1.
en rahat ve risksiz taşıma aracı.
devamını gör...
2.
en sevdiğim ulaşım aracı.
devamını gör...
3.
kalkarken olan his..
anlatılmaz yaşanıır
devamını gör...
4.
dünyadaki ulaşıma devrim üstü devrim getiren araç
devamını gör...
uçak
bir yerden bir yere hava yoluyla seyehat etmek için kullanılan araç .
devamını gör...
uçakta verilen yemekleri yememenizi öneririm.
devamını gör...
aerodinamik sayesinde havada kalabilen ulaşım aracı.
devamını gör...
eski dilde tayyare adı verilen, çok amaçlı hava aracı.
devamını gör...
mucidi konusu halen tartışmalı bir konu olsa da kısa zaman aralığında ilk uçuşu (bkz: richard pearse) yapmıştır. patent wright kardeşlere aittir.
wright kardeşler'in 17 aralık 1903'te kitty hawk'taki ünlü kalkışından 9 ay önce, yeni zelandalı richard pearse, aynı başarıyı 31 mart 1903'te zaten yapmıştı. pearse’in uçağı, modern uçak tasarımına wright kardeşlerin uçağından daha çok benzemektedir. çift kanatlı yerine tek kanatlıdır, tek bir ana pervaneye ve ön yerine arka dengeleyicilere sahiptir. bu özellikleriyle modern uçaklara kayda değer bir benzerlik taşımaktaydı.

richard pearse ve uçağı

wright kardeşler ve uçağı
devamını gör...
(bkz: sönmez reyiz)in hiç sevmediği ve binmekten çekindiği bir ulaşım aracıdır. çok uzun mesafeleri bile çok kısa zamanda aşabilen hızlı bir araçtır.

hayatımda ilk kez memleketim erzincana giderken binmiştim bu araca, 2015 yılında. tecrübelerimi aktarmak isterim.

kalkışta eğer alışık değilseniz kulaklarınız patlayacak gibi olur. basıncı azaltması sebebiyle sakız çiğneyin derler ama nafiledir.

yiyecek ve içecekler oldukça pahalıdır. mümkünse yanınızda bisküvi ve tuzlu kurabiye bulundurun.

panik yapmanıza gerek yok, oldukça güvenli bir araçtır.

inerken lütfen acele etmeyiniz. aslında gayet rahat bir şekilde ve hızlıca çıkmak mümkündür ama insanlar acele etmeleri sebebiyle bu durumu imkanız kılmaktadır.

koltuğunuzun üstündeki mini bagaja koyduğunuz eşyalarınızı almayı unutmayınız.

indikten sonra bagajlarınızı alınız.

çuval ile uçağa binmeniz yasaktır. eğer çuvalınız var ise streç film ile kaplayarak havaalanına götürünüz. orada da streçleme hizmeti yüksek ihtimal vardır ama oldukça pahalıdır.

güvenli yolculuklar dilerim.
devamını gör...
kullanması her şeyden keyifli olan ulaşım aracı.
devamını gör...
parasını kesinlikle hak eden, yolculukta harcadığınız ekstra zamanı tamamen gideceğiniz yere ayırmanızı sağlayan, genel bazda bakılınca ölüm riski düşük olan mükemmel bir ulaşım aracıdır. 13 saatlik yolu 1.30 saatte gitmenin keyfi her şeye bedeldi kullandığım zamanlarda.
devamını gör...
binerken 1 saat beklenen inerken 1 saat beklenen, güvenlik adına kendi halinde vatandaşa yapılabileceklerin sınırı olmayan,her türlü tahakkümün memnuniyetle kabul edildiği, mesafesi dört beş saatlik olan yerlerde manasız olan uzun mesafelerde ışınlanma gibi olandır.
devamını gör...
risk barındırır.

pilot: düşüyoruz.
yolcular: waaaa!!!
devamını gör...
nasıl uçtuğu anlaşılmayan şey. bernolli deyola.
devamını gör...
uçak deyince aklakanat gelir,pervane gelir, uçmak gelir akla... b52 si mig29 u f16 sı chesna sı var da var...
devamını gör...
düşüş anında panik yapılmamalıdır. büyük ihtimalle ölüp gidersiniz zaten. faydası olmaz yani.
devamını gör...
ancak 1930’lu yıllarda kullanılmaya başlanan bir hava ulaşım aracı.

1930’da toplam amerikalı yolcu sayısı henüz 6 bin’ler seviyesinde. 1934 yılına gelindiğinde, 13.000 feet yükseklikte ve saatte 320 kilometre hız yapabilen uçaklarda seyahat eden yolcu sayısındaki artış çok kısa sürede ivme kazanıyor ve sayı 450 bin kişiye ulaşıyor.

benzinle çalışan ilk motorlu uçağın mucitleri, esasen bir bisiklet imalat şirketinde çalışan orville wright ve wilbur wright adında iki kardeşti. wrihgt kardeşlerin 17 aralık 1903 tarihinde yaptıkları uçağın havada kalabilme süresi 12 saniye idi ve ancak 120 metre uçabilmişti.

biliyoruz ki uçuş tarihi, wright kardeşlerin denemelerinden çok daha öncelere dayanır. kaynaklar 11. yy.’da bir keşişin planörle uçmaya çalıştığını yazar ancak başarılı olduğuna dair bir kanıt yoktur.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

wright flyer lll, wright kardeşlerin 1905 yılında uçmayı başardıkları daha uzun süre havada kalan ve görece kullanımı/kontrolü kolay olan farklı bir uçağın adı. bu tarih itibariyle uçaklar daha da geliştirildi ve artık birinci dünya savaşı da başladığından, kullanan ülkelere büyük avantajlar kazandıran uçaklar savaşta kullanılmaya başlandı. savaş sonrası ilk defa 1919 yılında atlantik okyanusu motorlu bir uçakla geçildi, 1929 yılında ilk jet motoru yapılmış böylece daha yüksek hıza ulaşılmıştı, 1947 yılına geldiğimizde artık ses hızı geçilmişti.

1930'lardaki bir uçağın içi böyleydi.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

www.ucak1.com/ucak-tarihsel...
evrimagaci.org/
devamını gör...
ilk kez 1903 yılında amerikalı kardeşler orville/ wilbur wright tarafından uçurulan motorlu/ kanatlı hava aracı.

uçak yolculuğu zamandan tasarruf eder, bu yüzden uçak seyahatleri diğer araçlara göre daha pahalıdır.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"uçak" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim