1.
zahmetli bir iş. bıçak ya da çatal kullanmak gerekir. büyük ihtimalle elinizi kesmenizle sonuçlanır. şarabı aldığınız yer açayım mı diye sorduğunda ne olur olmaz açtırın. evdeki tirbüşonu bulamazsanız haliniz harap.
devamını gör...
2.
mantara 10'luk vida takarak, sorunsuzca açmak mümkün.. geçenlerde denedim, gayet oldu..
devamını gör...
bir defa tornavida ile rahat açabilmiştim.
devamını gör...
şarabı buldukta tirbüşonu kaldı dediğim olay.
devamını gör...
hayatımda şarap açmadım ama isviçre çakısı taşıdığımı bilen arkadaşlar çakımı istemişti. onun da spiral bir parçası var ama türbişon gibi sistematik değil kas gücü.

(bkz: trebüşe)
devamını gör...
büyük vida makuldür, küçükle de muvaffak olunabilir.

denenmiştir.
devamını gör...
ehil eller ile yapılmıyorsa şarabı perişan etme ihtimali de vardır.

bir açacak olarak (bkz: taş)

taş ile şarap açmıştık, daha doğrusu şişenin baş kısmını kırmıştık. üniversitede baya alkol alan bir arkadaş çevresiydik ve okulun bulunduğu yer doğa ile iç içeydi. bir iki saat boşluk olunca toplaşıp göl manzarası ile bira içmeye kaçardık. bir gün değişiklik olsun diye şarap aldık ama tirbüşon almayı unutmuşuz. şişenin baş kısmını taş ile kırıp içmiştik. şimdi bunu okuyan ve orada olan bir arkadaşım varsa gerçekten şahane olur.
devamını gör...
tirbüşon gibi icat varken vidayla tornavidayla açmak şaraba yapılan haksızlıktır mantar içeri kaçarsa da ağır sorun yaratır , malum şişeler hep dik duruyor mantar bi süre sonra kuruyup parçalanıyor.
devamını gör...
öğrenci şarabına ulaştırır bizi bu eylem. (içince çıtırdan talaş tadı veren, hatta kimi zaman bizzat talaş veren şaraptır öğrenci şarabı.)
devamını gör...
çok kolay, bir havluya ihtiyacınız var. havluyu 4'e 5'e katlayın. kalın olsun. katlanılan havluyu şarap şişesinin tabanına koyun, duvara bir kaç kez sertçe vurun, mantar dışarı fırlayacaktır. son aşamaya gelince mantarı elinizle çekip şarabınızı afiyetle içebilirsiniz. 🍷
devamını gör...
eski tip kapılarda üst kilit olarak kullanılan kale veyahut ito anahtarlar ile yapılabilecek şeydir.
devamını gör...
normal ev kapısı anahtarıyla denerseniz şayet anahtarınızı kırılmış bilin.
devamını gör...
3.5 luk 2 akıllı vida, bir tornavida ve pense yardımıyla kolaylıkla yapılabilecek şeydir.

tıpanın tam ortasını baz alarak tıpayı iki yarım daire olarak düşünün ve iki vidayı o yarım dairelerin tam ortasına yarım santimi dışarıda kalacak şekilde yerleştirin. sonrasında pense ile ikisini de tutarak çevire çevire yukarı çekin. işte bu kadar basit.

bir başka öneri de lise zamanlarında yaptığımız gibi tıpanın biraz altından kırın. bir kumaş parçasını içine kaçmış olabilecek cam parçalarını süzmek için kullanarak bardaklara doldurun, afiyet olsun.
devamını gör...
çok zor olandır ama imkansız değildir. bir kere kızla başıma gelmiş, tornavidayla kapıdan vida söküp mantara takıp, makasla o vidayı sıkıştırıp açmıştım. o yüzden önemli alettir tirbüşon.
devamını gör...
ben vidayı sokup dişimle çekmeyi denemiştim pek hoş şeyler olmadı. o yüzden tirbüşonsuz ev olmamalı dediğim konudur.
devamını gör...
tek çare mantarı bıçakla parçalayıp şarabın içine ittirmek ve bardağa çay süzgeci ile süzerek dökmek.
devamını gör...
bir çok yöntem uygulanıyor ama üzgünüm hepsi mantarın dağılmasına sebebiyet veriyor.
devamını gör...
bazı fakir arkadaşlarım bıçakla yarıçapı olaraktan kesmeye yeltenmişlerdi. şarap ama vişne suyu cahallığı görüntüsü elitliği mahvetmişti. keyifle iki bucuk litre + bir litre meyve suyu ve kolalar icerek gunu bitirdim.
devamını gör...
şaraba paramız yeterse deneyimleyebileceğimiz eylem.
devamını gör...
yüzde doksan şarabı mundar etmekle sonuçlanacak eylem. aldığınız tekele açtırın veya aldığınız süpermarkette kasada isteyip açın. korkmayın hepsinde tirbuşon mevcut.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"tirbuşon olmadan şarap açmak" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim