1.
1950'li yıllarda amerika'da bir gerekli bir başkaldırı niteliğinde ortaya çıkmış müzik türü. çıktığı dönemde bazı kesimler için rock'n roll ahlaksal yapı ve bozuklukların, politik karmaşanın bir aynasıydı. bazı tutucu kesimler ise (özellikle amerikan müzik piyasasının babaları) bu müziği ciddi bir tehdit olarak algılamışlardır. erken dönemlerinde en önemli gitaristi chuck berry, en mühim katkıcısı ise elvis presley'di. 1984'te rick vito berry hakkında şöyle yazmıştır, ''onun müzisyenliğinden tüm dünya etkilendi ve 50'li yıllarda tüm dünyanın bu kadar etkilendiği bir başka isim yoktu. o rockn rollun ne olduğunu öğretti.'' bu iki ismin yanında yine 50'lerde fats domino ve little richard rock'n roll öncüleri olarak kabul edilmektedir.

60'lı yılların başlamasıyla ingiltere'de rock'n roll'u baz referans alarak kurulan gruplar bu müzik akımının çağ atlamasını sağlamıştır. kuşkusuz rolling stone'un bu değişimdeki payı çok büyüktür ve sex, drugs and rock'n roll felsefesinin sebebidir. 60'ların sonlarına doğru gelmiş geçmiş en büyük rock müzik grubu olarak nitelendirilen led zeppelin, pyschedelic müzikle biraz daha yakın olan pink floyd; deep purple, rainbow ve black sabbath'le birlikte evrimleşme süreci yükseldi. bu dönemden sonra ortaya glam rock'ın değişerek, sertleşerek, gitar ve davul yoğunluklu bir müziğe dönüşmesiyle hard rock ortaya çıkmıştır. aynı dönemlerde tüm müzik akımlarını ucundan kıyısından dahi olsa mutlaka etkileyen bir hippi ekolü temsilcisi ortaya çıkmıştı: jimi hendrix. ünlü psychedelic rock gruplarını ciddi şekilde etkileyen hendrix, o dönemde rock star kavramının vücut bulmuş hali idi.

70'li yılların geç vakitlerine bakıldığında; tüm ekole damgasını vuran grup 68'de kurulmuş olan led zeppelin; rock müziğin kilometre taşlarından biri olmuştur. bu dönemdeki 'big bang' müzikal anlamda oldukça büyüleyicidir. gitar rifflerindeki hız ve sertliğin yanında şarkı sözleri daha yırtıcı daha umarsız olmuştur. davul tonları da aynı şekilde oldukça sertleşmiş klasik blues, jazz, rock davul partisyonları yerlerini daha sert daha hızlı ritmlerin oluşturduğu tonlara bırakmıştı. yavaş yavaş; artık gizlemeksizin - dine, mevcut otoriter devlet yapısına, savaşlara, kapitalist dünyada yaşamlar üzerine oynanan oyunlara karşı bir duruş oluşmuştur. müziğin protest yönü bu dönemde en yüksek dozda işlenmiştir. dünyanın gelmiş geçmiş en iyi heavy metal grubu judas priest , hard rock'ın en önemli temsilcilerinden biri olan ac/dc, dünyanın en güçlü seslerinden freddie mercury'nin queen'i, hard rock-glam rock grubu kiss, van halen, iron maiden ve daha pek çok efsane grup bu yıllarda kurulmuş ve başarıya ulaşmıştır. daha sonra ki dönemlerde kurulacak grupların örnek alacakları başlıca gruplar olarak isim yaptmışlardır.

80'li yıllarda artık heavy metali thrash metal, death metal, neoclassic rock ,black metal gibi türler ortaya çıkmış, 70 ekolü örnek alınarak çeşitli gruplar kurulmuştur. örneğin micheal jackson'ın bad albümünde rock etkileri net bir şekilde görülmektedir. rock'n roll referansıyla ortaya çıkan evrimleşen, değişen ve birbirine sıkı sıkıya bağlı olan tüm türlerin en parlak dönemi 80'ler olmuştur.

90'lar rock müzik açısından çok durgun geçmekle birlikte çok fazla grubun kurulup hemen dağıldığı dönemdir. grupların duruşu, müzikleri ve şarkı sözleri taklitten öteye gidememiştir.

tavır ve var oluş açısından hiçbir zaman tüketim toplumunun ve günümüz kapital koşullarına bağımlı insan türünün elinde oyuncak olamamıştır rock'n roll. bunun en büyük sebebi köklerinin çok sağlam ve sert olmasıdır. içini boşaltmaya kalkanı paralar, nitekim ortaya çıktığı ilk yıllarda amerikan müzik piyasasının babalarının endişelenmesinin sebebi de budur.

grunge rock'ın en önemli temsilcisi kurt cobain'den geliyor: ''if it's illegal to rock and roll, throw my ass in jail!''
devamını gör...
2.
sanıldığının aksine başkaldırı olmadığı kanısındayım. ilk etkin olduğu 50'li ve 60'lı yıllarda hippi kültürünü oluşturarak cinsel devrim yaşatmaya katkı sağlamak dışında sistem ve geleneklere karşı geldiği bir şey yoktur. neden olduğunu açıklamaya çalışırsam:

-elvis presley yaşarken büyük bir servete sahipti.
-black sabbath satanizm ögelerini para kazanmak için kullanmıştır. ''dünyayı değiştirelim'' dertleri yoktu. şu anda ozzy osbourne magazin programlarında çıkmaktadır. hatta justin bieber ile aynı reklamda oynamıştır.
-slayer üyeleri, satanizm ögelerini para kazanmak için kullandıklarını bir röportajlarında söylemişti. kerry king dışındaki üyeleri katoliktir.
-zamanında savaş karşıtı şarkılar yazmış dave mustaine, şu anda cumhuriyetçileri desteklemektedir. james hetfield de aynı durumdadır.
-operation mindcrime albümünde neo-liberal reagen'ı eleştiren queensrcyhe üyeleri, 2000'li yıllarda ırak'taki abd askerlerini ziyaret etmişlerdir.
-sistem karşıtı albümler yapan pink floyd üyeleri, şu anda 100 milyon dolara aşkın servete sahiptir.
-çoğu grup, t-shirt, konser ve albümlerden servetlerine servet katmıştır.

80'lerden itibaren sisteme adapte edilmiş, sistemin çarklarından biri haline gelmiştir. rage against the machine ve norveçli black metal grupları gibi istisnalar da vardır.
devamını gör...
3.
(bkz: rocknrolla)
devamını gör...
evet, bir müzik türüdür. ama daha da önemlisi, bir yaşam tarzıdır.

rock n roll yaşam biçimi hiç bir zaman popüler kültürün oyuncağı olmamıştır. temelleri oldukça sağlam olduğu gibi tutkunları için bir kültür , felsefe ve yaşam biçimidir. öyle giyinilir, öyle yaşanır. ısrar edilmez, gelen gelir, giden gider...içi boşaltılamaz çünkü kimsenin gücü yetmez. son dönemde şöyle rock, böyle rock olarak ortaya çıkmış bu tür oluşumların gideceği yer de bellidir. yıllar sonra kapitalizmin yarattığı tüketim toplumunun oyuncağı olan bu grupların hiç biri hatırlanmayacak, ki öyle de oldu, fakat insanlar hala led zeppelin , deep purple, elvis presley , ıron maiden dinliyor olacaklar.

rock n roll yaşam biçimi, insanın yüreğine hapsolmuş şiddetini hiç yitirmeyen bir fırtınadır ve bir kere başladıktan sonra dindirmek imkansızdır. bulaşması yeter. kulaktan kafaya, beyne dağılır, yer edinir. saçma sapan, ota boka isyan etmekten ziyade “bu benim, işinize gelirse” düşünce yapısı hakim olur. sorgulamalar başlar, koyun gibi her şeye boyun eğme günleri artık geride kalmıştır. müthiş bir solo dinlerken veya harika bir çığlığa kulak kabartırken, fever da parmaklarımızı şaklatarak eşlik etmemizi sağlayan , stairway to heaven da tüylerimizi diken diken eden , comfortably numb da gözlerimizi yaşartan, parissiane walkaways’de uzaklara daldıran hep o yaşam biçimi, o kafadır.
devamını gör...
alan freed'in, isim babası olarak kabul edildiği tür. 1955'te bill halley'in "rock around the clock" adlı parçası bir numaraya yükselen ilk rock'n roll şarkısı olmuştu.

(bkz: rock and roll)

(bkz: rock'n'roll)

(bkz: sallan ve yuvarlan)
devamını gör...
1950'li yıllarda çıkan bu müzik türü daha sonra heavy metal ve hard rock gibi bölümlere ayrıldı. bizdeki rock müzik de bunun gibi, özgürlüğü temsil eden ve sınırları aşan en sert müzikler arasındadır. elektro gitar, bas gitar, bateri, klavye bu müzik türünü diğerlerinden ayıran enstrümanlar arasındadır.
devamını gör...
1960-1990 arasındaki 30 yılın kulu köpeği iti delisi olmamı sağlamış olan akım. kimisine hoş gelmezken, kimisi şarkının 4. dakikasinin 10. saniyesinde solistin nefes alış verişi ile orgazm olur. bir tutkudur ve herkesin içinde harlanmaz bu ateş.

1960-1980 arasında the beatles led zeppelin-queen, pink floyd, deep purple ve black sabbath ile, 1980-1990 arasında iron maiden ve metallica ile bu türün severleri için hafızalarda yer etmişlerdir. her biri bir sonraki ya da bir önceki 10 yıla etki ederler ve birçoğu 30-40 yılı aşkın süreler ayakta kalırlar ama kesinlikle en formda oldukları ve domine ettikleri 10 yıllık süreçler vardır. örneğin benim için iron maiden ve 1980-1987 arası dönem yaptıkları albümler insanoğlunun ne derecede verimli olabildiğinin en büyük kanıtıdır. örneğin led zeppelin için de 1969-76 arası böyledir. bu uzar gider belki başka gün üzerine basılır ama genel olarak çerçeve böyledir. ayrıca aralarında psychedelic rock, metal vs. şeklinde kollara ayrılırlar ama hizmet ettikleri kategori aslında aynıdır. yani "iron maiden metal grubu kardeşim" çıkışı yapmadan önce odak noktasını düşünmek lazım.

tabii ki de dire straits, judas priest, accept , motörhead gibi muhteşem bandler de vardır ve bunlar diğerlerinden aşağıda kalmaz ama yukarıdakilerin hem popülarite, hem yaptıkları, hem nesillere etkileri bir potada eritildiğinde yerleri apayrıdır. dediğim gibi sadece kalite, sadece solistin sesi vs. değil bir bütün olarak ele alındığında durum budur. yoksa örneğin bir tunnel of love için 10 cilt kitap yazılabilir ya da beyond the realms of death için. sahi ben daha bu iki şarkı için entry yazmadım değil mi? neyse sırası gelir elbet dinlerken hissettiklerimizi anlatmanın...

anlatılamaz bir tutkudur. damarlarda akar mesela şu anda bu satırları yazarken black sabbath albümü giriş yaptı korku filmi gibi ve bu albümü 40 dakika dinleyeceğim tıpkı az önce presence albümünü bitene kadar pür dikkat dinlediğim gibi vs. vs...

çocuğunuza sakın "çocuğum bak benim gibi müzik zevkin olsun al dinle" diyerek dinletmeyin. en geç 20'li yaşlarının başında zaten yanlışlıkla bir kafede duyduğu bir şarkı ile damarlara o zehir elbet zerk edilecektir.
devamını gör...
2013 yılında yayınlanan kendi ismini verdiği albümünde bulunan avril lavigne şarkısı.

şarkının klibi de sözleri kadar güzel. kaldı ki klip hem absürt hem de ikoniktir*
let 'em know that we're still rock 'n' roll
devamını gör...
bir çok metal müzik türünün atasıdır.
devamını gör...
rock'n roll
bir müzik türüdür.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel


1950'lerin amerika'sında ortaya çıkmış; gospel, caz, boogie woogie ve rhythm and blues'dan (r&b) etkilenmiş bir müzik türüdür. bu tarihten sonra hızla ilk önce tüm ülkeye, ardından da tüm dünyaya yayılmıştır.

bu müzik türü, daha sonra sadece rock olarak adlandırılacak müzik türlerine bölünmüştür.

rock and roll ve daha sonra aldığı hâller, 1950'lerden 1990'ların ortasına kadar en çok dinlenen müzik türlerindendir.
devamını gör...
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
rock’n miyav bebeğim.
devamını gör...
now it's time rock'n roll baby. let's began. bir çeşit ergen turnusolü ama sevimli gibi de.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"rock'n roll" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim