kültürel bir durum yüzünden insanın istemsiz yaptığı. inşallah, allah allah, allah korusun, maşallah gibi kalıpları akla bir yaratıcı gelmeden sırf alışkanlıktan kullanmayla meydana gelen durum. çözümü ve tedavisi yok. belki bir gün bırakırız inşallah.
devamını gör...
geleneksel dilden de olabilir, "ya varsa" şüphesinden de olabilir.

eğer dediğiniz gibi yoksa* sıkıntı da yok, peki ya varsa sıkıntı büyük kanka.
devamını gör...
dilinden düşürmemekte problem yok yetişilen kültürün etkisiyle ağza oturan kalıplar sadece ama ateist olduğunu iddia edip kalbinden düşürmeyenler de var. zor anlarında sığınıp buna rağmen inkar etmek daha büyük problem bence
devamını gör...
sıvada düzelir.*
aslında haklılar, kafaları karışık.
nasıl karışmasın kuran mealini (türkçe'sini) okuyanın kafası karışır 30-40 sayfayı geçemez. nereden mi biliyorum? kendimden. tercümelerde hata var yada ben salağım. yeni bir meal aldım bu sefer sonuna kadar okumaya kesin kararlıyım.
takıldığım konuları internetde tek tek sorarak karşılaştırmalı mealden anlamaya çalışıyorum. (bkz: https://mealler.org/SureveA...)
tabi bir kısmı okumayı bile denemez. onlar zaten çok bilenler.*
zaten tevrat, incil, kuran bir yanda hadisler, menkıbeler, efsaneler, rivayetler hepsi birbirine karışmış.
insanlar kulaktan dolma bilgilerle, filmlerde gördükleri, dizilerde izledikleri ile müslüman yada ateist oluyorlar. yaş ilerledikçe zamanla düzelir, bazı mevzular kafada yer eder insanlar kendileri için en iyi kararı verirler diye umuyorum. müslüman olanların hoşgörülü olması gerekiyor. ateistlerinde otu b.ku bahane edip islam dinine yada müslümanlara sarmaması lazım.
devamını gör...
evet yapıyoruz bazen. ama bir sor neden diye?
adam allaha inanıyor dibine kadar. bir yakını ölmüş. ne diyelim şimdi bu adama?
"baban ışıklar içinde uyusun" mu?
haliyle "başın sağolsun allah rahmet eylesin diyoruz"
adamın inandığı o çünkü.
bu ikiyüzlülük mü? sana göre öyle bana göre değil.
devamını gör...
çok korkuyorlar laf arasında yanlışlıkla müslüman olcaz diye.
devamını gör...
tüm atayistlerin kurban bayramını kutlarım. allah'a inanmadıklarını söyleseler de fakir- fukaranın karnına et girecek. yani.
devamını gör...
istemem eksik olsun arkadaşımız en güzelini yazmış.
ben komünistim ,dini inancı tartışmam ,kalkıp da bir müslüman'ın cenazesinde ışıklar içinde uyusun da demem hatta bu cümleyi hiç kullanmam, nur-ışık aynı şeydir .
halktan kopuk insan kendinden ve ideolojinden kopuktur .

biz komünistler vatan-millet -allah -peygamber-kuran diyenlerle aynı değiliz .
dinsizler ,ateistler ne düşünür bilemem karışmam aynı müslüman2a karışmadığım gibi ama her haltı yiyip sonra insanlara din empoze edene de inana na hakaret ve küfür edene de karşıyım.

bugün bayram, gazze'de masum insanlar dinci-faşist- ''neo nazi'' israil hükümeti tarafından katlediliyor çocuklar, anneler, dedeler öldürülüyor ve müslümanlar kabe'de tavaf yapıyor .
tavaf vakti değil gazze'de direnmenin vaktidir.

isterdim ki bu sabah bayramı çıkışı 81 ilimizde yüzbinler milyonlar israil ve amerika'yı protesto etsin lanetlesin öğle namazına kadar açlık ve oturma grevi yapsın sokaklarda.

ama nerede ,herkes keyfinde.
müslüman'ın müslüman'a hayrı yok.

kahrolsun israil..
yaşasın gazze halkı , var olsun sağ olsun hamas ve fdhc-fhkc ve diğer savaşanlar.

müslümanlar katledilirken müslüman'ım diyen bayram yapmaz.
devamını gör...
"hey allahım ya, allah kahretsin, allah allaah"diyenlerini biliyorum. yabancı ülkelerde olan atesitlerde oluyor mu bilemem ama ya maruz kalmakla ilgili ya da bir şeye inanmanın içten içe eksikliğiyle mi oluyor bilemem. psikolog değilim. cahilim zaten.
devamını gör...
gereksiz alışkanlıklar öyle kolay bırakılamıyor tabii.. ama bu durumdan yersiz anlamlar da çıkartmamak gerekiyor.. ( endişe etmeyin.. kestiğimiz domateste alla yazıyomu diye bakmıyor, yazmıyorsa alla allaa diye şaşırmıyoruz.. o kadar da şaşırmadık yani.. !!)
devamını gör...
arkadaşlar varlığını inkar ettiğiniz bir şeyi bu kadar tartışmanıza gerek yok, ciddiyim.
devamını gör...
sonunda ist ve izm olan her şeyden tiksiniyorum.. gerçi tiksinmeyi de bırakalı çok oldu seyimde bile değil açıkcasi.

sonuna ist ve ya izm getirmeden bir şeye inanan her insana saygım sonsuz. misal ate olan biri gözümde değerli biridir. ama ateist yani gece gündüz kafayı yemiş bir şekilde bu işin peşinden koşturan adamın akıl sağlığından şüphe ederim.

ciddi bir şekilde hezeyan içindedir kendisi. yok olduğuna inandığı bir şeyin yokluğunu ispat derdine düşüp götünü yırtarcasına yokluğun varlığı konusunda mücadele etmeye çalışmak, beni bu kişilere gotumle gülme mertebesine ulaştırıyor.
devamını gör...
sözüm ona dini inancı yoktur fakat sosyal toplumda var olabilmek adına dini bayramları vesaire kutluyordur.
yerim la sizin yalandan yere ikilemlerinizi.
devamını gör...
kabul edin siz de inanıyorsunuz.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"ateist olup allah'ı dilinden düşürmemek" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim