1.
mö 7.yüzyılda kurulan, stellerde adı sinope olarak geçen mini mini bir karadeniz şehri. sizi bir yandan deniz, bir yandan dağ ile sarmalayan canım şehir. türkiye'nin en mutlu şehri seçilmesini nüfusunun az ve yaşlı oluşuna ve metropollükten eser olmamasına bağlıyorum.
devamını gör...
2.
karadeniz’de bulunan mantısının kesinlikle denenmesi gerektiğine inandığım şehir.

sadece mantı yemek için bile gidilir.
devamını gör...
hamsilos gibi doğa harikası bir yeri içinde bulunduran şehir.
devamını gör...
karadeniz gezilerinde terste kaldığı için es geçilen ama kesinlikle görülmesi gereken, karadeniz'in incisi doğası mükemmel olan, daha öncesinde amerikan üssüne ev sahipliği yapmış olması sebebiyle yabancıya karşı sevecen, öğrenci ve turist dostu ama kayseri mantısı seven biri olarak mantısı hakkında çok umut edilmemesi gereken, üniversitesinde okuduğum küçük kent.
devamını gör...
karadeniz de chp kalesi olarak bilinen medeniyetin beşiği.
devamını gör...
sakinlerinin diğer yerlere göre biraz daha açık fikirli olmasının sebebi vakti zamanında burada bine yakın personelin hizmet verdiği kocaman bir amerikan üssünün olması ve amerikan askerleriyle o zamanlar nüfusu hepi topu yedi bin civarında olan şehir halkı arasında yıllarca süregelmiş ilişkilerin olmasından ileri gelen şehirdir. tabii amerikan askerlerini bizdeki uzun dönem erler gibi düşünmemek lazım.
devamını gör...
dyojen'in memleketi.
devamını gör...
minik, sessiz, sakin, minimal ve yaşanılası bir şehirdir. insanın ömrünü uzatır canım memleketim. sokaklarında gezinirken, karşınıza bir sürü yaşlı ve cins köpekler çıkabilir. orada yaşayanların aktardığına göre bu cins köpeklerin soyları çook eski zamanlara dayanırmış. hepsi de huzurla yaşarlar bu şehirde.

şehrin büyük bir çoğunluğunu yaşlılar oluşturur sinop'ta. hem yaşlı hem mutlu olmalarının sebebi de şehirdeki sakin hayat tarzıdır bana göre.

bu zamanlarda ultra sakin olur oralar şimdi. booolca özlenmiştir.
devamını gör...
sınırları dahilindeki (bkz: sinop burnu) ülkemizin en kuzeydeki toprak parçasıdır.
devamını gör...
10. (tematik)
türkiye istatistik kurumu (tüik) verilerine göre nüfusu 216 460 kişi olan şehirdir.
devamını gör...
karadeniz'in izmiridir. güzel şehirdir. gidildiğinde teyzenin yerinde karışık mantı yenilmelidir. normalde nüfusu 40 bin civarındadır. yazın bu rakam turistlerle beraber hayli artmaktadır.
devamını gör...
verilere göre türkiye'nin en mutlu şehri olarak geçer.
devamını gör...
kuzeydeki en uzun ucun tecrübe edilebileceği şehirdir.
devamını gör...
doğum yerim, memleketim ve felsefe aşkımın sebebi büyük büyük büyüüük dedem sinoplu diyojen....*
devamını gör...
her karış toprağını ayrı sevdiğim güzel şehir.
devamını gör...
memleketim. sinopun en mutlu şehir ilan edilmesi hakkında hazırlanan, pera müzesinde sergilenen hayırlı evlat isimli grubun bırak kendini adlı şarkı ve klibi sayesinde öğrenmiş olduğum bir de (bkz: sinopale) isimli bienali varmış. memleketimin karadenizde yükselen bir sanat beşiği olduğunu öğrenmek beni mutlu etti. bir gün etkinliklerine katılmayı kesinlikle düşünüyorum
devamını gör...
canım memleketim. karadenizin en güzel ili
devamını gör...
1,5 sene yaşadığım şehir. kesinlikle yaşanacak yer değil görüşündeyim. gezilir, karadeniz de öyle berrak deniz bulundurmasıyla şaşırtır, tam olmasada ege-akdeniz havası var gibidir. 3-5 gün durulup kaçılması gereken şehir.
kışın 30k yazın 90k nüfusu olur. sadece yazın gidilmeli bu arada.
devamını gör...
hayatımda gezip gördüğüm en güzel ikinci şehirdir. bir yarımadaya bir kent ancak bu kadar güzel yakışabilir. sinop'ta her yolunuz denize çıkacaktır. her yerde kale olduğu için küçücük şehirde benim gibi kafadan navigasyon fukarası biriyseniz çok defa kaybolacaksınızdır.

benim çok uzun yıllar evvel sinop şehrine gitme amacım sabahattin ali'ye olan hayranlığımdı. büyük yazarımız oranın kaleden bozma maphusunda 17 ay yatmıştır. bugün herkesin ağzına bir kaç kez pelesenk olmuş bestelenmiş şiirlerini de orada yazmıştır. hatta herkes tarafından bilinen ''eşkiya dünyaya hükümdar olmaz'' türküsü de orada yazılmıştır. ülkemize türküyü tanıtan kişi sabahattin ali'dir.
bugün müze olarak kullanılan cezaevi kapısında yolu oraya düşen onlarca yazar şairimizin adı vardır. aslında bu kocaman bir utanç vesikamızdır. vesika bugün çeşitli cezaevlerinde yazılmaya devam etmektedir.
devamını gör...
şu sıralar uykusuz ama bir o kadar da eğlenceli geçen günlere ev sahipliği yapan, plajlarında uyuduğum ve ayık kalmama müsade etmeyen güzide şehrimiz.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"sinop" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim