çek cumhuriyeti'nin ürettiği turbofan motorlu, yüksek performanslı bir eğitim uçağıdır. tam ismi, aero l-39 albatros'tur.
devamını gör...
kanatları siyah geri kalan tüyleri beyaz olan efsanevi bir kuş türü. pek az gri ve kahverengi olanları vardır. hayatlarının çoğunu açık denizlerde saatlerce avlanmakla geçirirler. suda uyuyan ve su üzerinde beslenen albatros kuşları sadece yumurtlamak ve kuluçkaya yatmak amacı ile kıyıya çıkarlar. dişi albatros kuşları senede sadece bir kere yumurtlarlar.

kanat uzunluğu 4 metreye ulaşabilir. kanatlarını sabitleyen özel bir kiriş yapısı (omuz kilidi) sayesinde fazla kas enerjisi harcamadan bunları açık tutmayı başarırlar. en uzun kanat açıklığına sahip olan kuştur.

albatroslar açık deniz kuşları olup suda uyur ve beslenirler. ancak yumurtlamak ve kuluçkaya yatmak için karaya çıkarlar.

hayatının ilk senelerini uzun bir süre tek başına geçiren albatros kuşları, yeterli erişkinliğe varana kadar yalnızdır. kendisine uygun eşi bulduktan sonra ise ömrünün geri kalanını yalnızca eşiyle birlikte geçirir. eşler birbirlerine son derece saygılı ve centilmendir. saatlerce birbirlerine sevgi gösterilerinde bulunurlar. dişi albatros senede bir tek beyaz yumurta yumurtlar. eşler nöbetleşerek kuluçkaya yatarlar. eşlerden birisi denizde iken diğeri yumurtanın üzerinde bir hafta kadar oturabilir. 80 günlük kuluçka devresinden sonra çıkan yavruyu 8-9 ay sindirilmiş besinleri gagasına kusarak beslerler.

aynı zaman da modern uçakların kanatlarının bu kuşların kanadından esinlenilerek yapıldığı da söylenenler arasında.
devamını gör...
martının upgrade edilmiş hali.
devamını gör...
(bkz: albatros süvarisi)
devamını gör...
ayrıca duygusal şarkı sözleri veya şiir yazanlar çok kullanır fakat neye benzediğini bile bilmez bir çoğu.
devamını gör...
martıya oldukça benzeyen bir kuş türüdür.
devamını gör...
bildiğim kadarı ile kanat açıklığı 3.5 metreye ulaşabilen bir kuş türüdür.
devamını gör...
yanlış hatırlamıyorsam kanat çırpmadan en uzun süre * uçabilen kuştur. tabi o kadar büyük kanatlar olunca iş kuşluktan çıkıp planörlüğe dönüyor.
devamını gör...
kumun üzerinde eşelenerek açılmış küçük bir çukura sahip basit bir yuvaları vardır.
devamını gör...
dünya üzerindeki en güzel kuşlardandır. dünyaya yeni geldiklerinde genelde daha beyazdırlar. sonraları kanatları siyahlaşır. denizde beslenir ve hatta uyuyabilirler. sarp kayalıklardaki yuvalarında yumurtlar, kuluçka sürelerini geçirir ve yavrularını orada beslerler. ideal bir aile yaşantıları vardır denebilir. eşler birbirlerine çok sadıktır ve yavrularına ortaklaşa göz kulak olurlar, düşkündürler. sevgi, onlarda gelişmiştir. ancak ebeveynler yavrularını sadece yuvadayken tanıyabilir; çıkan sert bir fırtına dolayısıyla yavru yuvadan düşerse ve şayet hayatta kalırsa, tanımazlar.
devamını gör...
samuel taylor coleridge tarafından yazılan "the rhyme of the ancient mariner" şiirinin baş karakterlerinden biridir. buzlar arasına sıkışmış geminin üzerinde uçar. güzel haberlerin müjdecisi sayılan bir kuştur.
devamını gör...
etkilenmemek elde olmayan ilginç bir kuş türüdür.
sayılan birsürü özelliklerinin yanı sıra, eşini bulana kadar yalnız, eşini bulduktan sonrada tüm ömrünü tek eş ile geçiren bir kuş olduğu söylenir.
devamını gör...
istanbul büyükçekmece'de deniz üzerine inşa edilmiş, muhteşem manzaraya sahip restauranttır. ihtisas alanı balıktır demeye luzum görmüyorum.1993 yılından beri hizmet vermekte olan restaurant, son zamanlarda popülaritesini kısmen kaybetmiş olsa da, manzarası her daim cazibesini korumaya devam etmekte.
devamını gör...
eskiden açık denizde görülmesi uğursuzluk getirdiğine inanılan martıdan hallice iri bir kuş.
devamını gör...
with my crossbow i shot the albatross
devamını gör...
askerde isim şehir oyunu oynarken beni bununla ters köşe yapmaya çalıştılar. isim şehir oyununda daha iki harf olmadan soruyu bilip karşımdaki arkadaşı anında yenik duruma düşürüyordum. en sonunda diğer arkadaşlarının yardımıyla soru seçip çıktı karşıma ve sana öyle zor soru soracağız ki bunu kesin bilemeyeceksin dedi kendinden emin bir şekilde. ben de buyur bekliyorum dedim ve kalbimin temizliğinden midir nedir aklımdan hemen kesin bana soracağı zor soru albatros diye geçti. soruya baktım sorduğu soru 8 harfli. l harfinden başladım, ikinci harf l çıktı. tamam kesin bu. bir de s harfi dedim ve son harf s harfi çıktı. yanıtı veriyorum, albatros dedim. bunlar şaşırdılar, daha da soracak zor soru kalmadı.
devamını gör...
erkenci kuş dizisinde metafor olarak kullanmaya çalışıltıkları ancak pek de beceremedikleri kuş türü.(bkz: erkenci kuş)
devamını gör...
su kuşu; suda uyur ve suda beslenir.

4 m.ye ulaşan uzunlukta açabildiği kanatlarıyla en uzun kanat açıklığına sahip olan kuş, evet ama sanırım hiç bu kadar güzel fotoğraflanmamıştı bugüne kadar.

fotoğraf: ash thomson

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
benim için aronchupa şarkısıdır.
devamını gör...
istanbul büyükçekmecede bir sokak, büyükçekmece merkeze inerken dik bir yokuş barındırır. özellikle 3 nolu dolmuşlar bu yokuştan inerken adeta bir dom torettoya, bir nfs yarışçısına dönüşürler. bu dolmuşla yolculuk yapan yolcular hayatları boyunca denge problemi yaşamaz, kaygan zeminde bile ayakta kalabilme yeteneğine erişirler.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"albatros" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim