1.
bahçemizde yaban otu olarak çıkmakta olup pek çok faydası bulunan bitkidir.
devamını gör...
2.
kendi kendine yetişebilen arsız bir bitki türüdür.
devamını gör...
3.
*uzmanların yoğurtla yenmesini tavsiye ettiği şifa kaynağı.
istanbul gibi bir şehirde, bahçede kendiliğinden bitiyor, çok acayip.
devamını gör...
4.
halk arasında kansere iyi geldiği de söylenmekte olan bitki.
devamını gör...
5.
yoğurtlu semiz otu..bayılırım kendilerine
devamını gör...
6.
arsizdir..ege de su koyduğun yerde bitiverir biiznillah. yemeği böreği salatası yapılır ve öyle de lezzetli olur ki. cenabı hak yoktan kullarına nimetlerini bedava veriyor. anlayabilmeyi nasip etsin.
devamını gör...
7.
bi kasede elle parçaladıktan sonra yoğurtlanıp yenirse hem sağlıklı hem de keyifli anlar yaşatandır.
devamını gör...
8.
semiz otu salatası tarifi,
bir adet semiz otu baş(yaprak kısımlarını) alıyoruz kenarıda bir köşede hazırladığımız kasedeki sarımsaklı yoğurt (eser miktarda tuz) karışımına ilave ediyoruz. üzerinden biraz zeytinyağ gezdiriyoruz. arzu ederseniz biraz limon sıkabilirsiniz. son olarak bir tur karıştırıp yemeye hazır hale getiriyoruz.
afiyet olsun
devamını gör...
9.
ayıklaması biraz uğraştırıcı ama bana göre aşırı zevkli olan bitki.. yoğurtla enfes oluyo deneyin bence
devamını gör...
10.
en sevdiğim yoğurtlu semiz otu. tavsiyemdir.
devamını gör...
11.
avrupada'ki uzmanların bulamadığı, bizde ise en pis ortamda bile biten ama kıymeti bilinmeyen mucize bitki.

yörelere göre soğukluk, pırpır, temizlikotu isimleriyle anılır.

kürtçede de pıtpar derler.
devamını gör...
12.
sarımsak ve yoğurt ile birleşince enfes bir lezzet haline gelen ot.
devamını gör...
omega 3 bakımından bayağı zengin yabani yetişen bitkidir. yoğurtla yendiğinde tadı da bir hayli güzeldir.
devamını gör...
(bkz: semizotu)
devamını gör...
benim için semizotu, sarımsaklı yoğurt ile üzerine azıcık zeytinyağı ve pul biber eklenince tamamlanıyor.
devamını gör...
baharın gelmesiyle ülkemizde suyu alabildiği heryere kendiliğinden yetişen bitkimizdir.yakin zamana kadar değeri bilinmeyen vitamin deposu semiz otu bazı yöreler de pirpirim ve soğukluk olarakta anılmaktadır. sağlıklı beslenme bilinciyle son yıllarda sofralarımızda daha fazla yer bulan, sıcağından soğuğuna farklı lezzetlerde karşımıza çıkan semizotu tam bir şifa deposu.semizotunun 100 gramında 32 kalori bulunduğunu, bu yönüyle diyetlerde de güvenle yer alabileceğini belirtilirken üstelik bu bahar sebzesi demir, kalsiyum, potasyum ve c vitamininden oldukça zengindir. diğer yeşil yapraklı sebzelere oranla omega 3 yağ asidi içeriği de daha fazladır buna karşın zengin bir potasyum kaynağı olduğu için kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte tüketilmesinin önerilmektedir. salatalara çok yakışır,benin en sevdiğim hali ekşili çorbasıdır.
devamını gör...
çok faydalı ot çeşitlerinden biridir kendileri. bol miktarda omega-3 kaynağıdır. içerisinde çokça lif, a, c vitamini ve b grubu vitaminlerinin yanı sıra demir, magnezyum, manganez, potasyum, kalsiyum ve bakır mineralleri bulunur. üstüne üstlük birde antioksidandır. mevsiminde yoğurtlayıp bolca tüketilmesi tavsiye edilir.
devamını gör...
yemeği yapılsa da asıl lezzeti salatasına olan bitkidir. efendim yoğurt ve salatalık katarak mükemmel hale getirebilirsiniz. üstlerdeki yazarımız açıklamış ama zeytinyağı ve sarımsak olmadan da yapabilirsiniz.
devamını gör...
geçen yaz yaşadığımız yerde taşların arasında semiz otu bittiğini görmüştük. daha önce köy olan yerleşim yeri bozulmuş ve site yapmışlar. öyle özgürce semiz otları çıkmıştı betonların arasından.
salatası ve yemeği çok lezzetli oluyor.
devamını gör...
benim için pirpirimdir. yemeğini de yoğurtlusunu da çok severim. marketlerde satılan kültür olanını hiç sevmem. kendi kendine toprakta bitene bayılırım. tadı da bir başkadır.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"semizotu" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim