1.
kökü yenilen bir sebze.
devamını gör...
2.
her hali mükemmel olan büyülü yiyecek
devamını gör...
kızartılabilir bir sebzedir efeem. kim açamıyormuş?
devamını gör...
kızartması da yenir haşlaması da yenir. her türlü yenebilen bir yiyecek.
devamını gör...
toprakta yetişen bir sebze türüdür. her haliyle güzel olandır. canım patates kızartılırsın,haşlanırsın,fırınlanırsın hep mi böyle güzel kalırsın? anlatsana biraz.
devamını gör...
haşlanmışı güzel sebzedir. kısa bir süre önce açılmıyordu.
devamını gör...
anavatanının güney amerika olduğu söylenen leziz nimet.
devamını gör...
dünya tarihine damga vurmuş sebze. kıtalara yayılır, orduları doyurur, kıtlıkla mücadele eder, uzayda ilk o yetiştirilir(uzayda yetişme konusunda filme konu olur). en bildik aksiyonlar böyle, ilgi ve sevgiyle tüketilmesinin hakkını epey önceden vermiştir.
devamını gör...
tombiş bir sebzedir.bir defasında 1 kilo 450 gram gelenini almıştım.ağırlığına özellikle bakmıştım.kızartırken tavayı doldurmuştu.iriliğine rağmen şaşırtıcı derecede lezzetli çıkmıştı kerata.
devamını gör...
pizzaro isimli ispanyol kaşif tarafından ayak bastığı peru'da keşfedilmiş. o andan itibaren hızlı gelişen, kolay saklanabilen, doyurucu ve besleyici bir gıda olan patates, keşfe çıkacak olan gemilerin ambarlarını doldurmaya başlamış.

1840 senesinde rus hükümeti halkı patates ekmeye ikna etmeye çalışınca her allah'ın günü çavdar ekmeği yemeye alışık olan halk patates bize yabancı diye isyan etmeye kalkmış. şimdi artık geleneksel pek çok rus yemeğinde de bulunan bir gıda olmuş ve orada da seviliyor.

patatesin avrupa'ya yayılması ise otuz yıl savaşları (1618 - 1648) sırasında gerçekleşmiş. almanya'ya giden ispanyol askerler yanlarında patatesleri at yemi niyetiyle götürmüşler. o yıllarda yoksullukla cebelleşen alman köylüler, ispanyollardan bazen araklayarak bazen de dilenme yoluyla patatesi tatma fırsatı edinmişler. ama nasıl yiyeceklerini bilmedikleri için kabuğunu soymadan çiğ şekilde yemeye çalışmaları sonucu rahatsızlanmışlar. bundan şüphelenen almanlar, patatesi kolera, veba, humma gibi hastalık taşıyıcısı kabul etmişler ve patatesi fişlemişler. kendileri yemeyip hayvanlarına yedirmişler. bunun dışında da savaş esirlerine de yiyecek olarak vermişler.

işte bu almanlar'ın gayrı insanı tutumları olmasaymış, patates belki de tadının ne olduğunu bilmediğimiz bir hayvan yemi olarak kalacaktı.
devamını gör...
şu sıralar tazesini yiyebildiğimiz , her türlü yemeği harika olan güzel bir bitkidir. yaşasın patates.
devamını gör...
ben çiğ de yiyorum.biraz nişasta tadı geliyor ama güzel.
devamını gör...
vodkası güzel oluyor.
devamını gör...
vip sebze.
devamını gör...
tostu da güzeldir, tavsiye ederim.
devamını gör...
1570'lerde keşfedilen yiyecek.
düşünsenize koca osmanlıyı kuran osman gazi, orhan gazi ..... fatih sultan mehmet, kanuni bir elma dilimli patates tüketemeden bu diyardan göçmüşler.
devamını gör...
bir dönem irlanda da patatesin monokültür olması (ekolojik kolonileşme) nedeniyle patates ekinlerinin hastalık kapması sonucu halk aç kalmış pek çok irlandalı özellikle amerika'ya göç etmiştir.
devamını gör...
1845-1852 yıllarında rekoltesinde ki ciddi düşüş sebebiyle irlanda' da kitlesel açlık yaşanmış; yaklaşık bir milyon insan ölmüş, hastalanmış ya da göç etmiştir.
(bkz: irlanda patates kıtlığı)
devamını gör...
16. yüzyılda amerika'dan avrupa'ya gelen ve başlarda hayvan yemi olarak kullanılan sebze. 19. yüzyılda tüm dünya yayılmıştır.
devamını gör...
hakaret olarak kullanılabilen, bir çok yemeğin başrolü bir bitki.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"patates" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim