum.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"metal müzik" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim