1.
ülkemizde kıymeti bilinmeyen içerisinde mantar, böcek ve hayvanları barındıran özümüzün olduğu ağaç topluluğu.
devamını gör...
2.
haftasonları sevdiklerinle güzel vakit geçirilebilecek yerlerdendir
devamını gör...
3.
orman=akciğer
devamını gör...
4.
kanlıca mantarı toplamak için gitmek istediğim şu aralar
devamını gör...
5.
huzurun eş anlamlısı olması gereken bir kelime.
devamını gör...
dünyada yalnız olmadığımızın en büyük kanıtı , çekirdeğe de insek göğe de çıksak yine onsuz yaşayamayacağımızı bilen yeşil anadır.
devamını gör...
tapınaktır ağaçlar.
onlarla konuşmayı,onları dinlemeyi bilen hakikati öğrenir.
öğretiler ve reçeteler vaaz etmez onlar, münferit şeylere aldırmadan hayatın kadim yasasını söylerler.
devamını gör...
doğanın içinde kaybolmak gibidir. olmazsa olmazdır dünya için çok önemli yerdir. insanoğlunun ormanları kaybetmesi bir felaket gibidir.
devamını gör...
türk erkeğinin kıllarının çokluğunu anlatan kelime.
devamını gör...
ağaçların bol olduğu oksijen depolarıdir.
devamını gör...
açıkçası benim için çok fazla anlam ifade eden bir doğal alanı tanımlayan kelimedir. özellikle yıllar yıllar önce into the wild filmini izlediğimde ki sonrasında defalarca kez izledim, ait olduğum yer olarak hissetmiştim. zaten hali hazırda her bulduğum fırsatta kendimi içine atıyorum.

ayrıca evernevergreen yazarımıza ne zaman denk gelsem aralarında bir korelasyon ilişkisi olmasa dahi ormanı hatırlarım. bana sanki ever never green ile birleştiğinde forever and ever anlamı veriyormuş gibi hissettiriyor.*
devamını gör...
tabiat ananın insanoğluna bahşettiği güzelliklerden biridir. bağrında yaşattığı bin bir canlıyı bir anne misali sarıp sarmalar. insanın kalbine yaşam sevinci aşılar, toprakta olduğu gibi ruhunu da çoraklıktan korur. insana saygısı olan ve insanı seven, aynı şekilde korur ve sever ormanı. en küçük bir dikkatsizlik ve en küçük bir ihmal, ormanın felaketi olabilir.
devamını gör...
zaman zaman orman yürüyüşlerine giderim köye gittikçe. yorar ama doğayla iç içe olmak insana iyi gelir. domuz avlayacağız niyetine tüfek doldurup gidiyoruz ama umarım kendimizi vurmayız bir gün.
devamını gör...
dünyanın akciğerleridir.

çok sayıda ağaç yığını ve hayvanların yaşam alanıdır.
belirli yükseklikteki ve büyüklükteki çeşitli ağaçlar, çalılar, otsu bitkiler, mantarlar, mikroorganizmalar, böcekler ve hayvanlar bütününü içeren, topraklı alanda genellikle doğal yollardan oluşmuş bir kara ekosistemi olarak tanımlanır.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
orman, uygarlığın ve refahın ta kendisidir. ormanlar, dünyanın akciğerleridir. bu konu ile alakalı ulu önder mustafa kemal atatürkün şu sözü önemlidir: ormansız ve ağaçsız toprak vatan değildir
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
eşim tirabzonlu, ne zaman memleket yarıştırsak, ben deniz, o orman der, ormanımız böyle, ormanımız şöyle...alın size orman...

tirabzon, rize, vs vs listede bile yok. karadenizde ormanın çok olduğu algısını yaratan şey, arazinin tabanının da yeşil olması, sarmaşık ot butrak...
dönüme vurduğunuzda akdeniz ormanlarının yarısı bile değil. bir başka bilgi, akdeniz ve ege ormanları iğne yapraklı ağaçlardan oluşur, iğne yapraklı ağaçlar, normal yapraklı ağaçlara göre %50 daha fazla oksijen üretir. (sebebini düşünün)

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

en fazla ormanlık alan antalya, kastamonu ve mersin’de
türkiye’de en fazla ormanlık alan antalya’da bulunuyor. 1 milyon hektar alanı geçen tek il antalya. bu ilde tam 1 milyon 146 bin hektar ormanlık alan bulunuyor. antalya’yı sırasıyla 873 bin hektar ile kastamonu, mersin (835 bin), muğla (829 bin), kütahya (646 bin), balıkesir (632 bin), adana (593 bin), denizli (588 bin), manisa (542 bin) ve bolu (531) takip ediyor.
devamını gör...
kaybolması kolay okan yer. bilinmedik yerde macereya pek girmemek lazım.
devamını gör...
ağaca tapan bir toplumdan ağacı yok eden bir topluma nasıl geldik.
özel olarak ben top çam ormanını severim fazla yoktur bu ormanlardan ülkemizde3 3- yada dört topçam ormanı bulunur. geçenlerde birini yok ettiler iş makineleri ile ege'de insanın içi acıyor ama yok edenler para kazanacağız diye seviniyor.

ormanı yok ederseniz ülkenizi de yok edersiniz.

dünyanın yüzölçümü olarak en büyük topralarına sahip devlet moğol devleti idi fazla sürmedi bitişleri ,şimdi kimsenin iplemediği bir toplum moğollar.
niye mi gelmiş geçmiş en büyük orman -ağaç düşmanı idiler , doğa intikamını aldı .
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"orman" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim