animasyon / macera
puan ver

öne çıkanlar | diğer yorumlar

1.
gameboy versiyonlarindan firered oyununu telefonumda oynayıp bitirdiğim anime serisi. kendini picigeto sanıp camdan atan at kafası yüzünden ülkemizde yasaklanmıştı. son olarak türk televizyonlarında çarizart sakinleşiyor bölümü yayınlanmıştır.
devamını gör...
2.
çizgi film versiyonu yıllar önce bir çocuğun charizard'a özenip kendini camdan attığı haberinin ardından uzun bir süre için yayından kaldırılmıştır. ve yine uzun yıllar önce -yanılmıyorsam- ruffles cips paketlerinin içinde verilen tasolarla çocukların gönüllerini fethetmişti.
devamını gör...
sabah erken kalkma nedenidir. şu oyunu şu ana kadar oynadığım en iyi 3. oyundur ((gbkz: pokemon firered)) animesi şu ana kadar izlerken en çok zevk aldığım dizidir. tasolarını oynamayı pek beceremezdim sürekli kökülürdüm kardeşim gider onları geri kökerdi.
devamını gör...
çocukluğumda sabah erken kalkma nedenim, okuldan eve hızlı hızlı gelip tv nin başına oturmak için ne heyecanlanırdım. tasoların üstünde pokemonlar vardı eskiden. her pokemondan toplamaya çalışırdık. çok güzeldi be
devamını gör...
metin2'den önceki popüler oyunum pokemoncrater'di. hiç bir aksiyon yok, haritada ileri geri yukarı aşağı gidiyorsun ne dandik oyundu o öyle ya. ama çok mutluyduk be.
devamını gör...
favorim venusaur'dur. venusaur kim diyecek olanlar için söylüyorum, bulbasaur'ın 32. seviyeye ulaştığı anda 3. evrilmiş dönemidir.
çimen/zehir sınıfı bir tohum pokemonudur. dişisi ile erkeğini ayırt etmenin en kolay yolu ise dişi venusaur'ın çiçeğinin ortasında bir çıkıntısı oluşudur. erkeğin ise yoktur.
devamını gör...
cingılını ezbere söylediğim, çoğu karakterin sesini birebir taklit ettiğim, çalışma masamda 2 maketi, odamda posteri, telefonumda wallpaperı (evet bu yaşta) olan efsanevi çizgi dizi.
devamını gör...
şu an fark ettim, pokemonda bildiğin hayvanlar dövüştürülüyor la. sebep neymiş? turnuva, kapışma falan. hep hayvanın gücü üzerinden sidik yarıştırma.

bizim delikanlı diye bildiğimiz ash aslında horoz dövüşçüsü çıktı ya abaww.
devamını gör...
bir yapımdan fazlası, bir yaşam biçimi. bir sabah kalkıp tüm kanto bölgesini sırt çantam ve tulumumla dolaşasım geliyor. sonra telefona uzanıp, "gameboy emulator" ve "pokémon firered" indiriyorum. ve uzun bir süre bu dürtümü bastırıyorum.
devamını gör...
ingilizcem c1 ise tek sebebi gameboy pokemon oyunudur. o zamanlar google çeviri yoktu.

aynı zamanda dizide bir bölüm vardı charmender'ın kuyruğundaki ateş sönüyordu. unutamadığım nadir cartoon dram sahnelerinden.
devamını gör...
çocukluğumun en derin ukdesi, en özlenen olayıdır. ne oynarsak oynayalım bırakıp eve dönerdik pokemon izlemek için. hele duygusal sahneler, hele pikaçu... sonra geri zekalı bir çocuğun kendini pokemon sanarak balkondan atması yüzünden ekrana veda etmesi bizim de çocukluğumuza veda etmemize neden oldu. sonrasında çıkan "dijimon, zartmon, zurtmon hiçbiri yerini tutamadı. evcil hayvanlar gibi sahipleriyle bağ kuran sevimli canavarların güzel hikayesini izlemek diğer saçma çizgi filmler gibi olmuyordu. o çocuğa inceden kin güdüyorum. inşallah gerçek hayatta karşıma çıkmaz. pis çocuk, senin yüzünden erkenden büyümek zorunda kaldık.
devamını gör...
pokémon, ilk jenerasyonu red & blue ve özel edisyonu yellow 1998 (japonya versiyonları poketto monsuta aka, midori ve ao'nun çıkış yılı 1996'dır) yılında avrupa ve amerika'da gameboy için yayınlanan game freak ve nintendo tarafından geliştirilen oyun serisi/evren. en son çıkan nesil 8. nesildir. an itibariyle 15 ana oyundan oluşan seridir.

aynı zamanda oyundan etkilenen, girdi yazılan tarihe göre 24 sezon 1158 bölümden oluşan, bir de anime serisi vardır. anime serisi 1999'da türkiye'de de yayınlanmaya başlanıp 4 sezon boyunca yani 211 bölüm kadar türkiye'de türkçe yayınlanmıştır. ancak ferhat isimli 4 yaşındaki bir çocuğun kendi "flying" özelliğine sahip bir pokemon (pidgey ya da pidgeotto'dur muhtemelen) sanıp camdan atlamasından mütevellit rtük seriyi yayından kaldırmıştır. bir ara yeni sezonlar 2015-? yılları arasında disney xd de türkçe yayınlanmıştır fakat günümüzde yayınlanmamaktadır.
devamını gör...
süper eğlenceli çizgi filmdi bu da. balbazar, çarmendır, çarlizard, sikörtıl, pikaçu, ciglipaf isimleri aklımda kalan. winnie the pooh ile arka arkaya oynuyordu. bunları çılgın gibi izleyenler vardı. winnie yi değil, bunu ve digimon u. ben digimon hiç seyretmedim. izlediğim çizgi dizileri seviyordum ama çok uzun süre izlemiyordum. uzun süreli takipçisi olmadım hiçbirinin. güzel göbeği olanlara ciglipaf dövmesi öneriyorum tam ortasına. hala devam ediyor görünüyor bu seri e yuh.

bulbasaur
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

charmander
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

charizard
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

squirtle
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

pikachu
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

jigglypuff
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
benim için cocukluk demek. köyde komşunun camından çizgi film izlemek demek. dedem sağolsun hiç kumandayı vermez bana izlettirmezdi. ben okula gider dişim ağrıyor numarası yapar. eve giderdim tabi babannem ve dedemin yanında büyüyünce pek sorgulayan olmazdı. dedem izlettirmeyecek ne yapayım komşunun çocuğu izlerken gider gizli gizli camdan bende izlerdim. bölüm biter hayaller kurarak hoplaya zıplaya eve giderdim. akşam olan tekrarını izlersem şanslıydım. ah be dede. üniversite başladı hepsini baştan sona izledim. tüm pokemon sezonlarının ama o eski tadı alamadım.
devamını gör...
çocukluğumun çizgi filmleriyle ve tasolarıyla, ergenliğimin oyunlarıyla, gençliğimin filmleriyle ve oyuncaklarıyla geçtiği şeydir. ayrıca nickimin geldiği karakterin bulunduğu çizgi filmdir

pocket monster kelimelerinin ilk harflerinin birleşmesiyle oluşan ismi aklımızdan çıkmayacak kadar sağlam kazık çaktı. bir neslin büyürken izlediği ve sonraki nesle aktardığı nadide yapımlardan biriydi. pokemon go'nun da etkisiyle kendini neredeyse 30 yıldır unutturmuyor.
devamını gör...
pokemon go ile yaklaşık 20 yıl sonra tekrar merak saldığım ama iyi ki yayından kaldırılmış dediğim animedir. kanto denen ilk bölgeden sonra çizilen pokemonların inanılmaz baştan savma olmasına çocuk yaşımda dayanamazdım.
devamını gör...
1997 yılında yayınlanmaya başlamış o dönemin fenomen olmuş tom ve jerry den sonra en sevdiğim çizgi filmi.ilk çıktığındaki bölümleri merakla bekleten film bu yaşımda hala bazı zamanlar yeniden açıp izlememe sebep olacak etkiyi bırakmış.
çizgi filmin baş karakteri 10 yaşında ki bir çocuk ve pikachu savaşçı ruhlarına rağmen o sevimli ve eğlenceli halleri seyretmeye değerdi.
daha sonralarda anime film olarak vizyona gelse de çizgi film olarak yayınlandığı dönemlerin tadı bir başka her filmde olduğu gibi.
devamını gör...
çocukken çıldırırdım bunun için desem yeridir. bir dolu taso, sticker, poster ne varsa biriktirirdim. sık sık yurt dışına giden babam da sürekli türkiye'de olmayan şeyler getirirdi bana pokemon ile ilgili.
devamını gör...
bazı bölümleri çeşitli sebeplerden ötürü yasaklanmış olan animedir.

mesela 97 yılında japonya'da yayınlanan bir bölümü (electric soldier porygon) bir patlama sonrası ortaya çıkan kırmızı-mavi parlak renkli ışıklar yüzünden yüzlerce çocuğun epilepsi krizi geçirmelerine sebep olmuş. bu bölüm tüm dünyada yasaklanmış.

bazı bölümler abd tarafından 11 eylül'ü hatırlattığı için yasaklanmış. ilgili bölümleri biz çocukken izledik (tentacool ve tentacruel - the tower of terror).

bazı bölümler de şiddet, silah ve müstehcenlik içermeleri sebebiyle asya dışında her yerde yasaklanmış (beauty and the beach - the legend of dratini).

bir de nedense, tüm dünyada serbest olan ''song of jigglypuff'' bölümü, hiçbir gerekçe gösterilmeden türkiye'de yasaklanmış. gerçi sonra komple animenin kendisi yasaklandı, neyse...

kaynak
devamını gör...
700 sezon ve hep aynı şey olması nedeniyle anime severlerin pek hazetmediği animedir. ben de böyle düşünüyorum, bu animeyse one piece ne awk..
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"pokemon" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim