kişinin etrafındaki her şeyin eşit bir biçimde uyumlu ve düzenli olması konusundaki hassaslığıdır. annemin takıntısıdır, bazen çıldırtır. *(bkz: annelerin garip huyları)
devamını gör...
ailenizin umrunda olmazsa zamanla bu alışkanlık geriliyor bende öyle oldu.
devamını gör...
ailede de böyle bir takıntı varsa durup dururken gerilim olabiliyor.
devamını gör...
bende de yer yer olan şey.
devamını gör...
(bkz: simetromani)
devamını gör...
bu kişinin terliğinden dolabına, çekmecesinden cüzdanına her şey nizamidir. milimetrik hareket eder.
devamını gör...
çevremdeki bazı insanlar da olan garip takıntı aman diyeyim yamuk, çapraz koymayın bir şeyi kalkıp düzeltemese de gözleri ile onu izleyip durur, konsantrasyonu dağılıyor, odaklanamıyor bundan ötürü zaten düzeltmek zorunda kalıyorsunuz, rahatsız olmasınlar diye.
devamını gör...
diğer adıyla simetromani:
duvarda asılı duran saatin, biraz bile eğik durmasına dayanamayıp, sürekli düz bir hizaya getirmeye çalışan kişide bulunan hastalıktır.
devamını gör...
havalı gözüktüğü gerekçesiyle herkeste vardı bir ara ne oldu azalmışlar sanırım.
devamını gör...
derdini s*keyim hastalığı
devamını gör...
benim bu. yamuk olan, düzgün durmayan her şeye takıntılıyım. masa üzerindekiler, yastıklar, halı, ayakkabılar, kıyafetler, perde, parkedilen araba. hatta başkaları arabalarını yamuk parketmişse, içimden; “keşke she-ra kadar güçlü olsamda şunu ittirerek düzeltsem.” gibi şeylerde geçiyor.

bazen arkadaşım geldiğinde sepetteki çamaşırları katlayıp yerleştiriyor. o gidince hepsini indirip yeniden katlayıp, yerleştiriyorum. çocukluğuma inmek gerekirse kendimi bildim bileli böyleydim. her şey düzgün, derli toplu olunca daha güzel geliyor gözüme. dağınık, orantısız olan her şey gözümü tırmalıyor.


#665900 no’lu tanımda yazar arkadaşta farketmiş.#665788 no’lu tanımda malesef bize kıyak yapılmak için çizilen dikine düz çizgi yamuk. aşağıya inerken sola doğru eğriliyor ve sol taraftaki boşluk sağdan daha fazla. evet bu bir manyaklık:)
devamını gör...
asimetrik kahkül kesmenin önüne geçen takıntıdır.
devamını gör...
(bkz: türk dizilerinde mantıklı olan şeyler)
devamını gör...
kendi yaşam alanımın dışındaki dünya umurumda bile değil. ama evin içindeyken, bu konuda gerçek bir ruh hastasına dönüşüyorum.
devamını gör...
şimdi tetikleyeceğim takıntıdır.

simetri hastası arkadaşlara bir kıyak, tam düz bir çizgi, nasıl? hoşunuza gitti mi manyaklar:

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

alın bu da eğri olan bir çizgi:

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
bu rahatsızlığa sahip olanları sinirden kendini pompalıyla öldürecek konuma getiren bir hastalık.

ayrıca bu rahatsızlığa sahip yakınınızdan soğumanıza neden olabilir. bir yere gittiğinizde veya evinize davet ettiğinizde her yeri parmaklayıp düzeninizi mahveder. hoş onlar da bu durumdan pek memnun değiller...
devamını gör...
aşırı derecede dağınık olan ve her eşyasını etrafa yamuk yumuk koyan bir insanım fakat etrafımda o kadar fazla simetri takıntısı olan insan var ki bazen bu takıntı bende de varmış gibi hissediyorum. bulaşıcı bir manyaklık.
devamını gör...
okb
devamını gör...
kaynağıyla ilgili bilgi edinmek isteyen arkadaşları şöyle alalım:

devamını gör...
#665788 simetri hastası değilim ama ilk ekteki dikey çizginin sağ tarafındaki boşlukla, sol taraftaki boşluk alanı aynı değil, burada gizli bir kudurtmaca var.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"simetri takıntısı" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim